Putin dostal čínskou verzi Nobelovy ceny míru

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 12. 2011 20:05
Cenu míru si ruský premiér vysloužil za posílení vojenské a politické moci Ruska
Putinův styl posilování míru zbrojením čínské porotě imponuje.
Putinův styl posilování míru zbrojením čínské porotě imponuje. | Foto: Reuters

Peking - Ruský premiér Konfuciovy ceny míru, která má být čínskou obdobou prestižní Nobelovy ceny.

Ocenění si autoritářský politik, jenž s největší pravděpodobností za čtvrt roku opět zasedne v prezidentském úřadu, vysloužil tím, že "přispěl k posílení vojenské a politické moci Ruska a potlačil protivládní síly v Čečensku".

Slavnostní ceremoniál se odehrál pouhý den před předáváním Nobelovy ceny za mír v norské metropoli Oslu a také v den, kdy světová média informovala, že skupina významných mezinárodních osobností, včetně pěti nositelů Nobelovy ceny a českého exprezidenta Václava Havla, zahájila novou kampaň za propuštění spisovatele Lioua na svobodu.

Peking byl proti, jde o soukromou iniciativu

Čína zavedla Konfuciovu cenu míru loni v reakci na udělení Nobelovy ceny za mír čínskému disidentovi Liouovi Siao-povi, který si od roku 2008 odpykává jedenáctiletý trest vězení za výzvu k politické reformě Číny.

Vítězem prvního ročníku se stal někdejší tchajwanský viceprezident Lien Čan, který přispěl k překonání propasti mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou.

Letošní udílení Konfuciovy ceny ale poznamenaly tahanice. Proti ocenění Putina se postavilo čínské ministerstvo kultury, jež cenu zaštiťovalo. Letošní ročník zrušilo a porotu rozpustilo. Jeden z členů poroty, básník Čchiao Ta-mo se však vzepřel, založil v Hongkongu novou komisi a potvrdil udělení ceny Putinovi.

Čchiao jako šéf nové komise v telefonickém rozhovoru agentuře AP sdělil, že Zlatou sošku Konfucia převzaly dvě ruské studentky z katedry kultury a jazyků na pekingské univerzitě, aby ji ruskému premiérovi následně předaly.

 

Právě se děje

před 40 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy