Londýn - Britská vláda pojmenuje po královně Alžbětě II. velký kus Antarktidy.
Je to "dárek" kabinetu u příležitosti 60. výročí jejího panování nad zemí. Královna se v úterý vůbec poprvé zúčastnila jednání vlády.
Podle britského ministerstva zahraničí dostane jméno Země královny Alžběty dosud nepojmenované území v jižní části britské Antarktidy.
To má rozlohu přes 437 tisíc kilometrů čtverečních, a je tedy skoro dvakrát větší než Británie.
Z hlediska mezinárodního práva Antarktida nepatří žádnému státu, i když si některé země část věčně zamrzlého kontinentu nárokují. Pojmenování území je pak výsledkem dohody mezi všemi státy OSN, zpravidla na konferenci o standardizaci zeměpisných názvů, která se schází jednou za pět let.
Královnina návštěva ve vládě je hodně výjimečná. Posledním panovníkem, který tak podle BBC učinil, byl Alžbětin otec Jiří VI., a to během druhé světové války.
Předtím podle shodných tvrzení zasedal v kabinetu kvůli válce USA za nezávislost na Británii v roce 1781 král Jiří III. Pravidelná účast monarchy na jednáních vlád skončila za krále Jiřího I. v roce 1717.
Obrazem: Tak šel čas s královnou Alžbětou II.:
Královna, která po svém příchodu zažertovala s několika členy kabinetu, usedla vedle premiéra Davida Camerona a ministra zahraničí Williama Haguea . Prvním bodem jednání bylo zavedení změny pravidel v nástupnictví na trůn. Na jejím základě by mohla být královnou i dívka, která se narodí dříve než chlapec.
Královnina návštěva v Downing Street měla ryze pozorovatelský charakter. Alžběta II. zůstává věrná své roli zcela neutrálního přístupu k politickým záležitostem. Podle agentury AP její účast dokonce vzbudila určitý údiv - právě kvůli porušení hranice mezi výkonnou mocí a monarchií.
Oslavy 60 let na trůnu: