Brazílií zmítá "Automyčka". Obří korupční skandál udělal z tvrdého soudce celebritu

Simone Radačičová Simone Radačičová
25. 3. 2019 21:15
Ještě před několika lety znal Sergia Mora jen málokdo. Soudce, který pomáhal rozkrýt obrovský korupční skandál spojovaný s ropnou společnosti Petrobras, se ale v Brazílii stal celebritou. Minulý týden kvůli vyšetřování skončil ve vazbě bývalý prezident Michel Temer, trest si odpykává i další z exprezidentů Lula da Silva.
Fanoušci prezidenta Jaira Bolsonara před volbami.
Fanoušci prezidenta Jaira Bolsonara před volbami. | Foto: Reuters

Už od roku 2014 otřásá Brazílií korupční skandál, který tamní média označují jako "Lava Jato", tedy automyčka. Své jméno dostal podle jedné nenápadné benzinové pumpy a myčky v metropoli Brasílii, kde se praly i špinavé peníze. Na začátku ale nikdo netušil, jak velká aféra z toho bude.

Postupně brazilští vyšetřovatelé odhalili korupční chobotnici, jejíž chapadla prorůstají nejvyšší patra politické scény a byznysu.

Vysoce postavení manažeři předních stavebních podniků výměnou za lukrativní kontrakty upláceli politiky a úředníky. Postupně se jim podařilo vytvořit složitý systém úplatků, "přifouknutých" tendrů a firem, který podle odhadů pohltil několik miliard dolarů a pohřbil kariéru řady významných politiků.

V Brazílii snad neuplyne den, aby média nepřišla s další zprávou o novém zatčení nebo odhalení v souvislosti s Petrobrasem.

Skandál otřásl také už tak slabou důvěrou Brazilců v politiky. To k moci vyneslo současného prezidenta Jaira Bolsonara, který na sebe sice upozornil urážlivými poznámkami na adresu žen, indiánských menšin nebo homosexuálů, ale také slibem, že zatočí s korupcí.

Za mřížemi skončilo kvůli vyšetřování Lava Jato už asi 200 lidí. Skandál ale podle tamního hlavního prokurátora "ještě zdaleka neskončil".

Jako poslední z velkých ryb byl zavřen do vazby bývalý prezident Michel Temer, jehož mandát skončil 31. prosince 2018.

Tři muži

První podezření se objevilo v době, kdy Temer ještě seděl v prezidentském paláci. Tehdy ho ale chránila imunita. Podle mnohých expertů bylo jen otázkou času, kdy si policisté přijdou i pro něj. Osmasedmdesátiletý politik nyní čelí obvinění z korupce, zpronevěry a praní špinavých peněz. On sám však obvinění odmítá.

Ústřední postavou aféry Lava Jato je však někdo jiný. Někdejší federální soudce Sergio Moro, který skandál pomáhal rozplést.

Právě Moro poslal loni do vězení stále velmi populárního exprezidenta Lulu da Silvu. Ten se přitom zrovna připravoval na prezidentské volby, ve kterých platil za favorita. Nyní si odpykává dvanáctiletý trest za korupci.

Lula se od začátku bránil, že proces je zpolitizovaný. To ale Moro odmítal - do vězení poslal i řadu dalších politiků z různých politických stran.

Brazilský ministr spravedlnosti Sergio Moro.
Brazilský ministr spravedlnosti Sergio Moro. | Foto: Reuters

Jenže nedávno Moro rozehrál nečekanou hru. Kývl na nabídku Bolsonara a stal se jeho ministrem spravedlnosti. Bolsonaro mu slíbil, že jako ministr bude mít "volnou ruku" v boji proti korupci a v přípravě nových zákonů.

Byl proces spravedlivý?

Moro tímto krokem zklamal řadu svých příznivců, ještě nedávno totiž odmítal vstoupit do politiky. "Bylo by nevhodné, kdybych se ucházel o jakoukoliv politickou funkci. To by mohlo ohrozit integritu mé práce a všeho, co jsem dosud udělal," uvedl ještě v roce 2017.

Mnozí také poukazují na to, že když Lula odstoupil z prezidentského klání, nahrálo to právě Bolsonarovi. Pokud by Lula nebyl odsouzen, zřejmě by vyhrál.

"Moro je ministrem spravedlnosti v Bolsonarově vládě. Právě Bolsonaro vyhrál ve volbách jen proto, že byl Lula nespravedlivě odsouzen," uvedla na Twitteru například Gleisi Hoffmanová, šéfka Strany pracujících, za níž měl Lula původně kandidovat.

Skepsi vyjadřují i odborníci. "Myslím, že na začátku bylo vyšetřování korupčního skandálu apolitické. Nyní ale Morův krok vysílá signál, že v průběhu vyšetřování dostalo politický kontext. A bude velmi těžké věřit tomu, že to tak nebylo," uvedla pro britský list The Guardian Monica de Bolleová, šéfka latinskoamerických studií na univerzitě Johnse Hopkinse v americkém Marylandu.

Moro se nicméně hájí tím, že jako ministr spravedlnosti připraví přísnější legislativu pro boj s korupcí.

 

Právě se děje

Další zprávy