Hongkong - Skupina zákonodárců požádala antikorupční úřad, aby zahájil vyšetřování vůči nejvyššímu představiteli Hongkongu.
Předseda tamní výkonné rady Leung Čchun-jing dostal údajně od australské společnosti UGL zaplaceno 6,4 milionu dolarů (138 milionů korun), a to v době, kdy již ve zvláštní oblasti Číny zastával současnou funkci, napsala agentura Reuters.
Leungovu rezignaci v uplynulých dnech požadovaly desítky tisíc protestujících, kteří se domáhali změny stávajícího volebního systému.
Lídři demonstrací souhlasili s rozhovory
Protesty v asijské finanční metropoli se zmírnily poté, co vůdcové demonstrací souhlasili se zahájením rozhovorů s místní vládou. Nyní v různých částech Hongkongu protestuje několik set lidí.
Současný kontroverzní případ zřejmě povede k vystupňování tlaku na vládu. Mohlo by se také stát, že studentští vůdci a přední aktivisté od vyjednávání s vládou odstoupí.
Australská média již dříve informovala o tom, že společnost UGL zabývající se výstavbou a správou majetku hongkongskému vůdci v letech 2012 a 2013 zaplatila za akvizici konzultantské firmy DTZ Holdings.
Leung v DTZ působil jako ředitel pro asijský region až do července 2012, kdy se stal vedoucím představitelem někdejší britské kolonie. UGL i Leung ústy svých zástupců odmítli, že by se dopustili něčeho protizákonného. Podle smlouvy s UGL se Leung zavázal k propagaci společnosti a poradenské činnosti.
Demonstranti se domáhali zrušení volební reformy
Účastníci nedávných protestů se domáhali zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda. Hongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.
Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce.
Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.