Kam dát peníze, aby vydělaly. Analytici radí, jaký bude letošek na investičním trhu

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
30. 1. 2020 6:08
Pořídit si dům, koupit zlato, nebo raději sehnat starého veterána se spalovacím motorem? Oslovili jsme několik bankéřů a předních českých ekonomů s otázkou, jaký bude letošní rok investora a kam je dobré uložit peníze.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Loňský rok byl v oblasti investic mimořádně úspěšný, světové indexy dosáhly historických maxim. Ten letošní se mu zřejmě nevyrovná a ani největší optimisté to koneckonců neočekávají. Nicméně bude úspěšný, odhadují ekonomové oslovení Aktuálně.cz. 

"I letos se dá očekávat pokračující růst světových burz, akciových trhů i reálných aktiv. Ekonomické ukazatele jsou stále na velmi solidní úrovni, a pokud jsme ještě před pár měsíci mluvili o zpomalování západní Evropy a možné recesi, dnes vidíme spíše náznaky oživení," říká Jaromír Sladkovský, generální ředitel Raiffeisen investiční společnosti.

Světové burzy budou podle něj i letos pokračovat ve svém růstu, a to obdobným tempem jako loni. "Nastavení měnové politiky amerického Fedu, Evropské centrální banky, ale i České národní banky lze pro příští rok asi nejlépe vystihnout termínem 'stabilita úrokových sazeb'. Měnové podmínky nejvýznamnějších centrálních bank lze i nadále vnímat jako stimulační," doplňuje Jaromír Sladkovský. 

Podle ekonoma Komerční banky Bohumila Trampoty ekonomický růst zpomalí, ale stále půjde o růst, ne o pokles. "Velmi důležité bude pokračování vyjednávání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou, případně dalšími zeměmi. K první části dohody s Čínou již došlo. A protože v listopadu budou v USA prezidentské volby, tak bych vsadil na to, že prezident Trump bude chtít ukázat voličům, že se mu podařilo vyjednat další dohodu a posunout se správným směrem. Podporou by měl být i brexit, který se čeká na konci ledna, ale podstatné je, že bude s nějakou formou dohody," míní Trampota. 

Upozorňuje ovšem na to, že případné vyhrocení jakékoli geopolitické situace bude mít na trhy negativní vliv. "Nejde jen o dohody mezi USA a Čínou, ale i situace v Íránu, Hongkongu či vývoj koronaviru," dodává Trampota.

Koronavir a levnější akcie

Trampota i Sladkovský by investorům doporučili částečný přesun akciových investic do firem působících v defenzivních odvětvích, tedy například ve zdravotnictví, veřejných službách či v oblasti prodeje spotřebního zboží. Hospodaření těchto společností je totiž méně závislé na aktuální fázi ekonomického cyklu. 

"Zároveň by ale byla chyba opouštět cyklická odvětví typu technologie či banky. Možná se dočkáme zajímavých překvapení. Černým koněm letošního roku by se mohly stát evropské banky, které jsou dlouhodobě pod svým potenciálem," říká Sladkovský. 

Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BHS, doporučuje hlavně diverzifikovat investice, tedy vložit je do různých nástrojů. "Jsem přesvědčen, že se investorům vyplatí, aby na trzích byli přítomni s velkou částí svého kapitálu. Neměli by však všechna vejce dávat do jedné ošatky. Spíše by svůj kapitál měli rozmístit různorodě, tak aby jejich portfolio rostlo, i když se na dílčích trzích nebude dařit," říká Křeček.

Ačkoliv podle něj pražská burza nabízí jen malé množství akciových titulů a potýká se s malým objemem obchodů, jako investor by ji nezavrhoval. "Přináší vysoké dividendové výnosy. Nemohu sdělovat žádná investiční doporučení, ale mně osobně se momentálně jeví jako zajímavé akcie Kofoly, rovněž za pozornost stojí akcie Stock Spirits. Po loňském neúspěchu by díky zajímavým cenám elektřiny mohly uspět akcie ČEZ a dobrých výsledků tradičně dosahují akcie Philip Morris," doplňuje Křeček.

I on zmiňuje současné velké téma - koronavir, který se dostává z Číny do celého světa. Je ale přesvědčen, že zrovna investiční trhy se s nákazou rychle vypořádají a vrátí se k růstu. "Investoři naopak mohou události kolem koronaviru využít k nákupům aktiv se slevou," doplňuje Křeček. 

Podobný názor zastává Aleš Prandstetter, ředitel společnosti eFrank.cz. "Přestože rozšiřující se počet nakažených virem prudce roste, pravděpodobnost, že bude mít zásadnější dlouhodobější dopad na světové hospodářství je nízká," říká analytik.

Nemovitosti jsou stále "in", zlato stagnuje

Martin Řezáč, ředitel Erste Asset Management ČR, považuje za ideální cestu letošním investičním trhem pravidelné investice do smíšených podílových fondů i s ohledem na rostoucí inflaci. 

"Akcie sice mají šanci si připsat další plusový rok, ale stěží to bude dvouciferné procentuální zhodnocení jako vloni. Tempo růstu korporátních zisků bude někde v intervalu pět až sedm procent a s ohledem na spíše nadprůměrné ocenění akcií bych právě více než plus šest procent p. a. na akciích považoval za příjemné překvapení. S oslabujícím dolarem by mohly potěšit akcie rozvíjejících se trhů, ale nesmí přijít žádný vnější šok," říká Martin Řezáč. 

U alternativních investic by peníze Řezáč, podobně jako další ekonomové, uložil ještě stále do nemovitostí, ačkoliv zlaté časy, tedy nejvyšší meziroční cenové růsty, jsou již pryč.

"Zlato či obecně komodity mají pro mě stále velký prvek spekulace, o kryptoměnách ani nemluvě. To bych si už raději koupil pěkného veterána se spalovacím motorem, strážci ekologické korektnosti z těchto skvostů brzo učiní nedostatkové zboží. A ještě se v něm můžete projet," dodává Řezáč. 

Aleš Prandstetter doporučuje také nemovitosti, investiční. "Nejdůležitější, a podle mne i nejsmysluplnější, nefinanční investicí jsou nemovitosti. Nespekulujme, ale investujme, to znamená, dívejme se na to, jaký výnos nám nemovitosti přinášejí a jak nám jejich pořízení či nepořízení zapadá do naší investiční strategie a jaké úvěrové riziko s nimi případně podstupujeme. Nehádejme, zda v roce 2020 klesnou či stoupnou na ceně," říká Prandstatter.

Jaromír Sladkovský z Raiffeisen investiční společnosti ještě zmiňuje hit posledních let - palladium. "U něj je celosvětová poptávka stále vysoká. I zde se dá tedy očekávat další růst," míní ekonom. Palladium je drahý kov, který se využívá především v chemickém průmyslu a také ve stomatologii.  

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy