"Jsme pryč!" Britové vystoupili z EU, až teď začnou zjišťovat, co to skutečně znamená

Přenos skončil
Velká Británie úderem půlnoci oficiálně vystoupila z Evropské unie. V Londýně se konaly oslavy i protestní akce. Dění ve Spojeném království jsme sledovali on-line.
Pobrexitové oslavy v Londýně.
Pobrexitové oslavy v Londýně. | Foto: Reuters
Přenos skončil
13:30

Vážení čtenáři, on-line přenos Aktuálně.cz z průběhu odchodu Velké Británie z Evropské unie nyní končí. Děkujeme za pozornost.

13:11

"Přednosti a nedostatky tohoto rozhodnutí (brexitu) se začnou ukazovat až po letech. Očekává se, že ekonomika poroste pomaleji, ale status dané země nelze měřit jen v librách a pencích. Brexit byl v celém svém rozsahu od začátku těžko definovatelný. Dnes se začneme dozvídat, co doopravdy znamená," poznamenala hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová.

12:41

"Brexit je hotový. A teď ta složitá část," řekl reportér irské televizní společnosti RTÉ Tony Connelly, který je jednou z výraznějších novinářských postav brexitového procesu. Odkazuje tím na skutečnost, že o budoucí podobě spolupráce Británie s EU se teprve začne jednat v následujících měsících.

12:20

"Všechno se změnilo, ale nic není jinak," citoval v ranním vysílání zpravodaj televize BBC vyjádření jistého Španěla, jehož slova zřejmě vystihují pocity mnohých během prvního dne, co Británie opustila Evropskou unii. 

12:08

Nizozemský De Telegraaf napsal, že v jednáních Británie a EU o obchodních vztazích, pravidlech a standardech je předprogramovaný spor. "EU přísahá, že chce s britským sousedem udržovat dobré vztahy. Ale má skutečně na mysli to nejlepší pro Velkou Británii? Představme si, že Britové dostanou fantastickou dohodu, čímž se brexit stane vzorem úspěchu. To by mohlo vyvolat pomyšlení u dalších zemí. A to přirozeně není něco, co chce EU," předpokládá De Telegraaf.

11:45

Další přední německý deník Süddeutsche Zeitung konstatuje, že ani Británie není jen ostrov. "Se spokojenou ignorancí se pěje píseň o konci vazalství a pokořování. Velké ideje pro budoucnost však chybí, neexistuje ani záměr nových vztahů se starými sousedy, nemluvě o nápadech, jak usmířit nanejvýš rozpolcenou vlast," píše o Británii deník vycházející v Mnichově. "Představa o nové velikosti svědčí dosud jen o úzkoprsém popírání skutečnosti a trivializaci problémů, stojí v komentáři.

11:31

Německý deník Die Welt se domnívá, že skutečně přelomová změna pro Británii nastane až s koncem tohoto roku, kdy bude více jasno o jednotlivostech budoucích obchodních vztahů. Ve státě Britů je přitom mnoho shnilého, píše list. "Téměř čtyři roky se jim pořádně nevládlo, zatímco zuřila brexitová občanská válka, a na stavu země je to vidět, zanedbávání domácí agendy se v mnoha oblastech krizově vyhrotilo. Na zvládnutí těchto úkolů občan uvidí, co mu tolik zaklínaná suverenita přinese," poznamenal Die Welt.

11:28

Život v bruselském centru Evropské unie se den po odchodu jedné z členských zemí nezměnil. "Ceny se nezměnily, prší pořád stejně, kdyby to všude nepsali, tak o tom ani nevím," řekla jedna ze zákaznic bruselského supermarketu, která se vypravila na pravidelný sobotní nákup.

11:26

Bez výraznějších dopadů na život v Evropské unii začal první den po odchodu Spojeného království. Doprava mezi mezi kontinentem a Británií probíhá bez komplikací, díky přechodnému období se nic nezměnilo ani na pohybu zboží. Jedinou viditelnou změnou v sídle unijních institucí v Bruselu bylo páteční večerní stažení britských vlajek.

10:05

K brexitu se vyjádřil na Twitteru bývalý ministr kultury Daniel Herman.

06:53

V budovách Evropské unie již nejsou vlajky Velké Británie. 

00:57

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli se s vámi loučíme. Dění ve Velké Británii budeme sledovat znovu od soboty ráno.

00:56

Minuty po brexitu.

Foto: Reuters
00:55

Další snímky z oslav v Londýně.

Foto: Reuters
00:28

Snímek z Londýny těsně po brexitu.

Okamžik brexitu.
Okamžik brexitu. | Foto: Reuters
00:21

Reakce z Londýna:

"A je to," cituje reakci jedné ženy na náměstí Parliament Square stanice BBC.

"Jsme pryč!" křičel další člověk.

Ne každý však reagoval tak vesele. "Hrůza, myslím, že budu zvracet," zaznělo v davu.

00:18

Na náměstí Parliament Square v Londýně zazněla i britská hymna.

00:07

Britský premiér Boris Johnson chce dohodu vyjednat do konce roku, kdy přechodné období skončí. Unijní představitelé ale varují, že 11 měsíců je na komplexní dohodu příliš krátká doba.

00:05

Nyní země vstoupila do takzvaného přechodného období, během kterého bude Londýn s Bruselem jednat o podobě budoucích vztahů.

00:00

Je to tady, půlnoc. Velká Británie právě opustila Evropskou unii.

23:39 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

"A když se podívám na neuvěřitelné přednosti této země, na naše vědce, naše inženýry, naše přední světové univerzity, naše ozbrojené síly, když se podívám na potenciál této země, který čeká na uvolnění, vím, že můžeme tuto příležitost proměnit v ohromující úspěch.

Ať už narazíme na jakékoliv výmoly při cestě vpřed, vím, že uspějeme.

Poslouchli jsme lidi a vzali jsme si zpět nástroje samosprávy.

Nyní je čas využít tyto nástroje k uvolnění plného potenciálu této brilantní země a ke zlepšení životů všech v každém rohu naší Velké Británie."

23:37 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

"Toto je úsvit nové éry, ve které již nepřijímáme, že vaše životní šance - životní šance vaší rodiny - by měly záviset na tom, ve které části země vyrůstáte.

Toto je okamžik, kdy se opravdu začneme sjednocovat a zvyšovat úroveň: v porážení zločinu, transformaci našeho zdravotnictví. A díky lepšímu vzdělání, s vynikající technologií a s největším oživením naší infrastruktury od viktoriánské doby, budeme šířit naději a příležitosti ve všech částech Velké Británie.

A pokud toto dokážeme udělat správně, věřím, že s každým dalším měsícem poroste naše sebedůvěra, nejen doma, ale i v zahraničí. A v naší diplomacii, boji proti změně klimatu, našich kampaních za lidská práva, vzdělávání žen, znovuobjevíme svaly, které jsme po desetiletí nepoužívali. Sílu nezávislého myšlení a jednání

Ne proto, že bychom se chtěli zbavit všeho, co dělají naši přátelé z EU - to samozřejmě ne.

Chceme, aby toto byl začátek nové éry přátelské spolupráce mezi EU a energetickou Británií.

Británie, která je zároveň velkou evropskou mocí a která je skutečně globální v našem rozsahu a ambicích."

22:30 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Co dále Boris Johnson řekl?

"A samozřejmě si myslím, že je to správné a zdravé a demokratické jednání. Protože EU se i přes všechny své silné stránky a přes všechny své obdivuhodné kvality v průběhu 50 let vyvinula směrem, který této zemi již nevyhovuje.

A je to rozsudek, který jste vy, lidé, nyní potvrdili při volbách. Ne jednou, ale dvakrát.

A přesto je tento okamžik mnohem větší než toto. Nejde jen o nějaké právní vykořisťování, je to potenciálně okamžik skutečné národní obnovy a změn."

22:24 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Boris Johnson:

"Nejdůležitější věc, kterou je dnes večer třeba říci, je to, že toto není konec, ale začátek. Je to okamžik, kdy začne svítat a opona našeho velkého národního dramatu se zvedne.

A ano, je to částečně o využití těchto nových pravomocí - této znovuzískané suverenity - k provedení změn, pro které lidé hlasovali. Ať už jde o kontrolu imigrace nebo vytvoření volného obchodu nebo osvobození našeho rybářského průmyslu nebo o uzavření dohod o volném obchodu.

Nebo jednoduše - o vytváření našich zákonů a pravidel ve prospěch obyvatel této země."

22:16 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Co říká Johnson na videu?

"Dnes večer odcházíme z Evropské unie."

"Pro mnoho lidí je to úžasný okamžik naděje, okamžik, o kterém si mysleli, že nikdy nepřijde. A mnoho lidí samozřejmě cítí pocit úzkosti a ztráty.

A pak je tu třetí skupina - možná největší - těch, kdo se začali obávat, že celá tahle politická hádka nikdy neskončí.

Chápu všechny ty pocity a naše práce coby vlády - moje práce - je nyní tuto zemi spojit a posunout nás vpřed."

23:05 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Premiér Boris Johnson zveřejnil videonahrávku.

22:43

Dav reaguje na slavné tváře na Parliament Square. Než začnou projevy, přehrává se na místě video o cestě k brexitu. Dav podle BBC tleskal slovům Margaret Thatcherové, fandil Nigelu Farageovi, ale vypískal Tonyho Blaira.

22:26

Takto to vypadá v centru Londýna.

Britové čekají na brexit.
Britové čekají na brexit. | Foto: Reuters
21:30

Britové na Parliament Square mluví o samostatnosti a demokracii. Velká Británie by podle nich měla o sobě konečně rozhodovat znovu sama.

Shromáždění na Parliament Square.
Shromáždění na Parliament Square. | Foto: Martin Novák
20:35

Od našeho zpravodaje z místa:

Do centra Londýna přicházejí první účastníci oslavy brexitu, kterou pořádá hnutí Nigela Farage Leave Means Leave. Je to opravdové loučení po anglicku. Prší.

19:44

Do barev Evropské unie se dnes oděl klobouk sochy vévody z Wellingtonu ve skotském Glasgow. Pro setrvání v EU bylo 67% místních.

19:39

Občané Skotska hlasovali z 62 procent pro setrvání v Evropské unii. V ulicích Edinburgu se nyní konají protestní shromáždění a zaznívají také hlasy po nezávislosti regionu.

19:29

Macron zároveň ve svém televizním vystoupení označil odchod Spojeného království z Evropské unie za šokující a doplnil, že jde o historické varování pro celou Evropu, nad nímž by se měli všichni zamyslet. Ačkoliv chce Francie udržet s Británií po brexitu blízký vztah, Spojené království nemůže očekávat, že k němu bude přistupováno stejně, jako když bylo členem EU, varoval Macron.

19:21

"Dnes potřebujeme Evropu více než kdy jindy. Nyní, kdy čelíme Číně nebo Spojeným státům, čelíme změně klimatu - potřebujeme více Evropy. Abychom byli schopni se nakrmit, čelit velkým proměnám, potřebujeme více Evropy," řekl v projevu, reflektujícím brexit, Emmanuel Macron.

19:10

Kabinet zároveň projednal budoucí program vlády, který zahrnuje snahu vytvořit dohodu o volném obchodu s EU, která bude podobná dohodě s Kanadou. Premiér poznamenal, že od soboty bude Spojené království moci svobodně vyjednávat dohody o volném obchodu s ostatními státy světa a že cílem je do tří let zajistit, aby 80 procent obchodní výměny Británie bylo postaveno na dohodách o volném obchodu.

19:08 Focení Borise Johnsona pro Hospodářské noviny mělo původně trvat deset minut. Nakonec si ale Bíba musel vystačit s pouhými čtyřiceti vteřinami.

Britský premiér Boris Johnson dnes svému kabinetu sdělil, že se vláda po odchodu Británie z Evropské unie okamžitě zaměří na rovnost příležitostí ve Spojeném království a zároveň bude svobodně vyjednávat nové obchodní dohody. "Dnes začínáme novou kapitolu britského příběhu, obracíme stránku o rozdělení za poslední tři roky a půl a razíme plnou parou vpřed, abychom spojili národ a vylepšili příležitosti pro všechny," řekl. 

19:05

Zatímco britští europoslanci, ministři či diplomaté mají svá poslední jednání v orgánech EU již za sebou, u unijních budov stále ještě vlají britské vlajky. Evropský parlament se rozhodl, že je spustí po půlnoci, bez veškeré pompy, a jednu z nich pak umístí do muzea evropské historie. Jedním z mála Britů, kteří přijeli vyjádřit svůj nesouhlas s brexitem přímo do Bruselu v den odchodu Spojeného království z evropského bloku, je Tim Williams. Třicátník z Walesu odpoledne postával s vlajkou svého kraje a EU pod stožárem, na němž v lednovém bruselském větru dovlával prapor britský.

Foto: Reuters
19:02

"Tři roky jsme nevěděli, na čem jsme, a to bude pokračovat dál. Dneska budou brexitáři slavit, ale zítra zjistí, že se nic nestalo. Zpátky už to vzít nejde, ale bojím se, že to odcházení ještě několik let zabere," říká zaměstnanec jednoho z unijních úřadů Mathew Barr. 

Pro Brity usazené v EU budou od soboty i po skončení přechodného období na konci roku platit stejná práva jako dnes. O práci v institucích EU nepřijdou a budou moci dále trvale žít v Bruselu nebo v dalších evropských městech.

18:51

Brexit je vina politiků i médií, říká europoslankyně za ANO Dita Charanzová. Atmosféra při loučení se s britskými europoslanců ji dojala, říká v DVTV.

Charanzová: Brexit je vina politiků i médií, prohra pro všechny, dojalo mě to

11:29
Žádný rozvod není veselou záležitostí. Sama jsem byla překvapená, jak mě to dojalo a měla jsem slzy v očích, Evropská unie bude jiná. | Video: DVTV, Martin Veselovský
18:40

"Češi se bojí, libra padá, nikdo neví, jaké budou vztahy s Británií po brexitu," říká v rozhovoru pro DVTV profesor cardiffské univerzity Jiří Přibáň.

Přibáň: Češi se bojí, libra padá, nikdo neví, jaké budou vztahy s Británií po Brexitu

13:43
Nastává nejisté období pro asi 3 miliony lidí. Do vyjednání definitivní dohody se nic neděje, do budoucna se status změní, říká Přibáň. | Video: DVTV, Martin Veselovský
18:31

Z britského velvyslanectví v Bruselu již zmizela evropská vlajka.

18:11

Video s komentářem k brexitu zveřejnila také německá kancléřka Angela Merkelová. "Je to hluboký zlom pro nás všechny, 27 členských států," podotkla šéfka německé vlády. Připomněla, že Británie byla součástí evropského společenství po 47 let. "Německo chce ale zůstat blízkým partnerem a přítelem Británie, protože nás spojují společné hodnoty," zopakovala svůj dlouhodobý postoj.

Vyjednávání o dalším vztahu mezi sedmadvacítkou a Británií bude podle Merkelové pro tento rok určující. "Toto vyjednávání určitě nebude jednoduché," míní kancléřka. Bude podle ní do velké míry záležet na Londýnu, jaké bude chtít budoucí vztahy s Bruselem. "Čím více se Británie odkloní od pravidel vnitřního trhu (EU), o to silnější budou samozřejmě změny v budoucích vztazích," dodala.

18:04

"Místo Velké Británie ve světe se dnes změní, otázkou je, jaký směr zvolíme," říká ve videu, umístěném na svém Twitteru, šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn. "Buď můžeme spolupracovat s ostatními zeměmi, rozvíjet obchod, zlepšovat práva i bezpečnost, investovat do naší společnosti a čelit výzvě klimatické katastrofy. Nebo se můžeme obrátit dovnitř a obchodovat s našimi principy a standardy, abychom ochránili obchodní dohodu s Donaldem Trumpem a dalšími," říká mimo jiné.

17:53

"Bez volného pohybu osob nemůže být volný pohyb kapitálu, zboží a služeb. Bez zachování rovných pravidel (v oblastech) životního prostředí, práce, daní či státní pomoci nemůže být nejvyšší stupeň přístupu na jednotný trh. Pokud nejste členem, nemůžete si udržet výhody členství," napsali předsedové v textu nazvaném "Nový úsvit pro Evropu".

17:47

"Budeme dále spolupracovat v zahraniční politice, bezpečnosti a obraně se společným cílem a sdílenými zájmy. Ale budeme to dělat každý po svém," uvedli lídři tří hlavních unijních institucí. Zatímco spolupráce v těchto oblastech by podle signálů z Bruselu a Londýna po brexitu neměla oslabit, vyjednání dohody o vzájemném obchodu či právech lidí, kteří se budou chtít na druhé straně kanálu La Manche usadit v příštích letech, bude výrazně složitější.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf Evropské rady Charles Michel a předseda Evropského parlamentu David Sassoli.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf Evropské rady Charles Michel a předseda Evropského parlamentu David Sassoli. | Foto: Reuters
17:37

Británie byla pro Evropskou unii přínosem a jejím odchodem Evropané ztrácejí, odchod Spojeného království je ale pro ně i novým začátkem. Ve společném prohlášení to dnes uvedli předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf Evropské rady Charles Michel a předseda Evropského parlamentu David Sassoli. Poznamenali také, že unijní státy mohou velkým klimatickým, obchodním či geopolitickým výzvám čelit jen společně.

16:56

Stoupenci odchodu Británie z EU i zastánci členství země v evropském bloku se odpoledne scházeli u sídla britského parlamentu v Londýně a v přilehlé vládní čtvrti Whitehall.

Fanoušci brexitu se mísili s turisty na náměstí u Parliament Square a dávali najevo podporu premiérovi Borisi Johnsonovi. Hlouček lidí s vlajkami EU se shromáždil o několik set metrů dál u bran Downing Street, kde je premiérova kancelář.

Na Parliament Square má kolem 21:00 místního času (22:00 SEČ) začít hlavní "oslava brexitu".

16:49

Pohled na brexit předsedy Pirátů Ivana Bartoše.

16:27

Na bývalou premiérku Theresu Mayovou se bude vzpomínat jako na slušnou, obětavou ženu, říká ve speciálním vysílání DVTV Michael Žantovský, bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla.

Johnson je jako rocková hvězda, dopad brexitu poznáme až po letech, říká Žantovský

14:40
Na Theresu Mayovou se bude vzpomínat jako na slušnou, obětavou ženu. Boris Johnson byl černým koněm v Konzervativní straně, říká Žantovský. | Video: DVTV, Martin Veselovský
16:19

Odpoledne - naposledy před brexitem - se sešla britská vláda na výjezdním zasedání v Sunderlandu. Přijetí premiéra Borise Johnsona a dalších členů kabinetu nebylo vřelé, poznamenává deník The Guardian.

"Nejste tu vítáni," vzkazoval protestující hlouček lidí.

16:11

Profesorka politologie Madura Rasaratnamová z University of London deníku Aktuálně.cz řekla, že brexit je syndromem obrovské britské nerovnosti a ekonomických rozdílů.

"Mezi severem a jihem je rozdíl jako mezi východem a západem Německa. Sever hlasoval pro brexit. O Skotsku se teď mlčí, ale myslím, že podpora pro nezávislost tam poroste. Rozhodně tento problém nezmizí," dodává s tím, že brexit tragicky rozděluje Brity.

Foto: Martin Novák
15:57

Reportér deníku Aktuálně.cz Martin Novák sleduje odchod Velké Británie z EU přímo v Londýně. Přečtěte si jeho páteční reportáž. 

15:47

Británie si musí udržet dobré vztahy s Evropskou unií, řekl dnes lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn, který varoval, aby se Londýn jednostranně neupínal k dohodě o volném obchodu se Spojenými státy.

Místo Británie ve světě se změní, otázkou je, jakým směrem se vydá, cituje opozičního vůdce agentura Reuters. Odbitím půlnoci začne platit takzvané přechodné období, trvat bude jedenáct měsíců a ve vztazích mezi Británií a EU se v této době nezmění prakticky nic. Země už nadále nebude formálně členem EU, bude se ale stále ještě muset řídit unijními pravidly. 

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn | Foto: Reuters
15:39

Na dnešní historický den samozřejmě ve svých ranních vydáních zareagovaly britské deníky. Tisk je ohledně hodnocení brexitu rozpolcený.

Velké deníky vycházející v Anglii i bulvár vyzdvihují skutečnost, že Británie se nyní může vydat vlastní cestou, ale například The Guardian varuje, že Británie se nyní stává pouhým "malým ostrovem". Až pochmurné titulní strany pak mají dnešní skotské listy.

15:31

Odchod Británie z EU se několikrát odkládal. Původně měla země vystoupit k datu 29. března 2019. Britský parlament ale opakovaně neschválil rozvodovou dohodu, kterou vyjednala bývalá premiérka Theresa Mayová.

Upravenou smlouvu Dolní sněmovnou protlačil až nový předseda vlády Boris Johnson. Co dohoda, podle které Spojené království z unie vystoupí, obsahuje? Nabízíme přehlednou grafiku.

15:18

Velká Británie na brexit čeká od června 2016, kdy proběhlo referendum o vystoupení z Evropské unie. Dvaapadesát procent voličů ve Spojeném království tehdy překvapivě rozhodlo, že země má z unie odejít.

Foto: Reuters
15:09

Vážení čtenáři,

vítáme z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme sledovat dění ve Velké Británii. Země oficiálně odejde z Evropské unie o půlnoci středoevropského času.

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2020 13:34
 

Právě se děje

Další zprávy