Londýn - Většina Britů souhlasí s předsedou opozičních labouristů Jeremym Corbynem, že války v islámských zemích zvýšily riziko terorismu ve Spojeném království.
Průzkum agentury ORB zveřejnil den před mimořádnými parlamentními volbami ve Velké Británii deník Independent.
Pětasedmdesát procent dotázaných v něm odpovědělo, že účast britských vojáků v intervencích v Iráku, Afghánistánu nebo Libyi způsobila větší pravděpodobnost atentátů na britské půdě.
Průzkum provedený ještě před víkendovým atentátem v Londýně (v pořadí už třetím za poslední 4 měsíce - pozn. red.) prokázal velkou podporu pro tvrzení labouristického lídra Jeremyho Corbyna.
Ne invazi do Iráku
Ten v roce 2003 tvrdě kritizoval invazi do Iráku stejně tak jako bombardování Libye v roce 2011. Obojí podle něj zhoršilo bezpečnostní situaci na Blízkém východě i v Evropě.
"S tímto názorem souhlasí osmdesát procent voličů labouristů a osmašedesát procent voličů konzervativců," napsal The Independent.
Téma bezpečnosti a boje s teroristy britskou předvolební kampaň v jejím závěru výrazně ovlivnilo.
Corbyn napadl Theresu Mayovou za snižování počtu policistů v době, kdy byla konzervativní ministryní vnitra (v letech 2010 až 2016 - pozn. red.).
Průzkum zveřejněný deníkem Independent ale taky naznačil, že Britové i přesto věří v otázkách bezpečnosti víc konzervativcům.
V průzkumu uskutečněném na přelomu května a června to potvrdilo 44 procent respondentů, zatímco jen 21 procent dávalo v tomto směru přednost britské Labouristické straně.
Brexit, práce, zdravotnictví
Ve středu čili poslední den kampaně se ale oba předáci největších stran věnovali na mítincích jiným tématům.
Mayová projížděla střední a východní Anglií. Oblastmi, kde tradičně dominují labouristé, ale loni se v nich většina lidí vyslovila pro tzv. brexit, tedy vystoupení země z Evropské unie.
Premiérka Britům slíbila, že pokud dostane ve volbách mandát vyjednávat o brexitu, přinese to pracovní příležitosti, lepší dopravu i rozsáhlejší výstavbu bytů.
Vůdce labouristů Corbyn se zase soustředil na zdravotnictví. Řekl, že musí skončit doba, kdy bylo zanedbávané, podfinancované a negativně zasažené privatizací.
Přestože se velký náskok britské Konzervativní strany v průzkumech od dubna 2017 výrazně snížil, pořád sociologické agentury předpovídají její těsné vítězství. Průzkum veřejného mínění, který společnost Survation vypracovala po víkendovém teroristickém útoku v Londýně, ale ukázal už jen jednoprocentní odstup konzervativců od labouristů.
Není tak vyloučené, že šéfka strany a dosavadní premiérka Mayová po volbách bude moct sestavit jen koaliční vládu z více stran, na což Británie se svým většinovým volebním systémem není zvyklá.
Pro samotnou Mayovou by to navíc byla tvrdá rána. Sama totiž v dubnu mimořádné volby vyhlásila, v době, kdy bylo vedení konzervativců v průzkumech drtivé a ona předsedala jednobarevné vládě.
Získejte hlasy UKIP
Podle deníku Financial Times chce Mayová pro konzervativce získat hlasy řady lidí, kteří dřív volili Stranu nezávislosti Velké Británie (UKIP). Po loňském referendu a zahájení brexitu ale už v existenci této strany nevidí smysl a dají přednost konzervativcům.
Volební místnosti ve Velké Británii se zavřou v jedenáct hodin večer středoevropského času.
Média by ihned poté měla zveřejnit první odhady. Kompletní výsledky budou známé v pátek ráno.