Brazílie: Jízda odboráře Luly pokračuje

rak, čtk, BBC
30. 10. 2006 9:46
Brasília - I přes četné korupční skandály zůstává Luiz Inácio Lula da Silva v křesle brazilského prezidenta. Pomohly mu i další sliby.

Jednašedesátiletý Lula Da Silva byl favoritem voleb od samého začátku. Triumf v prvním kole mu těsně unikl (získal přes 48 procenta hlasů), v druhém už nedal svému hlavnímu protivníkovi téměř žádnou šanci. Voliči odevzdali dosavadnímu prezidentovi přes šedesát procent hlasů, zbytek získal sociálnědemokratický kandidát Geraldo Alckmin.

Infobox

Proč je Lula tolik populární?

  • Životní příběh Luize Inácia da Silvy bere mnohý Brazilec jako inspiraci. Narodil se na chudém severovýchodě. Jako jedenáctiletý začal pracovat. Později se vyučil kovodělníkem a brzy vstoupil do odborů.
  • Postupně se vypracoval na regionálního předsedu metalurgických odborů.
  • V 80. letech řídil četné stávky, které podlamovaly tehdejší diktaturu. Skončil ve vězení.
  • V roce 1986 zvolen poslancem za Stranu pracujících, kterou založil.
  • V roce 2002 zvolen prezidentem.
  • Luiz Inácio da Silva je 22 let ženatý, má čtyři vlastní děti a jednoho adoptovaného syna.

 

Vládneme všem!

Ve svém vítězném projevu Lula zdůraznil, že chce vládnout všem Brazilcům bez rozdílu. Jeho hlavním cílem pak má být boj s chudobou. Právě ta trápí nejlidnatější latinskoamerickou zemi nejvíc. Za jeden dolar na den žije v Brazílii třetina lidí. "Budeme se věnovat zejména těm nejpotřebnějším. Chudí budou mít u naší vlády přednost," řekl znovuzvolený brazilský prezident.

Dosáhnout toho chce pomocí štědrých sociálních programů. Už dřív zařídil, aby jedenáct milionů chudých rodin dostávalo peníze například za to, že posílá děti do školy. Podle pozorovatelů právě podobné kroky zajistily Lulovi podporu obyvatel.

Pozor na privatizaci

Sociální problémy nahrávaly hlavě brazilského státu i během předvolební kampaně. Protikandidáta Geralda Alckmina několikrát obvinil, že chystá škrty v pomoci určené pro chudé. Kritizoval i jeho plány na privatizaci zbývajících státních podniků. Alckmin to opakovaně popřel.

Nařčení ze strany prezidenta ho ale připravilo o důležité hlasy. Na privatizaci totiž většina Brazilců nahlíží s podezřením.

Skandály Lulu neohrozily

Nejhorší politickou krizi v úřadě zažil brazilský prezident v létě 2005, kdy rezignovalo prakticky celé vedení Strany pracujících, kteoru zakládal. Vyšlo najevo, že strana údajně podplácela poslance. Ti pak měli hlasovat pro její návrhy.

Za brazilským prezidentem stojí miliony příznivců. Zejména ti, kteří žijí pod hranicí chudoby
Za brazilským prezidentem stojí miliony příznivců. Zejména ti, kteří žijí pod hranicí chudoby | Foto: Reuters

Lula problémy překonal a stále si drží pověst prezidenta, který úspěšně zachovává stabilitu ekonomiky páté největší a páté nejlidnatější země na světě. Ocenění se mu dostává i z úst kritiků. Na druhou stranu připomínají, že antiinflační politikou dosáhla jeho vláda jedné z nejvyšších úrokových měr - kolem 14 procent - na světě.

Pro voliče zemědělské a fotbalové velmoci však byl při rozhodování důležitější růst minimálních mezd či vytvoření zhruba čtyř milionů pracovních míst. Změmy mají i dál pokračovat.

Charismatický "muž z lidu" slibuje další výdaje například na školství, čímž chce bojovat proti kriminalitě mládeže a zmenšovat propast mezi bohatými a chudými.

 

Právě se děje

Další zprávy