Starmer jmenoval členy nové vlády. Británie má první ženskou ministryni financí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2024 19:34
Nový britský premiér Keir Starmer v pátek začal se jmenováním kabinetu. Dlouholetá členka Labouristické strany a bývalá několikanásobná stínová ministryně Rachel Reevesová se stala ministryní financí a první ženou, která tento post zastává od momentu jeho vzniku, tedy roku 1221, uvádí stanice Sky News. Vicepremiérkou a ministryní pro sociální záležitosti se stala Angela Raynerová.
Nový britský premiér Keir Starmer
Nový britský premiér Keir Starmer | Foto: Reuters

"Nedělám si iluze ohledně velikosti výzev, před kterými stojíme," uvedla podle BBC po svém jmenování Reevesová a dodala, že nemůže slíbit, že práce vlády bude jednoduchá. "Máme před sebou dlouhou cestu… jsme nový tým, máme nový začátek, tak se pojďme dát do práce," řekla. Všem mladým dívkám a ženám rovněž popřála, aby jim dnešek ukázal, že by neměly klást omezení svým ambicím.

Novým ministrem zahraničí Británie je podle agentury Reuters 51letý David Lammy, který tutéž roli zastával jako stínový ministr v opozici a který má více než 20 let zkušeností z vysoké politiky. Začínal jako člen Londýnského shromáždění v roce 2000 a o několik měsíců později se dostal do Dolní sněmovny, kde měl funkce mimo jiné ve výboru zabývajícím se legislativou EU nebo ve výboru spravujícím umělecké sbírky Parlamentu. Ve vládě Tonyho Blaira pracoval také na ministerstvu kultury.

"Je to největší čest mého života být jmenovaný ministrem zahraničí. Svět čelí ohromným výzvám, my je ale s ohromnou silou a přednostmi Británie pokoříme," napsal Lammy na síti X po svém jmenování.

Ministrem obrany v době, kdy má britská armáda po 14 letech vlády konzervativců o desítky procent méně členů a vedení čeká na její modernizaci, se stal 64letý John Healey, bývalý stínový ministr obrany nebo zdravotnictví. Healey letos na jaře řekl deníku The Guardian, že "pokud půjdou labouristé do vlády, musí mít na paměti, aby zůstali političtí". Způsob fungování vlády podle něj může "otupit" vůli pro změnu. "Až příliš často lidé na úřadu vlády jednoduše přečtou agendu svého oddělení, radši než aby přemýšleli jako vládní ministři s citem pro věc, které se snažíme dosáhnout," řekl na jaře Healey.

Vnitro podle Reuters dostala na starosti 55letá Yvette Cooperová, členka labouristů od roku 1997, která má stejně jako Lammy a Healey desítky let zkušeností z vysoké politiky. V roce 2015 se ucházela také o post předsedkyně Labouristické strany, se 17 procenty však skončila třetí v hlasování, které tehdy ovládl Jeremy Corbyn s téměř 60 procenty.

Ministrem zdravotnictví se stal Wes Streeting, který po svém jmenování poznamenal, že "státní zdravotní systém NHS mu zachránil život" a že on je "odhodlaný věnovat svůj život záchraně NHS". Na jeho jmenování reagovala rovněž asociace BMA, která sdružuje stávkující lékaře a podle svého prohlášení je připravena s vládou jednat, píše BBC. Kritika rekordně dlouhých čekacích dob na zákroky v rámci NHS byla jedním z důležitých prvků labouristické kampaně.

Ministryní spravedlnosti je Shabana Mahmoodová, ministryní školství Bridget Phillipsonová, ministrem pro energetiku někdejší lídr labouristů Ed Miliband a ministryní práce a sociálních věcí Liz Kendallová. Dopravu dostala na starosti Louise Haighová, vědu Peter Kyle, kulturu Lisa Nandyová, zemědělství, životní prostředí a potraviny Steve Reed a obchod Jonathan Reynolds.

Starmer v pátek rovněž jmenoval šéfy resortů, které se zabývají záležitostmi tří britských zemí Severního Irska, Skotska a Walesu. V tomto pořadí se jimi stali Hilary Bennová, Ian Murray a Jo Stevensová.

 

Právě se děje

Další zprávy