Tažení proti homosexuálům: V Bruneji gayům hrozí smrt, Iráčané je bili a mučili

Martin Novák Martin Novák
3. 4. 2019 15:51
Brunej, nejmenší muslimský stát světa, přijal nejtvrdší zákon proti homosexualitě. Umožní ji podobně jako nevěru trestat smrtí, krádež pak amputací ruky nebo nohy.
Brunejský sultán Hassanal Bolkiah.
Brunejský sultán Hassanal Bolkiah. | Foto: Reuters

V zemi vládne dvaasedmdesátiletý sultán Hassanal Bolkiah, který je zároveň premiérem. Brunej má zásoby ropy, které umožňují lidem neplatit daně a mít zadarmo zdravotnictví. Sám sultán je považován za jednoho z nejbohatších lidí světa a svoji legitimitu odvozuje kromě jiného také z dodržování přísných islámských zásad.

"Zákon má také za cíl vzdělávat, respektovat a chránit všechny členy společnosti, ať už jsou jakéhokoliv vyznání či rasy," uvedl v prohlášení úřad brunejské vlády.

Mapa ukazující, kde leží Brunej.
Mapa ukazující, kde leží Brunej. | Foto: Jan Kačer

Nejdále v kritice sultanátu zašel americký herec George Clooney. Vyzval k bojkotu hotelů, které patří sultánem vlastněné síti Brunei Investment Company. Řadí se mezi ně například hotel Dorchester v Londýně, Le Meurice v Paříži nebo Eden v Římě.

Brunej přijala zákon v době, kdy naopak řada evropských zemí akceptuje manželství homosexuálů. Návrh na jeho uzákonění je nyní i v české Poslanecké sněmovně.

Popravy v Íránu

Postup asijského sultanátu se blíží Saúdské Arábii. V té se teoreticky vztahuje trest smrti na cizoložství, mezi které se počítá i kontakt mezi lidmi stejného pohlaví.

Trest smrti za homosexualitu existuje také v Íránu a Nigérii. Íránská justice v uplynulých letech skutečně odsoudila a popravila několik lidí z LGBT komunity.

Některé země ukládají gayům a lesbám vysoké tresty vězení, například Tanzánie až třicet let.

V Egyptě sice homosexualita není ilegální jako taková, ale lze ji postihnout v rámci zákona o nemorálním chování. Úřady loni podnikly velký zátah proti gayům a lesbám v Káhiře, policisté zatkli více než stovku lidí. Podobná akce se odehrála o rok dříve z Ázerbájdžánu.

Útoky na gaye

Blízký východ je region, kde názor veřejnosti na homosexuality zůstává extrémně negativní. Výzkum společnosti Pew Research Centre před šesti lety ukázal, že ji odsuzuje a odmítá akceptovat 95 procent Egypťanů, 94 procent Tunisanů, 93 procent Palestinců a 78 procent Turků.

Například vůdce libanonského hnutí Hasan Nasralláh nedávno prohlásil, že homosexualita byla do islámského světa importována ze Západu.

VIDEO: Pohádkově bohatý Brunej, který trestá smrtí nevěru i homosexualitu:

Brunej | Video: Gleb


Irák oficiálně gaye a lesby toleruje, nicméně v uplynulých letech radikální šíitští islamisté napadali muže, které považovali za homosexuály. Bili je, mučili, některé zabili. Přítrž tomu učinil až v roce 2016 vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr, který prohlásil, že nikdo nesmí brát zákon do svých rukou a zabíjet gaye rozhodně zákonné není.

Určitý pokrok udělala Čína, alespoň co se týká legislativy. Zatímco v dobách vlády Mao Ce-tunga - zejména v období takzvané kulturní revoluce - hrozila gayům smrt, v roce 1997 parlament homosexualitu dekriminalizoval a od roku 2009 není v zemi oficiálně považována za nemoc.

Video: Gayové a lesby mají na manželství právo. Společnost nás podporuje, říká Pitoňák

Registrované partnerství je druhořadý institut, máme veřejnou podporu pro uzákonění sňatků homosexuálů, funguje to ve 26 zemích, trend je liberalizace | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy