Sociální sítě reálně ohrožují demokracii, varují britští poslanci. Chtějí regulaci Facebooku

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 28. 7. 2018 13:11
Britský parlamentní výbor po skandálu kolem společnosti Cambridge Analytica vyšetřuje sociální média v souvislosti s šířením falešných zpráv a ochranou soukromí uživatelů. Navrhuje přísnější omezení, zakotvená v zákonech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Velká Británie čelí "krizi demokracie" kvůli nefér praktikám na sociálních sítích a manipulaci s osobními údaji lidí. Podle BBC to vyplývá ze zprávy výboru britského parlamentu pro digitální technologie, kulturu, média a sport.

Členové výboru navrhují, aby sociální média, jako je například internetová síť Facebook, podléhala přísnější regulaci. Chce taky zavést konkrétní opatření proti neférovému ovlivňování voličů, postaveném na rozdmýchávání nenávisti nebo jiných negativních emocí.

Volební zákon ve Velké Británii by se měl podle zprávy upravit tak, aby odrážel změny v technikách volební kampaně v digitální éře.

Výbor po skandálu kolem společnosti Cambridge Analytica vyšetřuje sociální média v souvislosti s šířením falešných zpráv a ochranou soukromí uživatelů. Zprávu by měl oficiálně představit v neděli, její kopii ale už v pátek zveřejnil Dominic Cummings, ředitel kampaně Vote Leave prosazující odchod Británie z Evropské unie.

Ovlivňování voleb

Společnost Cambridge Analytica se letos dostala do centra pozornosti kvůli obvinění, že neoprávněně získávala osobní data desítek milionů uživatelů facebooku. Tato data v roce 2016 údajně využila pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Parlamentní výbor navíc ve zprávě uvedl, že obdržel důkazy o hackerech, šíření dezinformací a tlaku na voliče z období od roku 2010. "Vyzýváme vládu, aby zajistila důkladné vyšetření," stojí v dokumentu. Podle poslanců je třeba jednat.

Zpráva proto navrhuje zdanění technologických podniků, jehož prostřednictvím by se přísnější regulace financovala. Získané peníze by měly být použity také na vzdělávací programy a informační kampaně, jež by lidem pomohly rozeznávat dezinformace a falešné zprávy.

Zodpovědnost za "škodlivý obsah"

Sociální média by podle zprávy výboru měla být zodpovědná za "škodlivý" obsah, který je jejich prostřednictvím zveřejňován. Firmy jako Facebook či YouTube přitom zodpovědnost za příspěvky na svých stránkách odmítají a označují se za pouhou platformu pro jejich zveřejňování, nikoli za vydavatele.

"Firmy působící v oblasti sociálních médií se nemohou schovávat za prohlášení, že jsou pouhou platformou, a tvrdit, že jsou technologickými podniky, které nehrají žádnou roli v regulaci obsahu na svých stránkách. To není pravda; neustále mění, co se na jejich stránkách zobrazuje a co ne, a to na základě algoritmů i lidských zásahů," píše se ve zprávě výboru.

Viceprezident společnosti Facebook Richard Allan uvedl, že výbor poukázal na některá důležitá témata. "Sdílíme jejich cíl zajistit, aby politická propagace byla poctivá a transparentní, a souhlasíme, že jsou zapotřebí změny volebních pravidel," citoval Allana list The Wall Street Journal.

Kritika Facebooku

Parlamentní výbor ale není s přístupem firmy Facebook spokojený. Její šéf Mark Zuckerberg podle poslanců není přesvědčivý a zcele otevřený.

"Společnost Facebook brzdila naše úsilí získat informace o této firmě během celého vyšetřování. Je to jako kdyby si mysleli, že problém zmizí, pokud o něm nepodají žádné informace a budou reagovat jen tehdy, když je na ně vyvíjen nějaký tlak," stojí ve zprávě.

"Poskytli nám jen svědky, kteří nechtěli nebo nebyli schopní odpovědět na naše otázky."

VIDEO: Mark Zuckerberg během nedávného slyšení v Evropském parlamentu. 

Byla to chyba, omlouvám se, řekl Zuckerberg v europarlamentu ke zneužívání dat Facebooku | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy