Bojí se tragédie, i tak letí do vesmíru

Lenka Málková
20. 6. 2006 0:00
Mys Canaveral - Přes námitky bezpečnostních expertů odstartuje raketoplán Discovery 1. července z floridského Kennedyho vesmírného centra.
Raketoplán Discovery při přesunu na odpalovací základnu Mysu Canaveral.
Raketoplán Discovery při přesunu na odpalovací základnu Mysu Canaveral. | Foto: Reuters

S tímto termínem přišel americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) po dvoudenní poradě týmu expertů a manažérů NASA, kteří projednávali především otázku, zda je raketoplán po provedených úpravách již dostatečně bezpečný.

"Objevilo se několik odlišných pohledů na to, jestli jsme schopni do vesmíru vyletět, nebo ne," potvrdil šéf NASA Michael Griffin. "Není však možné přihlížet k doporučení každého člena týmu."

Přestože vedení NASA považuje úpravu raketoplánu za dostatečnou, bezpečnostní experti nejsou v tomto ohledu jednotní. Podle slov některých z nich není další katastrofa vyloučena.

Katastrofa není vyloučena

Šéf bezpečnostních složek Bryan O'Connor stejně jako hlavní inženýr Christopher Scoles proto navrhují start raketoplánu odložit. "Raketoplány v nynější podobě představují relativně vysoké riziko," potvrdil O'Connor v britském Guardianu.

Vedoucí mise Steve Lindsey však s určitým rizikem počítá. "Určitě je riskantní startovat ze stávajících ramp, ale my to riziko přijímáme. Momentálně je to totiž to nejlepší, co máme."

Rozhodnutím NASA je znepokojen také jeden z členů komise, která vyšetřovala havárii raketoplánu Columbia, James Hallock. Podle jeho slov si lidé neuvědomují, jak málo stačí k tragédii (v případě Columbie to byl úlomek necelý kilogram těžký).

Programový manažer Wayne Hale rozhodnutí vedení odhajuje. "Myslím, že let raketoplánu je bezpečný, ale jen pro omezený počet letů," prohlásil v rozhovoru pro New Scientist.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír přitom počítá ještě s dalšími 16 lety do vesmíru předtím, než bude dokončena výstavba nových raketoplánů. Předpokládaný termín je zatím stanoven na rok 2010.

Pokud se "něco ulomí", zůstanou na ISS

Skupina expertů se však shodla na tom, že pokud by se opakoval případ z loňského července, kdy upadl od krytu palivové nádrže asi půlkilogramový díl izolační pěny, zůstane posádka dočasně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). V takovém případě by pokračování mise bylo příliš velkým hazardem.

Šéf NASA Michael Griffin se startem Discovery souhlasí.
Šéf NASA Michael Griffin se startem Discovery souhlasí. | Foto: Reuters

Sedmičlenná posádka, která by během dvanáctidenního letu měla na Mezinárodní vesmírnou stanici přivést nové zásoby a dopravit tam člena Evropské vesmírné agentury Thomase Reitera, se do floridského Kennedyho vesmírného centra na Mys Canaveral přesunula již minulý týden.

Pokud bude vše probíhat bez problémů, mohl by být jejich let prodloužen o další den a důležitý třetí výstup do otevřeného kosmického prostoru, oznámila NASA.

"Nejsme však ve stejné situaci jako v případě Columbie," podotkl Griffin. Americké raketoplány zůstaly po havárii Columbie z února 2003 dlouhou dobu v hangárech právě kvůli nutným bezpečnostním zlepšením. 

Raketoplán Columbia se tehdy při návratu z mise do zemské atmosféry roztrhl a jeho sedmičlenná posádka zahynula. Neštěstí způsobil úlomek izolační pěny z vnější palivové nádrže, jenž se odloupl při startu, a poté vážně poškodil tepelný štít křídla.

 

Právě se děje

Další zprávy