Putin dostal čínskou verzi Nobelovy ceny míru

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 12. 2011 20:05
Cenu míru si ruský premiér vysloužil za posílení vojenské a politické moci Ruska
Putinův styl posilování míru zbrojením čínské porotě imponuje.
Putinův styl posilování míru zbrojením čínské porotě imponuje. | Foto: Reuters

Peking - Ruský premiér Konfuciovy ceny míru, která má být čínskou obdobou prestižní Nobelovy ceny.

Ocenění si autoritářský politik, jenž s největší pravděpodobností za čtvrt roku opět zasedne v prezidentském úřadu, vysloužil tím, že "přispěl k posílení vojenské a politické moci Ruska a potlačil protivládní síly v Čečensku".

Slavnostní ceremoniál se odehrál pouhý den před předáváním Nobelovy ceny za mír v norské metropoli Oslu a také v den, kdy světová média informovala, že skupina významných mezinárodních osobností, včetně pěti nositelů Nobelovy ceny a českého exprezidenta Václava Havla, zahájila novou kampaň za propuštění spisovatele Lioua na svobodu.

Peking byl proti, jde o soukromou iniciativu

Čína zavedla Konfuciovu cenu míru loni v reakci na udělení Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liouovi Siao-povi, který si od roku 2008 odpykává jedenáctiletý trest vězení za výzvu k politické reformě Číny.

Vítězem prvního ročníku se stal někdejší tchajwanský viceprezident Lien Čan, který přispěl k překonání propasti mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou.

Letošní udílení Konfuciovy ceny ale poznamenaly tahanice. Proti ocenění Putina se postavilo čínské ministerstvo kultury, jež cenu zaštiťovalo. Letošní ročník zrušilo a porotu rozpustilo. Jeden z členů poroty, básník Čchiao Ta-mo se však vzepřel, založil v Hongkongu novou komisi a potvrdil udělení ceny Putinovi.

Čchiao jako šéf nové komise v telefonickém rozhovoru agentuře AP sdělil, že Zlatou sošku Konfucia převzaly dvě ruské studentky z katedry kultury a jazyků na pekingské univerzitě, aby ji ruskému premiérovi následně předaly.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy