Kurdové navrhli, že zmrazí referendum o nezávislosti. Boj nepomůže nikomu, vyzvali Bagdád k jednání

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2017 11:56
Kurdistán je připraven jednat s Bagdádem o zmírnění krize a zastavení vojenských operací. Kurdská vláda oznámila, že je povinna jednat odpovědně, aby zabránila dalšímu násilí a střetům. OSN v úterý obnovila svůj návrh na zprostředkování rozhovorů mezi Bagdádem a Kurdy. Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Irák Jan Kubiš vydal prohlášení, v němž napsal, že "přes napětí vytvořené v nedávné době věří, že Irák tuto krizi překoná".
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Irbíl (Irák) - Vláda iráckého Kurdistánu je připravena jednat o zmírnění krize s ústřední vládou v Bagdádu na základě ústavy. Ve středečním prohlášení nabídla zmrazení výsledků zářijového referenda o nezávislosti, vyzvala k okamžitému příměří a k zastavení všech vojenských operací v severním regionu, informovala agentura Reuters.

Jak na návrh zareaguje Bagdád, zatím není jasné. Mluvčí irácké armády řekl, že boje budou pokračovat, a zástupce spojeneckých šíitských milicí prohlásil, že pro šíity není návrh přijatelný.

Kurdská vláda oznámila, že je povinna jednat odpovědně, aby zabránila dalšímu násilí a střetům.

Kurdistán 25. září uspořádal referendum o nezávislosti. Vznik samostatného státu podpořilo 90 procent hlasujících.

S tímto hlasováním ale ostře nesouhlasí centrální vláda v Bagdádu a řada sousedních států, které mají kurdské menšiny a obávají se, že Kurdové teď budou usilovat o nezávislost i na jejich území.

Centrální vláda v Bagdádu minulý týden vyslala do sporných oblastí na severu armádu, jež převzala území, které měli předtím pod kontrolou Kurdové a které leží mimo kurdské autonomní provincie. V rukou Bagdádu je tak nyní Kirkúk a velká ropná pole v jeho blízkosti.

Premiér Hajdar Abádí, který nyní jedná v Turecku, nařídil armádě obsadit všechna sporná území a převzít kontrolu nad hraničními přechody do Turecka, které leží v kurdské autonomii.

"Boje nepřinesou vítězství nikomu a zemi úplně zničí. Vládě a mezinárodnímu společenství navrhujeme okamžité příměří, zmrazení výsledků referenda, zahájení rozhovorů s federální vládou na základě ústavy," stojí v prohlášení vlády iráckého Kurdistánu.

Text žádá okamžité ukončení bojů - při přebírání Kirkúku přišlo o život 30 lidí, mezi nimiž byli jak kurdští milicionáři, tak iráčtí vojáci a jejich spojenci.

Agentura AFP upozornila, že Kurdové operacemi armády přišli o všechna významná ropná pole, což znamená, že v případě vyhlášení nezávislosti nemají prostředky, aby udrželi hospodářství Kurdistánu na potřebné úrovni.

Armáda návrh odmítla

Na kurdský návrh již reagovala irácká armáda a její spojenci ze šíitských milicí Hašd Šaabí. Armádní mluvčí nepřijal nabídku příměří a řekl, že boje nesouvisejí s politikou a budou pokračovat. Ahmad Asadí z milic Hašd Šaabí návrh také odmítl.

"Nemá žádnou cenu, protože zmrazit referendum by znamenalo uznat ho. Irácká vláda jasně požádala o zrušení referenda," řekl.

Prohlásil také, že současné nasazení iráckých sil na severu nemá s referendem nic společného. "Jde o uplatnění zákona schváleného parlamentem a tento zákon předpokládá, že na sporných územích bude irácká armáda," prohlásil Asadí.

OSN v úterý obnovila svůj návrh na zprostředkování rozhovorů mezi Bagdádem a Kurdy. Zvláštní zmocněnec generálního tajemníka OSN pro Irák Jan Kubiš vydal prohlášení, v němž napsal, že přes nynější napětí věří, že Irák krizi překoná. Pokud o to obě strany požádají, nabízí zprostředkování dialogu.

Íránská agentura IRIB uvedla, že Írán znovu otevřel hraniční přechod do iráckého Kurdistánu. Uzavřen byl po vyhlášení výsledků referenda.

 

Právě se děje

Další zprávy