Královna Alžběta II.: Její život a šedesát let na trůnu

Královna Alžběta II.: Její život a šedesát let na trůnu
Alžběta II. - anglicky Elizabeth II. - se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Na snímku se svou matkou jako dítě v roce 1927.
Princezna Alžběta s jediným sourozencem - princeznou Margaret - v srpnu 1932 na houpacím koni v St. Paul´s Walden Bury.
S letošním královniným jubileem se pojí velkolepé oslavy. Jejich klíčovou událostí bude jedenáct kilometrů dlouhá flotila tisícovky lodí, které poplují po Temži. Akce se uskuteční během prodlouženého víkendu mezi 2. a 5. červnem 2012. (Na snímku: Královna a princezna Alžběta po korunovaci krále Jiřího VI. v roce 1937.)
Podle organizátorů akce popluje sama královna na zvlášť upravené výletní lodi The Spirit of Chartwell. (Na snímku: v londýnském Hyde Parku kolem roku 1940.)
Foto: Reuters

Londýn/Praha - Britská královna Alžběta II. nastoupila na trůn 6. února 1952 po smrti svého otce Jiřího VI.

Patří mezi nejdéle vládnoucí britské monarchy a přitom se těší dobrému zdraví. Oslavy tohoto jubilea se uskuteční až během prodlouženého víkendu mezi 2. a 5. červnem 2012, kdy královna oslaví i 86. narozeniny.

Kromě toho bude Alžběta II. během jubilejního roku cestovat po celé Británii a členové její rodiny po zemích Společenství.

Podívejte se na fotogalerii mapující její soukromý i politický život.

 

Právě se děje

Další zprávy