Britsko-argentinská pře o Falklandy se vyhrocuje

Václav Viták
19. 1. 2012 14:49
Kolem Falkland opět roste napětí. Blíží se 30. výročí války
Letadla Mirage argentinské armády letí nad památníkem věnovaným zabitým argentinským vojákům
Letadla Mirage argentinské armády letí nad památníkem věnovaným zabitým argentinským vojákům | Foto: Reuters

Londýn - Británie a Argentina se před blížícím se 30. výročím války o Falklandy vzájemně obviňují z kolonialismu. A napětí mezi oběma zeměmi roste.

Britský premiér David Cameron v úterý svolal jednání britské Národní bezpečnostní rady (NSC), která se zabývala především otázkou bezpečnosti Falkland coby britského zámořského území v jižním Atlantiku.

Ve středu pak premiér řekl v parlamentu, že Londýn je rozhodnut chránit Falklandské ostrovy, a dodal, že jejich obyvatelé by měli mít možnost se sami rozhodnout, zda chtějí patřit k Británii, nebo Argentině.

Londýn je také připraven posílit svou vojenskou přítomnost v jižním Atlantiku, pokud by Argentina sáhla "k dalším provokativním krokům", i když takový počin je zatím dost nepravděpodobný.

Foto: Aktuálně.cz

Argentina neustále žádá Británii, aby s ní zahájila jednání o budoucnosti Falkland, kterým se ve španělštině říká Las Malvinas, což však Londýn striktně odmítá. Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová kvůli tomu loni v červnu nazvala Británii "hrubě se chovající koloniální velmocí v úpadku".

"Jste kolonialisté. Vy také"

Premiér Cameron řekl, že je to Argentina, kdo se chová kolonialisticky.

"Klíčové je, že my podporujeme právo falklandských ostrovanů na sebeurčení. Tvrdím, že to, co Argentinci nedávno řekli, je mnohem kolonialističtější, protože Falklanďané chtějí zůstat Brity, zatímco Argentinci po nich požadují, aby udělali něco jiného."

Argentina si však pospíšila s ostrou reakcí na Cameronovy výroky v parlamentu. Argentinský ministr zahraničí Hector Timerman okamžitě označil Británii za "synonymum kolonialismu".

"Je evidentní, že v době, kdy přetrvávají už jen pozůstatky kolonialismu, se Velká Británie (...) rozhodla přepsat historii." Velká Británie kontroluje Falklandské ostrovy, ležící asi 500 kilometrů od argentinského pobřeží, od roku 1833.

Toto souostroví má 3000 obyvatel, kteří si přejí zůstat britskými občany. Argentince také popuzuje, že během tohoto roku má na Falklandách odsloužit také určitý čas princ William, pilot helikoptéry britského královského letectva.

Brazílie podporuje Argentinu

Argentinská vládní vojenská junta se v dubnu roku 1982 pokusila poté, co vláda Margaret Thatcherové v rámci úsporných opatření omezila britskou vojenskou přítomnost na Falklandách, ostrovů zmocnit silou.

Ministr Hague v Brazílii, pokud jde o Falklandy, narazil (vlevo ministr Patriota).
Ministr Hague v Brazílii, pokud jde o Falklandy, narazil (vlevo ministr Patriota). | Foto: Reuters

Následnou dva měsíce dlouhou válku, při níž padlo 255 Britů a 650 Argentinců, vyhrála ale Británie a od té doby jsou vztahy mezi oběma zeměmi napjaté.

V posledních letech napětí ještě vzrostlo kvůli rybnému bohatství a možným zásobám ropy v okolí Falkland.

Britský ministr zahraničí William Hague se ve středu pokusil ve sporu o souostroví získat na svou stranu Brazílii, reakce jeho hostitelů však byla velmi chladná.

"Ministr Hague ví, že Brazílie (...) je toho názoru, že Argentina by měla mít suverenitu nad Malvínami a že podporujeme rezoluci OSN, která vyzývá k jednáním o tomto problému," řekl brazilský ministr zahraničí Antonio Patriota.

Brazílie je nejdůležitějším členem regionálního hospodářského uskupení Mercosur, kam dále patří Argentina, Paraguay a Uruguay.

Tyto země v prosinci minulého roku zakázaly všem lodím plujícím pod falklandskou vlajkou vstup do kteréhokoli ze svých přístavů.

 

Právě se děje

Další zprávy