Bouře proti kremelské rošádě. Policie zatkla 50 lidí

ČTK ČTK
8. 5. 2012 23:30
Dmitrij Medveděv se stal podle očekávání novým ruským premiérem, odhlasovala Duma
Přátelské objetí politiků po kremelské rošádě
Přátelské objetí politiků po kremelské rošádě | Foto: Reuters

Moskva - Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, podle očekávání schválila jmenování bývalého prezidenta Dmitrije Medveděva novým premiérem. Pro Medveděva hlasovalo 299 poslanců, proti bylo 144 zákonodárců.

Novému šéfovi vlády by postačovala prostá většina hlasů od 226 ze 450 členů sněmovny, k vládní straně Jednotné Rusko se ale přidali i nacionalisté Vladimira Žirinovského, zatímco návrhu staronového prezidenta Vladimira Putina se postavili komunisté a poslanci menší levicové strany Spravedlivé Rusko, vytvořené původně Kremlem k odčerpání hlasů komunistických voličů.

Jde nám o blaho země, řekl premiér

V centru Moskvy v úterý večer pokračovala protestní demonstrace proti jmenování Medveděva premiérem Policie přitom zadržela pět desítek osob, včetně populárního opozičního aktivisty Alexeje Navalného a místní televizní hvězdy Kseniji Sobčakové, informoval Interfax.

"Ať jsem zde vyslechl (v rozpravě) cokoliv, budeme spolupracovat se všemi (poslaneckými kluby), a to z jediného důvodu: všem nám jde o blaho země," prohlásil po hlasování Medveděv.

Sám Putin v obdobné situaci před čtyřmi lety, kdy přenechal úřad hlavy státu Medveděvovi a přecházel do čela vlády, získal 392 ze 448 odevzdaných hlasů, proti bylo jen 56 komunistů.

"Všichni známe Dmitrije Medveděva jako zkušeného politika zaměřeného na změny," uvedl v úvodu mimořádného zasedání Putin, který v pondělí převzal z Medveděvových rukou na příštích šest let prezidentský úřad. Připomněl, že za Medveděvova působení v prezidentském úřadu začaly politické reformy, tažení proti korupci a snahy o modernizaci země. Sám Medveděv přislíbil "otevřenou vládu", reagující na podněty od občanů a expertů, a změny v dosavadním stylu vládnutí.

Kremelská rošáda

Putin už dvakrát zastával funkci prezidenta v letech 2000 až 2008, ale ústava mu neumožňovala třetí mandát za sebou, a tak křeslo v Kremlu na čtyři roky přepustil svému chráněnci Medveděvovi. Sám se přesunul do čela vlády, než mohl opět usilovat o nejvyšší úřad. Zvolen byl 4. března už v prvním kole téměř 64 procenty hlasů a funkce se ujal 7. května.

"Kremelskou rošádu" završí jmenování nové vlády, jejíž složení podle expertů také napoví, nakolik může být Medveděv opravdovým premiérem. V dřívější Putinově prezidentské éře bývali předsedové vlád považováni jen za "technické premiéry", plnící pokyny šéfa státu.

 

Právě se děje

Další zprávy