Brusel - Británie ubránila své pinty a libry. Evropská unie totiž zřejmě definitivně ukončila téměř třicetiletý boj o zavedení metrického systému.
Evropská komise oznámila, že už nebude na Brity tlačit s oznámením data, kdy definitivně opustí typicky ostrovní míry. Poslední ultimátum mělo přitom vypršet v roce 2009.
"Chci ukončit opravdu trpký boj, který trval celá desetiletí a byl z mého pohledu zcela nesmyslný," připustil v rozhovoru pro BBC eurokomisař pro podnikání a průmysl Günter Verheugen.
Imperiální míry
- pinta: definována jako 1/8 imperiálního galonu, který odpovídá deseti librám destilované vody
- libra: odpovídá šestnácti uncím, což je zase 7000 zrn (grain)
"Dokud království nepadne"
Specifické a tolik milované míry si Britové budou moci udržet "dokud království nepadne", přislíbil evropský komisař v deníku Daily Mail.
Nejen mlékaři, ale i zelináři tak budou moci nadále bez rizika trestního postihu užívat pinty a libry souběžně s metrickým systémem, který je na cenovkách povinný od roku 2000.
Zejména trhovci si ale s kontinentálními mírami nikdy příliš starostí nedělali a nadále nabízeli zeleninu a ovoce po librách, tedy 0,454 kg, i když jim za to hrozila pokuta až 5 tisíc liber.
Zelinář Steve Thorburn dokonce v roce 2001 založil hnutí odporu s názvem Mučedníci metrického systému (Metric Martyrs) poté, co mu úřady zabavily váhu ocejchovanou pouze v librách.
Piva je na kontinentě o hlt méně
Také pivo měřené na půllitry namísto britské pinty (0,568 litru) Britové přijímají s rozpaky a s oblibou o něm říkávají, že jim "na kontinentě" nechutná: ve sklenici jim prý vždy chybí poslední hlt.
Nejrůznější nařízení Bruselu jsou Britům nejen trnem v oku, ale mnohem častěji také zdrojem pobavení. Zřejmě nejzábavnější norma, britský párek definovaný jako "tubus emulgovaných vnitřností s vysokým obsahem tuku", ale ve skutečnosti neexistuje.
Světlo světa spatřil pouze v populárním britském sitcomu Jistě, pane ministře.