Boris Johnson musí před soud, podle obvinění lhal během kampaně za brexit

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2019 15:28
Bývalý britský ministr zahraničí a jeden z nejvýraznějších stoupenců odchodu země z Evropské unie Boris Johnson bude muset na předběžné soudní stání kvůli kontroverznímu slibu z kampaně za brexit. Politik čelí obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele kvůli tvrzení o tom, že Británie posílá unii 350 milionů liber týdně. Londýnská soudkyně nyní rozhodla, že vyhoví žádosti na jeho předvolání, což ale neznamená, že soud v této chvíli považuje obvinění za prokázané, informovala agentura Reuters.
Boris Johnson
Boris Johnson | Foto: Reuters

Jádrem kauzy je proslulé tvrzení kampaně Vote Leave, která byla před referendem o členství v EU hlavní kampaní probrexitového tábora. Na autobus, ve kterém její představitelé objížděli Británii, si nechala napsat sdělení: "Posíláme EU 350 milionů liber týdně, dejme je radši na NHS (zkratka britského státního zdravotnictví)."

Johnson, který byl hlavní tváří Vote Leave, nyní čelí obvinění, že veřejnosti lhal, a zneužil tudíž svého postavení. Stížnost na něj na začátku roku podal 29letý podnikatel Marcus Ball, který na soudní spor shromáždil více než 200 tisíc liber (skoro šest milionů korun) prostřednictvím internetové kampaně.

Obvinění vůči Johnsonovi označila soudkyně Margot Colemanová za aktuálně neprokázaná a podotkla, že její rozhodnutí neznamená jakýkoli soud o jejich faktickém základu. Hovořila však o "neobvyklé a mimořádné stížnosti se značným veřejným zájmem", o níž by se mělo rozhodnout cestou soudního jednání. Předvolání bývalého starosty Londýna je podle ní za daných okolností na místě.

Johnson v reakci uvedl, že stížnost byla k soudu podána z politických důvodů. Iniciátoři procesu podle něj chtějí podkopat výsledek brexitového referenda. Johnsonův právník minulý týden u soudu záležitost popsal jako "politické divadlo".

Televize Sky News uvedla, že hrubý příspěvek Britů do unijního rozpočtu se rok od roku liší. Za rok 2016 činil 13,9 miliardy liber, tedy přibližně 267 milionů liber na týden. Nad uváděných 350 milionů by se tento údaj dostal, pokud by se neprováděla "vratka" dojednaná s EU britskou vládou v 80. letech. "Sleva se uplatňuje před tím, než je britský příspěvek 'odeslán' Evropské unii," podotýká Sky News.

Vratka či rabat znamená návrat části finančního příspěvku, kterým Londýn přispívá do eurounijního rozpočtu. V době ekonomicky krušných 80. letech Británii toto privilegium vyjednala někdejší premiérka Margaret Thatcherová.

Podle iniciátorů stížnosti existuje řada důkazů o tom, že Johnson si byl vědom nepřesnosti tvrzení Vote Leave. Zmiňují mimo jiné jeho vystoupení ve vysílání BBC z května 2016, kde uvedl, že "EU posíláme deset miliard liber ročně". Tvrzení o 350 milionech týdně používal konzervativní politik i po brexitovém referendu, a to během kampaně před parlamentními volbami roku 2017. Podle agentury Reuters si za to vysloužil kritiku vládních statistiků, kteří uváděli, že ignoruje "vratku" poskytovanou Británii.

Termín Johnsonova předběžného státní u westminsterského soudu zatím není známý. Soudkyně Colemanová uvedla, že po něm bude případ předán soudu vyšší instance, neboť pouze ten o něm může rozhodovat.

 

Právě se děje

Další zprávy