O útoku informovala agentura Reuters, podle níž se incidentem dál prohlubuje vnitřní ozbrojený konflikt v druhé nejlidnatější zemi Afriky. Mezi etiopskou vládou a Tigrajskou lidově osvobozeneckou frontou (TPLF), která nejsevernější etiopský stát kontroluje, panovalo dlouhodobé napětí, jež přerostlo ve vojenské střety včetně náletů federálních etiopských sil.
Ofenziva vládních sil proti místním milicím v Tigraji začala čtvrtého listopadu, kdy premiér Abiy Ahmed obvinil síly TPLF z útoku na vojenskou základnu v Tigraji. Boje si dosud vyžádaly stovky mrtvých a podle nevládních organizací vyústily i v masakry civilního obyvatelstva. OSN hovoří o vlně tisíců uprchlíků do sousedního Súdánu.
"Pokud útoky na tigrajské lidi neustanou, útoky se zintenzivní," uvedl v prohlášení mluvčí TPLF Getaču Reda.
Etiopský premiér dříve řekl, že vládní letectvo bombardovalo v Tigraji vojenské cíle. Podle jeho kabinetu má operace za cíl obnovit vládu práva v horském regionu s pěti miliony obyvatel. Jednotky patřící regionální vládě v Amhaře se účastní bojů proti tigrajským bojovníkům po boku federálních vojsk.
OSN a Africká unie vyjádřily obavy, že se boje rozšíří do dalších částí Etiopie a že destabilizují celou širší oblast Afrického rohu.
Tigrajci, kteří tvoří asi pět procent etiopského obyvatelstva, měli v minulosti pod kontrolou etiopskou politiku. Jejich vliv se však zmenšil, když se v roce 2018 k moci dostal premiér Ahmed z etnika Oromo a poté, co TPLF loni vystoupila z jeho koalice.