Klaus otvírá linku na cigarety, v Norsku je zakázali

Pavel Baroch
30. 9. 2010 20:11
Philip Morris se soudí s Norským královstvím, v Česku má firma podporu prezidenta
Foto: Reuters

Praha/Oslo - Zatímco v Norsku žaluje tabákový gigant Philip Morris tamní stát za to, že zakázal ukazovat cigaretové krabičky v obchodech, v Česku si firma nemůže stěžovat. Prezident Václav Klaus v polovině týdne slavnostně otevřel její novou výrobní linku.

"V západní Evropě by něco takového bylo absolutně nemyslitelné," reagovala pro Aktuálně.cz doktorka Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku.

"Když se norského premiéra ptali, co na žalobu společnosti Philip Morris říká, odpověděl, že se jí nebojí a že se s výrobci cigaret vůbec nebaví," dodala Králíková, která působí na 1. lékařské fakultě a Všeobecné fakultní nemocnici a snaží se prosadit účinný "protikuřácký" zákon.

Nepodporuji kouření, tvrdí Klaus

Nekuřák Klaus odmítl, že by návštěvou cigaretové továrny v Kutné Hoře podpořil kouření. Tvrdí, že přijel podpořit fungující firmu.

"Přeji firmě, aby se jí dařilo, aby ji nezahubily stále a stále narůstající regulace, které padají ne z nebe, ale z Bruselu. A myslím, že by bylo dobře, kdyby se jí podařilo přežít i do budoucna," řekl Klaus.

Doktorka Králíková připomněla, že cigarety společnosti Philip Morris se podílejí na každoročním úmrtí asi 9 tisíc Čechů. V důsledku kouření u nás totiž zemře každý rok na 18 tisíc osob, přičemž americký koncern má na českém trhu zhruba poloviční podíl.

"Možná by z prezidentské kanceláře mohli poslat gratulaci těm devíti tisícům pozůstalým, aby netruchlili, ale že jejich příbuzný zemřel pro úspěšnou firmu, která u nás zaměstnává dvanáct set lidí," dodala Králíková.

Kouření vyjde na desítky miliard

Připomněla, že Česko podle Světové banky a dalších expertiz platí za to, že se tu prodávají cigarety, 80 až 100 miliard korun. Kromě léčebné péče je v této sumě započteno například to, že kuřáci jsou v průměru o 33 dní déle nemocní než nekuřáci nebo že kvůli nedopalkům vznikají požáry.

"Od profesora ekonomie bych očekávala, že si sežene správné informace," řekla Aktuákně.cz Králíková, podle níž neobstojí argument, že cigarety jsou významným daňovým příjmem.

"Člověk, který by si nekoupil cigarety, by peníze utratil jinde, především ve službách," dodala Králíková.

Každý den třetina Čechů

V Česku si každý den zapálí necelá třetina obyvatel. Kouření způsobuje zhruba 15 % onemocnění srdce a cév, kvůli tabáku je u lidí do 60 let pětkrát častější výskyt infarktu než u nekuřáků.

Kouření je rovněž zodpovědné za čtvrtinu všech rakovinotvorných nádorů v Česku. Nejčastěji způsobuje rakovinu plic, ale také močového měchýře nebo slinivky břišní.

Tři čtvrtiny chronických plicních onemocnění způsobuje právě kouření.

 

Právě se děje

Další zprávy