Bratr afghánského prezidenta vyvázl z pokusu o atentát

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
1. 4. 2009 13:32
Sebevražedné komando Talibanu zaútočilo na sídlo provinční vlády v Kandaháru
Taliban má na kontě řadu útoků na vládní budovy. Loni se jeho bojovníci již poněkolikáté pokusili zabít i prezidenta Karzáího
Taliban má na kontě řadu útoků na vládní budovy. Loni se jeho bojovníci již poněkolikáté pokusili zabít i prezidenta Karzáího | Foto: Reuters

Kandahár/Kábul - Komando sebevražedných útočníků dnes zaútočilo na vládní úřad v Kandaháru ve stejnojmenné provincii na jihu Afghánistánu.

Informovala o tom agentura AP s odvoláním na mluvčího tamního ministerstva vnitra.

Útok začal krátce před polednem, když se u vjezdu do areálu odpálil řidič vozu naloženého výbušninami a zabil při tom kromě sebe i jednoho strážce. Otevřel tím zároveň cestu svým třem spolubojovníkům v uniformách afghánské armády, kteří vtrhli do budovy a začali střílet.

Policii se sice podařilo dva z útočníků rychle zlikvidovat, třetí ale stačil odpálit trhaviny připevněné na svém těle. V důsledku toho zahynuli tři policisté a sedm civilistů včetně šéfa odboru vzdělávání a zástupce šéfa zdravotnictví v provincii Kandahár. Šestnáct dalších lidí včetně několika zastupitelů utrpělo zranění.

Bratr afghánského prezidenta Ahmad Wali Karzáí, který je šéfem provinční správy v Kandaháru, předpokládá, že terčem útoku měl být i on. Budovu ale shodou okolností opustil pouhých pět minut před útokem.

Tálibové v minulosti několikrát usilovali o život i prezidentovi Hamídu Karzáímu.

Operace proti Talibanu

Středeční incident přišel krátce poté, co afghánské bezpečnostní sily oznámily, že se jim ve spolupráci se spojeneckými jednotkami z mise ISAF podařilo během operace v sousední jihoafghánské provincii Hílmand zabít 30 bojovníků povstaleckého hnutí Taliban včetně jejich regionálního velitele.

Dvacet dalších ozbrojenců bylo během úterní operace zraněno, píše se v prohlášení afghánského ministerstva, z něhož citovala agentura Reuters. Případné ztráty na straně spojenců uvedeny nebyly.

Foto: Reuters

Zátahu v Hílmandu předcházela podobná operace s přibližně stejným výsledkem v sousední provincii Uruzgán.

Posily jsou na cestě

Počet ozbrojených střetů a povstaleckých útoků dosáhl v posledních měsících nejvyšší úrovně od chvíle, co Američany vedená invaze svrhla koncem roku 2001 v Afghánistánu vládu hnutí Taliban.

Tálibové ale postupem času dočerpali síly i výzbroj a nyní představují pro slabou centrální vládu prezidenta Hamída Karzáího, která se neobejde bez pomoci zahraničních vojsk, přinejmenším  rovnocenného soupeře.

Povstalci jsou nejaktivnější na jihu a východě země, jejich rostoucí síla se ale projevila i několika výpady v hlavním městě Kábulu.

Prezident USA Barack Obama, který učinil ze stabilizace Afghánistánu jednu z hlavních priorit své zahraniční politiky, minulý týden oznámil, že do oblasti v nejbližší době zamíří americké vojenské posily.

Vedle navýšení počtu amerických vojáků o 17 tisíc jde o vyslání čtyř tisíc školitelů, kteří pomohou zlepšit bojeschopnost afghánských bezpečnostních sil před důležitými volbami chystanými na srpen.

Pomoc se v tomto ohledu očekává i od spojenců z NATO. O budoucnosti afghánské mise se bude nepochybně jednat i na nadcházejícím summitu NATO ve Štrasburku a Kehlu.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy