Londýn - Po Francii, Belgii a Německu udeřil Islámský stát poprvé ve Velké Británii.
Policie prozradila, že útočníkem, který ve středu v centru Londýna zavraždil tři lidi, byl 52letý Khalid Masood narozený v anglickém hrabství Kent. K útoku se na internetu přihlásila džihádistická organizace Islámský stát (IS).
"Atentátníkem byl člověk, narozený ve Velké Británii. Tajné služby ho dříve sledovaly. Motivem činu je islamistická ideologie," řekla ve čtvrtek premiérka Theresa Mayová při projevu v Dolní sněmovně.
Velký teroristický útok se Spojenému království vyhýbal téměř dvanáct let. Od 7. července 2005, kdy čtyři atentátníci připravili v londýnském metru a autobuse o život 52 osob.
"Je to den, se kterým jsme počítali, ačkoliv jsme doufali, že nenastane," řekl o středě zástupce ředitele londýnské Metropolitní policie Mark Rowley.
Nejasnosti zůstávají
Řada otázek je zatím nezodpovězená. Při raziích v Londýně a Birminghamu zatkly protiteroristické oddíly osm lidí.
Není jasné, zda jde o příbuzné atentátníka nebo příslušníky nějaké skupiny, ke které zastřelený terorista patřil. Automobil Hyundai i40 si ale terorista půjčil v Birminghamu.
Útok s nožem a osobním automobilem v Londýně má výrazně méně obětí než předchozí akce Islámského státu se samopaly, výbušninami, sebevražednými pásy a kamiony v Paříži, Bruselu, Nice nebo Berlíně.
List Guardian cituje policejní zdroje, podle kterých je nelegální trh se zbraněmi v Británii lépe a přísněji kontrolován než v Belgii, kde v minulosti radikálové napojení na Islámský stát kupovali i munici od překupníků.
Mluvčí Islámského státu (IS) Muhammad Adnaní loni vyzval všechny sympatizanty organizace, aby zabíjeli "nevěřící" vším, co mají k dispozici.
"Pokud si nemůžete opatřit bombu nebo kulku, udeřte je do hlavy kamenem, zabijte je nožem, přejeďte je autem, odněkud je shoďte, uškrťte je nebo je otravte," uvedl Adnaní, který zemřel v srpnu 2016 při americkém náletu nedaleko syrského Aleppa.
Londýn označovali novináři a politologové donedávna za evropskou metropoli islamistů a teroristů, takzvaný "Londonistán". Činili tak hlavně kvůli radikálním kazatelům, kteří ve městě působili a otevřeně podporovali extremistické organizace.
Zátahy zafungovaly
V posledních letech proti nim ale britské úřady zasáhly.
Syřan Obar Makri Mohamed, jehož organizace Al-Muhadžirún popisovala teroristy ze sítě Al-Káidá jako hrdiny, uprchl do Libanonu a kvůli stíhání se do Velké Británie nevrátil.
Kazatel pákistánského původu Anjem Choudjary dostal pět a půl roku vězení za nábor britských muslimů do řad Islámského státu. Klerika Abú Katadu, který otevřeně podporoval Al-Káidu, Londýn vyhostil do Jordánska.
Podle odhadů britských zpravodajských služeb odešlo do Iráku a Sýrie bojovat za Islámský stát zhruba osm stovek Britů.
Mediálně nejznámějším z nich byl Londýňan Mohammed Enwazi, přezdívaný Jihadi John. V černé masce na videích Islámského státu stínal hlavy zajatců.
Enwazi zahynul loni při britském náletu na syrskou Rakku.