Iráčtí Kurdové: Výsledek referenda o nezávislosti nezrušíme, spor s Bagdádem chceme řešit dialogem

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2017 18:46
Představitelé iráckého Kurdistánu odmítli zrušit výsledek referenda, ve kterém se většina Kurdů rozhodla pro nezávislost. Kvůli němu hrozí ozbrojené střety kurdských a iráckých jednotek u Kirkúku. Bagdád chtěl, aby se Kurdové stáhli z pozic do sobotní půlnoci, ultimátum nakonec o den prodloužil. Představitelé Kurdů jsou v případě vojenského střetu připraveni se bránit. Krizi však chtějí řešit především mírovou cestou.
Kurdský vůdce Masúd Barzání během hlasování v referendu.
Kurdský vůdce Masúd Barzání během hlasování v referendu. | Foto: Reuters

Bagdád - Iráčtí  Kurdové odmítli zrušit výsledek referenda o nezávislosti iráckého Kurdistánu a znovu Bagdádu nabídli řešit spor dialogem. Jejich představitelé to sdělili na nedělním setkání s iráckým prezidentem Fuádem Masúmem.

Kvůli referendu hrozí ozbrojený střet kurdských a iráckých jednotek u města Kirkúk, jehož okolí je bohaté na ropu. Bagdád obvinil Kurdy, že do Kirkúku povolali bojovníky Strany kurdských pracujících (PKK), označované za teroristickou organizaci.

Mezi účastníky jednání byl prezident iráckého autonomního Kurdistánu Masúd Barzání a manželka nedávno zesnulého kurdského politika a bývalého iráckého prezidenta Džalála Talabáního.

Kurdové jsou připraveni se bránit

Barzáního poradce na Twitteru oznámil, že Kurdové odmítli požadavek Bagdádu zrušit výsledek zářijového referenda. Většina lidí se v něm vyslovila pro nezávislost Kurdistánu.

Kurdští politici také odmítli hrozby použití vojenské síly a řekli, že jsou Kurdové připraveni se bránit. Krizi chtějí řešit mírovou cestou a znovu nabídli dialog.

Jednalo se v kurdské provincii Sulajmáníja, kam ráno přijel i velitel íránských revolučních gard Kásem Solejmání. Podle všeho je do rozhovorů zapojen také Írán, který podporuje vládu v Bagdádu a s kurdským referendem nesouhlasí. Solejmání velí zahraničním operacím revolučních gard, které poskytují výcvik iráckým polovojenským oddílům složeným hlavně ze šíitů.

Irácká vláda vydala prohlášení, podle něhož Kurdové povolali do Kirkúku bojovníky PKK. Bagdád tento krok označil za "vyhlášení války". Kurdské vedení tvrzení vlády popřelo.

Rozhovorům byli přítomni i zástupci Vlasteneckého svazu Kurdistánu (PUK), k němuž patří Masúm a který má svou hlavní základnu právě v této kurdské provincii. Barzání patří k Demokratické straně Kurdistánu (KDP), jejíž sídlo je v Irbílu. Obě spolu v minulosti bojovaly a také pešmergové - kurdští milicionáři - se rozlišují podle členství k těmto stranám.

Írán uzavřel po referendu tři přechody do Kurdistánu

Kurdové se v září vyslovili pro nezávislost nejenom ve svých autonomních provinciích, ale i mimo ně, v oblastech s kurdským obyvatelstvem. Bagdád nyní požaduje, aby se jejich milice stáhly z ropného Kirkúku, který pešmergové v roce 2014 pomohli osvobodit od radikálů.

Pešmergové v neděli zůstali na svých pozicích a v jejich blízkosti jsou iráčtí vojáci. Bagdád požaduje, aby Kurdové umožnili vojákům vrátit se na posty z roku 2014.

Íránská agentura Tasním oznámila, že Írán v reakci na referendum uzavřel své hraniční přechody do iráckého Kurdistánu. Ředitel celní správy v íránském Bášmáku potvrdil, že uzavřeny jsou tři přechody.

Íránské ministerstvo zahraničí tuto zprávu podle agentury ISNA ale hned popřelo. "Jak jsme už oznámili, uzavřeli jsme na žádost irácké centrální vlády náš vzdušný prostor do kurdské oblasti a pokud je mi známo, nic nového se nestalo," citovala ISNA mluvčího ministerstva zahraničí.

Írán který se bojí šíření separatistických nálad do komunity íránských Kurdů, v září zastavil lety do iráckého Kurdistánu. V Íránu žije kolem osmi milionů Kurdů.

Uzavření hranice plánuje Turecko, které s referendem také nesouhlasí. Do Bagdádu měl v neděli odjet o situaci jednat turecký premiér Binali Yildirim, ale zástupce tureckého ministerstva zahraničí oznámil, že návštěva byla odložena. Yildirim měl jednat s iráckým premiérem Hajdarem Abádím. Turecko odklad vysvětlilo náročným programem premiéra Yildirima. Doprovázet ho měli ministři zahraničí, energetiky a obchodu.

 

Právě se děje

Další zprávy