Daně z tabáku mají mířit do zdravotnictví, navrhl Heger

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 7. 2011 17:32
Více peněz by podle ministra mohli platit také lidé, kteří dělají rizikové sporty
Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Při dalším zvýšení spotřebních daní u cigaret by část výnosu mohla směřovat přímo do zdravotnictví. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Další možností, jak přenést odpovědnost za nákladnou zdravotní péči více na občany, je podle něj například zvýšení plateb u zdravotního pojištění lidem, kteří dělají rizikové sporty.

Peníze končí někde

Heger uvedl, že je zastáncem dalšího zvýšení daně u tabáku. Přeje si, aby prostředky z ní šly na zdravotní péči. Zatím ale prý má pouze "vágní příslib" ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že při případném dalším zvýšení daně u cigaret bude část vyčleněna na financování zdravotnictví.

Upozornil na to, že výběr ze spotřební daně u tabáku je v desítkách miliard korun. Tímto způsobem tedy kuřáci na svou zdravotní péči připlácí. Peníze ale končí ve státním rozpočtu, kde je těžké vydobýt je pro zdravotnictví.

Premiér Petr Nečas nedávno uvedl, že není zastáncem zvyšování spotřebních daní u cigaret a tabákových výrobků. Je sice prý militantní odpůrce kouření, u tabáku se podle něj ale nepotvrdilo pravidlo, podle kterého má vyšší zdanění přinést jejich vyšší výnos.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák se v dnešní televizní debatě vyslovil pro to, aby lidé byli více motivováni k péči o své zdraví. Pojišťovny by podle něj měly dostat možnost nabízet dva druhy pojistných plánů.Také podle Horáka by měly peníze vybrané na dani u tabáku směřovat do zdravotnictví.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy