Bush: Korejskou raketu bychom sestřelili

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
7. 7. 2006 12:40
Praha - Jedna ze sedmi raket, kterou ve středu vystřelila Severní Korea přes Japonské moře, podle listu Sankei šimbun mířila k havajským ostrovům.

Vojenští odborníci určili možný cíl balistické rakety Tapodong-2 po analýze dráhy letu, uvedl japonský list s odvoláním na nejmenované japonské a americké vládní činitele. Na Havaji je hlavní stan americké tichomořské flotily.

Americký prezident George Bush v rozhovoru pro CNN řekl, že byl připraven korejskou raketu dlouhého doletu sestřelit. "Pokud by mířila na území Spojených států, máme systém raketové obrany, který by naši zemi ochránil," odpověděl na otázku Larryho Kinga.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Raketa byla jednou ze sedmi, které se ve středu krátce po vystřelení komunistickým režimem zřítily do Japonského moře a nezpůsobily žádnou škodu. Kromě Tapodongu-2 byly ostatní rakety krátkého nebo středního doletu. Část informací o plánované dráze získali experti od letounu typu RC - 135 S, který je vybaven pozorovacím zařízením schopným monitorovat balistické rakety v oblasti.

Raketa Tapodong-2, která je nejvyspělejší raketou Severní Koreje, má dolet až 15 000 kilometrů a je zřejmě schopná zasáhnout až území Spojených států. Havaj leží asi 7000 kilometrů jihozápadně od Severní Koreje.

Přijdou další rakety

Sedm raket vypálených během dvanácti hodin stalinistickým režimem v Pchjongjangu splnilo z hlediska Severní Koreje jediný účel: Připoutala na sebe minimálně na pár dní diplomatickou pozornost celého světa.

A krize podle všeho zdaleka nekončí. Jihokorejská tajná služba předpokládá, že Pchjongjang provede druhou zkoušku rakety
dlouhého doletu Tepodong-2 poté, co odstraní technické problémy, které provázely první středeční odpálení této střely.

Kvůli raketám se sešla Rada bezpečnosti OSN, do Asie se bez odkladu vydal náměstek americké ministryně zahraničí Christopher Hill.

Na přijetí sankcí vůči KLDR to ale v Radě bezpečnosti nevypadá, Čína a Rusko jsou proti.

Severokorejská armáda je čtvrtou nejpočetnější na světě.
Severokorejská armáda je čtvrtou nejpočetnější na světě. | Foto: Reuters
Severokorejský režim odpálil během dvanácti hodin sedm raket. Vyzkoušel i obávaný typ s dalekým doletem. Svět ostře protestuje. KLDR odpálila raketu s doletem do USA - ČTĚTE ZDE

Nechtěné důsledky testu

Jinak však Kim Čong-ilův režim neuspěl. "Paradoxně si nyní můžeme připadat bezpečnější než dosud. Ukázalo se, že Severní Korea dokáže míň, než jsme se obávali. Svět je navíc jednotnější než dřív," řekl BBC analytik Jon Cirincione.

Raketa Tepedong-2, která má být chloubou severokorejského programu, selhala čtyřicet sekund po svém startu. Měla by přitom být schopna doletět až k Aljašce. Podle expertů je teď zřejmé, že než to dokáže, čeká Korejce ještě řada let vývoje.

Odvrácenou stránkou této "nehody" by mohlo být to, že v rámci přetahované uvnitř komunistického režimu získají navrch armádní generálové, kteří už dlouho usilují o intenzivnější testování rakety.

"Dokud se Spojeným státům nepodaří nějaký diplomatický průlom, je pravděpodobné, že korejský režim na jejich nátlak vývoj raket urychlí," uvedl pro agenturu AP expert na Severní Koreu Selig Harrison.

Nejde o rakety

Analytici přitom upozorňují, že hlavním zdrojem obav nejsou ani tak rakety, jako spíš jaderný program KLDR.

Skupina expertů vedená bývalým zbrojním inspektorem OSN Davidem Albrightem minulý týden zveřejnila odhad, podle nějž má Pchjongjang v současnosti dostatek plutonia k výrobě až třinácti jaderných zbraní. Před pěti lety to přitom byla maximálně jedna či dvě.

Tady začínají nepříjemné zprávy pro amerického prezidenta George Bushe.

Diplomacie nefunguje

Severní Koreu zařadil před čtyřmi lety spolu s Irákem a Íránem do takzvané osy zla. A zatímco situace v Iráku má daleko ke klidu a Írán trvá na tom, že bude pokračovat ve svém jaderném programu, Pchjongjang na největší americký svátek Bushovi připomněl, že ani na něj nemá dostatečnou páku.

Naprostá většina analytiků se shoduje, že Američané v případě Severní Koreje nedisponují reálnou vojenskou alternativou pro vyřešení situace.

Foto: Aktuálně.cz

Až doposud se proto Američané snažili o diplomatickou cestu v rámci šestistranných rozhovorů. Ty však zatím nikam nevedly.

Spojené státy jsou při nich závislé na ochotě Rusů a Číňanů vyvíjet na Korejce tlak. Američané doufají, že po středečních testech raket by k tomu obě země mohly být svolnější.

Rada Kissingera

Na Bushe přesto roste v USA tlak, aby vzhledem k neefektivitě dosavadních rozhovorů zasedl s KLDR k dvoustrannému jednání.

Daleko pravděpodobnější však je, že se Bushova administrativa uchýlí k přístupu, který prosazuje bývalý americký ministr zahraničí Henry Kissinger.

Podle něj je třeba se vrátit ke strategii uplatňované vůči komunistickým režimům za studené války: Dělat maximum pro to, aby státy jako Severní Korea nemohly škodit za svými hranicemi, a čekat na to, až se zevnitř zhroutí.

 

Právě se děje

Další zprávy