"Někdy nemůžu spát, protože na ně myslím. Někdy se mi dokonce zjevují ve snech. Je to velmi bolestivé," svěřila se agentuře Reuters 22letá Margret Yamaová. Jedna z chibokských zajatkyň, které se nigerijské armádě a vládě podařilo osvobodit nebo zachránit v rámci vyjednávání.
Mluvčí nigerijského prezidenta Muhammadua Buhariho nedávno potvrdil, že vláda pracuje i na záchraně zbylých dívek. "Zintenzivňujeme úsilí, abychom zabezpečili propuštění všech rukojmí, nejen chibokských dívek," uvedl. "Operace pokračují."
Today,marks five years since Boko Haram kidnapped 276 schoolgirls in the northern Nigerian town of Chibok.The girls who later escaped the militants are still haunted by the nightmare experience and deeply concerned over the fate of dozens of their mates who are still being held.. pic.twitter.com/IeW1drenMF
— Imosun Felix Adeyemi (@ImosunFelix) April 14, 2019
Některé dívky se vrátit domů odmítly, což u místních vyvolává strach, zda se i ty, které se dostaly na svobodu, nepodařilo džihádistům radikalizovat. Řada unesených dívek také přišla v zajetí o život, ať už kvůli nemoci, během porodu nebo byla zabita jednou či druhou stranou.
"Rodinám jsme neřekli o těch, které zemřely. Ale oni se nás stále ptají a my jim říkáme, že jsou v pořádku," vysvětluje 22letá Hannatu Stephensová.
Hannatu přišla při jednom z náletů, který cílil na džihádistický úkryt, o nohu. Ona i Margret dnes díky vládě navštěvují speciální "léčebný" kurz na Americké univerzitě v Nigérii ve městě Jola.
Nekončící útoky
Jen v severovýchodní Nigérii už hnutí Boko Haram uneslo přes 1000 dětí. A podniká stále nové a nové džihádistické útoky v Nigérii i výpady do sousedních států Čadu, Nigeru a Kamerunu.
Před dvěma týdny se ve městě N'Guigmi na jihovýchodě Nigérie odpálily dvě sebevražedné atentátnice. V druhé půlce letošního března provedli džihádisté svůj vůbec nejkrvavější výpad v Čadu - zemřelo přes dvacet tamních vojáků, kteří jsou součástí protiislamistické západoafrické mise.
Na začátku února při útoku na město Rann v severovýchodní Nigérii zemřelo okolo 60 lidí. Masakr patří mezi nejkrvavější akce Boko Haram za zhruba deset let existence tohoto uskupení. O dva týdny dříve radikálové vyhnali ze stejného města nigerijské vojáky.
Vedení Nigérie spojuje s nedávnými útoky na armádní cíle hlavně frakci ISWA. Ta například loni v prosinci obsadila město Baga, kde mají základnu také jednotky z dalších zemí. Ale neudržela ho.
Napětí roste. Nigerijští vojáci tento týden bez varování evakuovali veškerou populaci asi desetitisícového města Jakana ve státě Borno, aby prověřili, zda se mezi místními obyvateli neskrývají teroristé.
Celkem od roku 2009 zemřelo asi 30 tisíc civilistů a miliony lidí musely opustit své domovy.
Strategie selhává
Znovuzvolený prezident Nigérie Buhari po minulých i letošních volbách slíbil s teroristy zatočit. Po jeho první inauguraci v roce 2015 to dokonce chvíli vypadalo, že se mu to podaří. Armáda vyhnala džihádisty z aglomerací do buše. Jenže od té doby se nic neděje, k vítězství nad Boko Haram stále nedošlo a patová situace začíná spíše připomínat vládní prohru, píše například týdeník The Economist.
Tradiční protipovstalecká strategie v případě Boko Haram selhává. Nigerijští armádní velitelé tak čerpají novou inspiraci například z Vietnamu, kde se před Američany rovněž v těžko přístupném zalesněném terénu s mokřady a bažinami před půl stoletím skrývali příslušníci Vietkongu.
Nigerijští vojáci se snaží oddělit civilisty od povstalců.
Namísto opevňování vesniček je ale rovnou nahánějí do armádou chráněných měst. Na tato sídla se však Boko Haram ani její odnože, nabírající síly v lesních úkrytech, nebojí sem tam zaútočit. Došlo k tomu v případě už zmíněného města Rann, kde se nacházel tábor s desítkami tisíc utečenců, nebo Bagy, kde džihádisté s městem nakrátko zabrali i přilehlou vojenskou základnu. Ochrana menších měst je ještě chatrnější.
Vedení země přitom vyčleňuje na armádu velké množství peněz. Jenže za minulé administrativy se část z těchto financí "ztratila". Bezpečnostní poradce exprezidenta Goodlucka Jonathana, kterého v roce 2015 porazila současná hlava státu Buhari, nyní čelí obvinění z korupce.
Týdeník The Economist ale tvrdí, že ani Buhariho administrativa nenabízí transparentní vhled do vlastního nakládání s rozpočtem. Machinace, které v minulých letech ohrozily účinnost armády, se přitom časově překrývají s obdobím, kdy začali nabírat na síle islamisté z agresivní ISWA.
Státy v okolí Čadského jezera, které bojují s Boko Haram, ale zaznamenávají i dílčí úspěchy. Během náletů poblíž hranice s Nigérií nigerská armáda na začátku roku zabila zhruba tři sta radikálů.