Iráčtí Kurdové kvůli krizi po referendu odložili listopadové volby

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2017 18:38
Irácký autonomní Kurdistán odložil parlamentní a prezidentské volby, které se měly konat 1. listopadu. Oznámila to ve středu volební komise a zdůvodnila to krizí, která nastala po zářijovém referendu o nezávislosti. Irácká armáda a její spojenci začali vytlačovat kurdské oddíly z pozic, které Kurdové zaujali po porážce radikálů z Islámského státu i mimo své autonomní oblasti. Bagdádu šlo zejména o ovládnutí Kirkúku, kde se nacházejí bohatá ropná naleziště. Kurdové a jejich diplomaté v USA poukazují na to, že do operací proti Kurdům Bagdád nasadil také šíitské oddíly Hašd Šaabí, které cvičí a sponzorují íránské revoluční gardy. Mluvčí mezinárodní letecké koalice ale jejich zapojení popřel.
Kurdský vůdce Masúd Barzání hlasuje v referendu o nezávislosti.
Kurdský vůdce Masúd Barzání hlasuje v referendu o nezávislosti. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 13 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý, mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy