Konečně brexit: Británie po skoro 50 letech odešla z EU. Co se změní?

Ondřej Houska Ondřej Houska
1. 2. 2020 0:00
Britové si nově můžou na dopisy a pohledy nalepit poštovní známky připomínající brexit. U příležitosti vystoupení z Evropské unie je vydala britská pošta. K dostání jsou taky pamětní mince s datem 31. ledna, kdy britské členství v unii po skoro půl století skončilo.
Ani demonstranti brexitu nemohli zabránit.
Ani demonstranti brexitu nemohli zabránit. | Foto: Reuters

Britové mají za sebou první minuty po brexitu, ale kromě zmíněných příkladů se v jejich životech nic nezměnilo. Británie funguje úplně stejně, jako kdyby stále byla v unii. Nic se tedy nemění ani pro Čechy, kteří v zemi pobývají nebo tam chtějí odjet.

Tento stav bude platit minimálně do konce roku. A to proto, že v okamžiku brexitu vstoupilo v platnost přechodné období, o které požádala sama britská vláda.

Spojené království tak nadále má stejná práva a povinnosti jako ostatní členové EU. S jedinou výjimkou - nemá už žádné zastoupení v evropských institucích nebo na schůzkách členských států EU, byť se bude muset všemi unijními rozhodnutími řídit.

Po dobu platnosti přechodného období si Češi žijící v Británii zachovávají svá dosavadní práva. Občané unie taky můžou do Británie dál odjíždět za prací. Ti, kteří už tam jsou, o svá práva nepřijdou ani po skončení přechodného období.

Lidé, kteří na britské ostrovy odjedou pracovat až nyní, po 31. lednu, to ale budou mít výrazně složitější - jejich případnou žádost o usazení budou úřady posuzovat jednotlivě a dá se očekávat, že ji v řadě případů zamítnou. Záležet bude hlavně na výši výdělku: čím vyšší, tím větší šance, že budou moci ve Spojeném království zůstat.

Přechodné období je možné prodloužit o maximálně dva roky. Britská vláda to ale opakovaně vyloučila.

Dohoda o volném obchodu

Během přechodného období budou země EU a Británie vyjednávat o dohodě o volném obchodu. "Evropská pravidla nebudeme respektovat. To my budeme mít naše vlastní zákony pod kontrolou," prohlásil například britský premiér Boris Johnson. Vyloučil tedy, že by jeho vláda nadále dodržovala některé předpisy platné v unii, například ty, jež se týkají kvality a bezpečnosti výrobků, pravidel pro poskytování státní podpory firmám nebo ochrany spotřebitelů a zaměstnanců.

Jenže právě na tom EU trvá, jinak není ochotna domluvit se s Brity na dohodě, která by zajistila vzájemné obchodování zcela bez cel či kvót na množství dovezeného zboží.

"Británie se rozhodla odejít, takže z hlediska jednotného unijního trhu nemůže mít ty výhody, které mají členské státy," upozorňuje i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Pokud se Británie s unií během přechodného období nedomluví, začnou se vzájemné obchodní vztahy řídit pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Na řadu zboží by se tak vztahovala cla. Ta jsou přitom leckdy vysoká, například na auta dosahují 10 procent a na některé zemědělské výrobky až několik desítek procent.

Pro firmy by to znamenalo výrazné narušení stávajících obchodních vztahů. Česká spořitelna odhadla, že v Česku by kvůli tomu přišlo o práci až 40 tisíc lidí.

Dopad na Británii by byl přitom výrazně vyšší než na EU. Spojené království do zemí unie posílá víc než 40 procent svého vývozu, zatímco EU jako celek v Británii umisťuje zhruba šest procent svého exportu.

Česko-britský obchod

Český obchod s Británii dosahuje roční výše zhruba 280 miliard korun. Česko na britské ostrovy výrazně víc vyváží, než kolik zboží a služeb z nich dováží. Podnikatelé se ale musí připravit na změny i v případě, že se EU a Británie na obchodní dohodě nakonec domluví. Už teď je jasné, že po skončení přechodného období nastanou kontroly na hranicích - bude nutné zjišťovat původ zboží nebo to, zda splňuje například bezpečnostní standardy.

Byznys s Británií by se oproti současnosti nezměnil jedině tehdy, pokud by se Londýn rozhodl i po brexitu zůstat členem jednotného evropského trhu a evropské celní unie. To ale britská vláda naprosto vyloučila.

Během přechodného období EU a Británie nebudou jednat jen o pravidlech pro obchod, ale například i o pokračování spolupráce tajných služeb v zájmu boje proti terorismu. I pro tuto oblast je potřeba společná pravidla teprve domluvit.

Video: Po brexitu zažije spousta lidí zklamání

Zvítězí pragmatismus a obě strany budou koukat, aby to nikoho moc nebolelo, říká redaktor Aktuálně.cz Martin Novák. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy