Sofia - Ačkoliv patří k největším kuřákům v Evropské unii, stanuli bok po boku Italům či Britům a od pátku si v restauraci či baru nezapálí. Řeč je o Bulharech, nejmladších členech evropské sedmadvacítky.
Prvního června totiž v zemi začal platit zákaz kouření. Týká se nejen uzavřených prostor, jako jsou právě restaurace, ale například i stadionů, amfiteátrů či prostranství před školami.
"Je to investice do budoucnosti, která přispěje k ekonomickému růstu," řekla agentuře Focus Daniela Daritkovová ze zdravotního výboru tamního parlamentu.
Provozovatelé restaurací a hoteliéři s ní ale ani v nejmenším nesouhlasí. "Do března příštího roku zkrachuje kvůli omezení až pětina podniků tohoto typu," předvídá šéf Bulharské asociace majitelů hotelů a restaurací Blagoj Ragin.
Bulharsko přijalo protikuřácký zákon už před několika lety. V roce 2010 ho ale odložilo právě s argumentem, že tím pomůže turistickému ruchu.
8 z 10
Obdobná slova s oblibou používají i čeští politici, kteří rozsáhlejší omezení stále odmítají.
Podle nejnovějšího průzkumu Univerzity Karlovy a agentury Ipsos Tambor by přitom zákaz kouření v restauracích uvítalo 8 z 10 Čechů (a 40 procent kuřáků).
Česko v boji s tabakismem obecně zaostává. Jak připomíná ČTK, úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku ratifikovala ČR až letos - po osmi letech a jako poslední ze zemí EU.
Každý den si tu přitom zapálí necelá třetina obyvatel. Kuřáků přibývá především mezi teenagery - v 15 letech kouří 28 procent dívek a 22 procent chlapců.
Kouření způsobuje zhruba 15 % onemocnění srdce a cév, kvůli tabáku je u lidí do 60 let pětkrát častější výskyt infarktu než u nekuřáků. Počet Čechů, které kouření každoročně zabije, se odhaduje na 18 tisíc.
Změnu by mohl přinést podzim, kdy chce ministerstvo zdravotnictví předložit návrh tabákové novely. Jedna z variant počítá i se zákazem kouření v restauracích.