Brit bude moci zemi opustit po vyřízení příslušných dokumentů. Informovala o tom agentura AP. Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt propuštění Hedgese na Twitteru označil za fantastické. Doplnil nicméně, že Británie s původním rozsudkem nesouhlasí, ale je vděčná vládě SAE, že věc rychle vyřešila.
Jednatřicetiletý doktorand z Durhamské univerzity byl odsouzen minulý týden k doživotnímu odnětí svobody. Britská premiérka Theresa Mayová rozsudek označila za hluboké zklamání. Hedges byl v SAE zadržen v květnu po dvoutýdenním studijním pobytu.
Fantastic news about Matthew Hedges.Although we didn’t agree with charges we are grateful to UAE govt for resolving issue speedily.But also a bittersweet moment as we remember Nazanin &other innocent ppl detained in Iran.Justice won’t be truly done until they too are safely home.
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) November 26, 2018
Podle stránek Durhamské univerzity je Hedges zapsán v doktorandském studiu na její katedře vládních a mezinárodních studií a předmětem jeho zájmu jsou civilní a vojenské vztahy, politická ekonomie a kmenový systém. Hedges se ve své vědecké práci zabývá mimo jiné opatřeními, jež zavedly arabské státy po revolučních událostech známých jako arabské jaro.
Představitelé SAE v pondělí na tiskové konferenci v Abú Zabí ukázali novinářům video, na kterém Hedges tvrdí, že je kapitánem MI6. Podle AP bylo video zřejmě pořízeno u soudu a zvuk byl poněkud špatný. Na dalším videozáznamu pak Hedges někomu říká, že mu práce pro MI6 usnadňuje výzkum. Činitelé SAE nicméně novinářům nedovolili nic z toho nahrát.
"Na půl úvazku dělal doktorandský výzkum a na půl úvazku byl podnikatel, na 100 procent ale pracoval na plný úvazek jako tajný agent," uvedl Džabar Lamkí z rady SAE pro média. "Pan Hedges byl shledán vinným ze špionáže. Chtěl citlivé dokumenty, o kterých věděl, že k nim má přístup. Byl tady, aby ukradl citlivá státní tajemství SAE," doplnil.
Prezident SAE Chalífa bin Zajd Nahaján udělil Hedgesovi a dalším 780 odsouzeným v neděli milost u příležitosti nadcházejícího státního svátku, oznámili následně činitelé SAE. Po vyřízení formalit bude Brit z vězení propuštěn a zemi opustí, uvedli. Agentura AP případ Hedgese označila za "diplomatický bolehlav" pro Spojené arabské emiráty, které jsou spojencem Spojených států a Británie.
Hedgeseova manželka Daniela Tejadaová v rozhovoru s BBC uvedla, že se návratu svého chotě "nemůže dočkat", a doplnila, že "ve svém srdci vím, že není špion".
Informace, že by mohla být Hedgesovi udělena milost, se objevila již v pátek. Velvyslanec SAE v Británii Sulajmán Hamíd Mazrúí tehdy oznámil, že jeho země udělení milosti zvažuje, a doplnil, že o milost požádala Britova rodina.