Bojovníci Islámského státu ztrácejí města. Do Evropy neprchají, stahují se do údolí Eufratu

Obrazem: Konec hrůzovlády nad Rakkou. Kurdové "čistili" dům po domu, proti IS bojovaly i ženy
Kurdští bojovníci oslavují dobytí Rakky.
Měli v bojích o Rakku k dispozici jen ruční zbraně, lehká děla a lehká pancéřovaná vozidla.
Ze vzduchu bombardovala pozice Islámského státu spojenecká letadla.
Po leteckém a dělostřeleckém bombardování je z Rakky jen hromada trosek. Zobrazit 29 fotografií
Foto: Reuters
Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 18. 10. 2017 14:39
Po iráckém Mosulu ztratil tzv. Islámský stát i své druhé nejdůležitější a největší město. Syrskou Rakku v úterý dobyly arabsko-kurdské milice SDF, které podporují Američané. Kam ale mizí ti bojovníci Islámského státu, kteří nezemřou v bitvě? Někteří se vracejí do Evropy, většina se ale stahuje do údolí řeky Eufrat.

Praha - Nemocnice a stadion byly posledními útočišti teroristů z Islámského státu v syrské Rakce, když vrcholily čtyři měsíce těžkých pouličních bojů.

O poslední čtvereční metry města se válčilo tady. V neděli se bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) prostříleli do nemocnice, kde našli dvaadvacet těl džihádistů.

Na fotbalovém stadionu, který už dávno neslouží svému účelu, se soustředil poslední odpor radikálů. Část z nich ale po dohodě odjela pryč v autobuse.

Vedení arabsko-kurdských milicí SDF tak v úterý konečně mohlo pronést očekávané prohlášení: Rakka je dobyta, bitva skončila.

Obrněné transportéry vítězů pak vyrazily na oslavnou jízdu po hlavním náměstí v Rakce. To je ve tvaru kruhu a bylo známé vysokou hodinovou věží.

Právě na tomto náměstí bojovníci Islámského státu od ledna 2014, kdy se Rakky zmocnili, vystavovali sťaté hlavy svých popravených odpůrců.

Podle reportéra britské televize BBC je ale město stále téměř neobyvatelné - každý dům je více či méně poškozen. Před válkou přitom v Rakce žilo 200 tisíc lidí.

Nyní se džihádisté soustřeďují v údolí řeky Eufrat jihovýchodně od města, kde drží poslední souvislý pás území v Sýrii. Někde tam se velmi pravděpodobně ukrývá i jejich vůdce Abú Bakr Bagdádí.

Raději zemřou v boji

Po dřívějších porážkách islamistů rostly obavy, že mnozí radikálové se z Blízkého východu vrátí do Evropy. Od pádu Mosulu do rukou irácké armády letos v červenci se ale varování zpravodajských služeb nepotvrdila.

Potvrdil to Gilles de Kerchove, koordinátor Evropské unie pro boj s terorismem. Ve středu řekl, že už neočekává masivní návrat džihádistů ze Sýrie a Iráku.

"Věřím tomu, že většina z nich raději zemře v boji nebo zůstane někde v Sýrii, protože Islámský stát se chystá přesunout do podzemí v Sýrii," cituje de Kerchova americký list Wall Street Journal.

Evropský policejní úřad (Europol) v čerstvě zveřejněných číslech oznámil, že celkem se z řad Islámského státu vrátilo domů do svých evropských zemí už zhruba 1700 lidí.

Hrozba teroru v Británii roste

Trend teroristických útoků v Evropě je ovšem takový, že ve stále větší míře je provádějí jedinci, kteří nebojovali v žádné džihádistické organizaci v Iráku ani Sýrii.

Radikalizovali se přes internet nebo prostřednictvím jiných lidí doma v Evropě.

Ředitel britské kontrarozvědky MI5 Andrew Parker v úterý podle BBC prohlásil, že riziko teroristických útoků ve Velké Británii nejenže zůstává vysoké, ale dokonce roste. Zpravodajské a bezpečnostní služby podle něj odhalují více plánů teroristů než kdy dříve.

"Propaganda na internetu a oslovování lidí, aby útočili sami nebo v malých skupinách, pokračuje dál," uvedl Parker.

Evropský komisař pro bezpečnost Julian King řekl ve středu novinářům, že Evropská unie musí být připravena na návraty svých občanů z Islámského státu. Podle něj je například nutné řešit případy žen či děti mužů, kteří odešli bojovat za IS

 

Právě se děje

Další zprávy