Mýtus Che Guevary je výnosným obchodem

AP,čtk,man
3. 10. 2006 11:57
Chicago - Che Guevara je dávno mrtev, ale jeho legenda pomáhá výrobcům a obchodníků suvenýrů k bohatství. Revolucionář by se nejspíš divil, jak jeho jméno zakotvilo v tržních ekonomikách.

Z Che Guevary se stala stala se kulturní ikona typu Jamese Deana nebo Marilyn Monroe, uvádí ve své reportáži agentura AP. 

Jeho obdivovatelé, hlavně z mladší generace, pak můžou za to, že se z oddaného marxisty stalo žádané "kapitalistické"
zboží.

Jedna z nejslavnějších fotografií

Mezi výrazné obrazy současné pop kultury patří fotografie Guevary s baretem na hlavě, kterou pořídil Alberto "Korda" Díaz Gutiérrez. Je na tričkách, plakátech, samolepkách, odznacích, tetování, magnetech na ledničce, taškách.

Podle AP jde o módní i politickou záležitost, ale obraz často zakrývá skutečného člověka, což jedno z triček trefně komentuje. Pod obrázkem na něm totiž stojí nápis: "Vůbec netuším, kdo tohle je."

Obraz Che Guevary z kokových lístků.
Obraz Che Guevary z kokových lístků. | Foto: Reuters

Cesta známé revolucionářovy fotografie z Kuby až na trička byla velmi dlouhá. Snímek Guevary, na kterém revolucionář upírá pohled do dálky, vznikl v Havaně 5. března 1960.

Korda, původně módní fotograf, byl v té době fotoreportérem deníku Revolución. Snímek byl na Kubě několikrát zveřejněn, později se jako symbol národní pýchy stal předlohou pro vyobrazení na kubánských bankovkách.

Zbytek světa ale fotografii spatřil až o několik let později, kdy Korda poskytnul kopie italském vydavateli Giangiacomovi Feltrinellimu. Ten je použil na plakáty a po Guevarově smrti v roce 1967 i na obálky knižních vydání jeho deníků.

Guevarův portrét se stal jedním z nejčastěji reprodukovaných fotografií na světě. Fotograf Korda, kterého tak proslavil jeden jediný snímek, zemřel před pěti lety.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

CHE GUEVARA V DATECH Narozen 14.června 1928 v argentinském Rosariu. Studoval medicínu, v roce 1959 se podílel na svržení Batistova proamerického režimu na Kubě. Stal se "mužem číslo dvě" Castrova režimu. V roce 1965 Kubu opustil. Neúspěšně se snažil o marxistickou revoluci v africkém Kongu. Přemístil se do Bolívie, kde jej však tamní armáda dopadla a zastřelila 9.října 1967.  Až třicet let po Guevarově smrti - v roce 1997 - byly v centrální části Bolívie nalezeny a identifikovány jeho ostatky.

Madonna i Bart Simpson

fotografie se objevuje se stále znovu - na obalu alba zpěvačky Madonny, na tričku, v němž v roce 2005 přebíral Carlos Santana hudební cenu, v animované sérii Matthewa Diffeeho, kde nosí Che Guevara tričko s obrázkem Barta Simpsona.

"Z portrétu se dá udělat karikatura i parodie a zároveň se používá jako politický komentář k nejrůznějším tématům - k antiamerikanismu, k boji za práva gayů a domorodců, k světovému dluhu," tvrdí Trisha Ziffová, kurátorka britské výstavy Che Guevara: Revolucionář a ikona

"Největší ironií je to, kolik milionů dolarů vydělali kapitalisté a buržoazní obchodníci prodejem Guevarových portrétů. Nejspíš se otáčí v hrobě," říká Henry Luis Gómez, šestatřicetiletý Kubánec, který žije v Miami a prodává trička pomocí své "guevarovské" webové stránky.

Revoluce, která nebyla a nebude

Ne všichni se z přetrvávající "guevarománie" v revolucionářově rodné Latinské Americe radují. 

"Jako člověka pocházejícího z Latinské Ameriky mě zároveň mate, fascinuje a rozčiluje, že mladí Evropané a Američané si z něj pořád dělají idol a tím posilují představu, že revoluční socialismus je cestou k rozvoji," tvrdí peruánský politolog Alvaro Vargas Llosa, autor knihy Mýtus Che Guevary a budoucnost svobody.

"Myslím si ale, že si Guevaru příliš nespojují s režimem Fidela Castra. Spíš je pro ně symbolem nějaké abstraktní revoluce, která neexistuje a ani existovat nebude," říká Peruánec.
  

 

Právě se děje

Další zprávy