Nemá rád homosexuály a miluje nekorektní vtipy. Do čela Brazílie se může dostat tamní Trump

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 6. 2017 21:35
Brazilského politika a prezidentského kandidáta Jaira Bolsonara zahraniční média často přirovnávají k šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi. Nevybíravě se vyjadřuje o menšinách nebo ženách. Přesto podle průzkumů jeho popularita stoupá, v současnosti má podporu 15 procent obyvatel. Na rozdíl od ostatních brazilských politiků není namočen do žádné korupční aféry.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Brasília - Proslavil se xenofobními, homofobními, rasistickými a jinak urážlivými výroky. Zahraniční média ho neváhají přirovnat k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi - a on se tomu nijak nebrání.

Brazilský politik Jair Bolsonaro se podle nich klidně může stát příštím prezidentem své jihoamerické země.

"Líbí se mi Trumpův postoj… jediný rozdíl mezi námi je ten, že já jsem bohatší," vtipkuje současný brazilský poslanec za stát Rio de Janeiro.

Podobně jako Trump je i Bolsonaro aktivní na Twitteru. Momentálně ho sleduje přes 460 tisíc lidí.

Sám se považuje za nekorektního kandidáta, který se staví do opozice proti současnému stavu. Kritizuje vládu a zastává některé krajně konzervativní názory.

Adopci dětí homosexuálními páry například přirovnává k pedofilii, chce obnovit trest smrti a vyjadřuje nostalgii nad vojenskou diktaturou, která v Brazílii vládla do roku 1985.

Urážlivě se vyjadřuje snad o všech menšinách. "Raději bych měl mrtvého syna než syna homosexuála," nechal se například slyšet před lety v televizním rozhovoru. "My Brazilci homosexuály nemáme rádi," vysvětlil vzápětí.

"Tahle idea chudáčků černochů, chudáčků nemajetných, chudáčků žen, chudáčků domorodých obyvatel… každý je nějaký chudáček!" prohlásil posměšně loni během rozhovoru pro americký web Vice News.

"Nesnažím se zavděčit všem," dodal na vysvětlenou.

Asi nejvíce se ale Bolsonaro proslavil hádkou na půdě brazilského parlamentu, kdy jedné z poslankyň řekl, že si "nezaslouží, aby ji znásilnil".

V médiích později vysvětloval, že prostě není jeho typ.

Brazilci chtějí změnu

Bolsonarova popularita přesto výrazně roste. Podle posledního průzkumu veřejného mínění z letošního dubna by ho zvolilo hlavou státu 15 procent Brazilců.

To ho staví na druhé místo za bývalého prezidenta Luize Lula da Silvu, který zatím vede se 30 procenty.

Jenže Lula da Silvu, stejně jako většinu současných vysoce postavených brazilských politiků, vyšetřuje policie kvůli korupci. Pokud se ukáže vinným z praní špinavých peněz, čeká ho místo prezidentského paláce několik let ve vězení.

A to je právě důvod, proč prezidentské volby, které se budou konat příští rok na podzim, znamenají pro Bolsonaru obrovskou šanci.

Brazilci potřebují změnu. Chtějí outsidera, někoho, kdo stojí mimo všechny skandály. A to i za cenu, že si zvolí vlastního Donalda Trumpa, píše americká agentura Bloomberg.

"Každý ví, že to budou šílené volby," souhlasí s tvrzením Oliver Stuenkel, odborník z brazilského think-tanku Getulio Vargas Foundation.

A nebudou to první bláznivé volby. Brazilci už v minulosti několikrát ukázali, že v zoufalé situaci dokáží dělat troufalá rozhodnutí.

Horší to být nemůže

Hlasování je v Brazílii pro všechny oprávněné voliče povinné a pro někoho z kandidátů se rozhodnout musí.

Tak se v roce 1988 stalo, že se ve volbách starosty města Rio de Janeiro umístil na třetím místě šimpanz z místní zoo.

V roce 2010 se zase do poslanecké sněmovny dostal komediant a cirkusový klaun Francisco Everardo Oliveira Silva, který kandidoval s heslem "Horší to být nemůže".

Stal se druhým nejúspěšnějším kandidátem do kongresu v historii Brazílie.

V podobném duchu by se mohla nést i kandidatura "brazilského Trumpa". Místní lidé mají pocit, že potřebují někoho, kdo má se současnými elitami co nejméně společného.

Někoho, kdo zemi vrátí "řád a pokrok", jak zní heslo na brazilské státní vlajce.

Hluboká recese

Nedůvěra v politiku se zvětšila v roce 2015, kdy se země po desetiletích ekonomické prosperity propadla do nejhlubší recese.

O rok později byla odvolána prezidentka Dilma Rousseffová, která byla vyšetřována v souvislosti s korupčním skandálem polostátního ropného koncernu Petrobras. Na její místo nastoupil současný prezident Michel Temer, kterého ale policie také vyšetřuje kvůli korupci.

Do aféry Petrobras bylo zapleteno téměř 500 lidí, z toho desítky politiků.

"Brazílie prochází krizí politického zastoupení," komentuje to Alessandro Janoni ze společnosti Datafolha, která se zabývá volebními průzkumy. "Lidé nemají pocit, že by je jejich politici reprezentovali."

Jair Bolsonaro nabízí změnu. Je charismatický a dokáže oslovit obyčejné lidi. Sice stejně jako ostatní populisté nenabízí žádný konkrétní politický program, důležité ale je, že je jiný.

"Nejsem dobrý, ale ostatní jsou velmi špatní," cituje jeho vlastní vysvětlení server Quartz. "Snaží se mě srazit, ale já v průzkumech stále stoupám."

K dramatickému momentu došlo ve věznici Curado na severovýchodě brazilského státu Pernambuco. Téměř 40 trestanců se snažilo dostat na svobodu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy