Bude 21. prosince konec světa? V Rusku už lidé panikaří

Zahraničí Zahraničí
2. 12. 2012 10:33
Strach z konce světa již vyvolal skupinovou psychózu vězenkyň v jedné z káznic
Na tomto snímku je zachycena část vesmírné stanice ISS (nahoře) a středozápad Spojených států s polární září.
Na tomto snímku je zachycena část vesmírné stanice ISS (nahoře) a středozápad Spojených států s polární září. | Foto: Reuters

Moskva - V Rusku čím dál víc lidí podléhá panice před blížícím se 21. prosincem, kdy má podle některých výkladů mayského kalendáře nastat konec světa, a četné zprávy o podivném chování apokalyptiků už zaměstnávají i vysoké úředníky a politiky.

Veřejnost musel uklidňovat ministr pro mimořádné situace, poslanci Státní dumy i představitelé pravoslavné církve.

Ruskými médii proběhla třeba zpráva o tom, že strach z konce světa vyvolal skupinovou psychózu vězenkyň v jedné z káznic poblíž čínských hranic na Dálném východě.

Trestané ženy tam v listopadu navštívil pravoslavný kněz Tichon Iršenko a popisoval, že v zařízení panuje stísněná atmosféra, protože vězenkyně mají vážné zdravotní a psychické problémy a rapidně také přibývá pokusů o útěk.

Lidé si dělají zásoby

Poměrně běžně se lidé snaží před předpokládaným koncem světa zásobit co největším množstvím potravin a dalších nezbytností, takže leckde obchody zejí prázdnotou.

Panika ovládla například burjatskou metropoli Ulan-Ude, kde z pultů zmizely svíčky a sirky, nebo město Omutninsk asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Tam plenění obchodů způsobila jediná "nevinná" zpráva v místních novinách, která přiměla místní obyvatele, aby vzali obchody útokem.

Apocalypto Mela Gibsona
Apocalypto Mela Gibsona | Foto: Aktuálně.cz

Zprávy o blížícím se konci světa vznikly na základě propočtů založených na mayském kalendáři. Ten začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku.

Letos 21. prosince končí právě 13. baktun a také delší cyklus dlouhý 5126 let.

Apokalyptici to interpretují jako datum zániku světa, podle odborníků se ale mýlí.

Také samotní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích, ukončení baktuny vnímají hlavně jako uzavření významného kalendářního cyklu a žádné temné významy v něm nehledají.

Rusko se nicméně muselo apokalyptickými náladami začít zabývat na nejvyšší úrovni. Ministr pro mimořádné situace Vladimir Pučkov minulý týden spoluobčany uklidňoval a vzkázal, že ačkoli má jednoduchý přístup k odborným i důvěrným informacím, konec světa nic nenaznačuje.

Do vesničky proudí davy

Poslanci oficiálně vyzvali média, aby paniku v Rusku dál nepřiživovala. V jejich zprávě, z níž citovala agentura ITAR-TASS, mimo jiné stojí: "V našem výboru jsou i členové akademie věd a někteří jsou velmi váženými odborníky, proto můžeme s plnou vážností říct: žádný konec světa se nechystá."

Bugarach.
Bugarach. | Foto: Wikimedia Commons

Problémy s šířením paniky ale nemají jen v Rusku. Francie třeba bude muset řešit, co si počne se zástupy lidí, kteří podle všeho začnou koncem prosince proudit do malé pyrenejské vesničky Bugarach.

Místní hora vysoká 1231 metrů prý totiž bude podle esoteriků zkázy ušetřena, a tak se dostane do obležení lidí toužících po záchraně.

Sami Mayové naopak žádné obavy nemají, na konec kalendářního cyklu se připravují už řadu měsíců s pomocí nejrůznějších rituálů.

Tvrdí dokonce, že je v novém baktunu čekají lepší časy. Ten předchozí, který začal zhruba roku 1618 a zahrnoval například bolestné následky španělského dobyvatelského vpádu, pro ně totiž zrovna šťastný nebyl.

 

Právě se děje

Další zprávy