Bulharky v Libyi: Trest smrti změněn na doživotí

Red Zah, Reuters, ČTK
17. 7. 2007 22:40
Rodiny nakažených dětí dostaly kompenzace, sestry život
Ve vězení sedí pět bulharských zdravotnic a palestinský lékař od roku 1999. Jejich případ se ale podle všeho blíží ke konci.
Ve vězení sedí pět bulharských zdravotnic a palestinský lékař od roku 1999. Jejich případ se ale podle všeho blíží ke konci. | Foto: Reuters

Tripolis/Sofia Pět bulharských zdravotnic a palestinský lékař, které libyjská justice opakovaně odsoudila k smrti za údajné úmyslné nakažení více než čtyř set libyjských dětí virem HIV, získali dnešním dnem jistotu: zůstanou naživu.

Libyjská Nejvyšší soudní rada dnes večer zrušila rozsudky smrti a změnila je na doživotí.

Rada, která podléhá libyjské vládě a má právo změnit nebo zrušit rozsudky nejvyššího soudu, tak rozhodla poté, co rodiny nakažených dětí obdržely odškodné ve výši 400 milionů dolarů a vzdaly se požadavku na trest smrti pro vězněnou šestici zdravotníků.

Úleva i zklamání

Bulharsko výrok rady přivítalo a okamžitě oznámilo, že požádá Libyi o vydání zdravotníků.

Bulharský ministr zahraničí Ivajlo Kalfin rozhodnutí rady označil za "velký krok", upozornil však, že ještě není zcela vyhráno: "Pro nás tento případ skončí až s návratem (odsouzených) do Bulharska."

Napjaté očekávání. Příbuzní vězněných bulharských zdravotnic diskutují před schůzkou s francouzským velvyslancem v Sofii
Napjaté očekávání. Příbuzní vězněných bulharských zdravotnic diskutují před schůzkou s francouzským velvyslancem v Sofii | Foto: Reuters

Příbuzní bulharských sestřiček, které strávily v libyjském vězení osm let, neskrývali úlevu nad zrušením trestu smrti. Zároveň ale doufali, že rada nařídí jejich propuštění.

"Cítím se dobře, ale budu se cítit lépe, až je uvidím přicházet na letišti," komentovala verdikt matka jedné z odsouzených. Švagrová další z žen si ale slibovala víc. "Jsem zklamaná. Očekávala jsem, že je omilostní," řekla agentuře Reuters.

Bulharský nejvyšší státní zástupce okamžitě po změně rozsudku oznámil, že jeho země co nejrychleji požádá Tripolis o vydání vězněné šestice (palestinský lékař získal v červnu bulharské občanství).

"Bulharsko požádá Libyi o převezení zdravotníků do Bulharska. Všechny potřebné kroky podnikneme ve středu," oznámil podle AP Kamen Michov.

Osm let za mřížemi

Zdravotníci ve věku od 40 do 55 let jsou v této severoafrické zemi vězněni od roku 1999. Svou vinu za nakažení nejméně 426 místních dětí virem HIV, z nichž přes 50 již nemoci podlehlo, popírají.

Muammar Kaddáfí, který v Libyi vládne pevnou rukou už téměř 40 let, se rozhodl ukázat Západu svou přívětivou tvář
Muammar Kaddáfí, který v Libyi vládne pevnou rukou už téměř 40 let, se rozhodl ukázat Západu svou přívětivou tvář | Foto: Reuters

Dávají jim za pravdu i odborníci, podle nichž se děti v nemocnici v Benghází nakazily kvůli špatným hygienickým podmínkám, které v tomto zařízení panují.

Změna rozsudku se obecně předpokládala, neboť zástupci rodin nakažených dětí a nadace libyjského vůdce Muammara Kaddáfího oznámili, že dospěli k dohodě s Evropskou unií na odškodnění údajných obětí.

ČTĚTE VÍCE: Kaddáfí slaví, moc přebírá jeho syn

Podle mluvčího rodin Idríse Laghy získalo kompenzaci celkem 460 rodin, každá po necelém milionu dolarů.

"Peníze pocházejí z Bengházíjského mezinárodního fondu, který financují Evropská unie, Spojené státy, Bulharsko a Libye," přiblížil původ peněz, které si rodiny během dneška vybíraly v bankách.

 

Právě se děje

Další zprávy