Média omylem připsala londýnský útok islamistovi Brooksovi. Ten ale čin nespáchal, je ve vězení

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2017 22:03
Trevora Brookse alias Abu Izzadeena označila za pachatele útoku v Londýně některá respektovaná britská i evropská média. Policie se k tomu nevyjádřila, nicméně Brooks je za mřížemi. Odsouzený za propagaci terorismu a porušení protiteroristického zákona.
Policisté před parlamentem.
Policisté před parlamentem. | Foto: Reuters

Londýn - Ve snaze být mezi prvními se zprávou o identitě londýnského atentátníka převzala některá média ve středu večer informaci, že zastřeleným teroristou je Trevor Brooks alias Abu Izzadeen.

Radikální londýnský islamista, odsouzený v roce 2008 ke čtyřem rokům vězení za propagaci terorismu ve svých kázáních v mešitě v Regents Parku.

Twitter ve středu v podvečer zablokoval jeho účet.

Brooks ale útok nespáchal. Sedí ve vězení. Loni v lednu jej tam soud poslal na dva roky za porušení protiteroristického zákona.

Opustil Británii, aniž by o tom dal vědět policii. 4. listopadu 2015 jej zatkla ve vlaku maďarská policie a deportovala ho do Spojeného království.

Brooks se narodil v Londýně v roce 1975 a je jamajského původu.

Předčasnou zprávu o tom, že Brooks je útočníkem, zveřejnily například televize Channel 4, web deníku Independent nebo italský deník La Stampa.

Policie během středečního večera o identitě teroristy nic neuvedla. Podle agentury Reuters ale pracuje s tím, že za útokem je pravděpodobně Islámský stát.

Terorista nejprve najel do lidí na mostě Westminster Bridge, pak narazil do plotu před parlamentem a nožem pobodal policistu. Ten na místě zemřel a stal se jednou ze tří obětí útoku.

Atentátníka zastřelil jiný policista.

Útočník před britským parlamentem najel do lidí, pobodal policistu. Záběry z vrtulníku po útoku. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy