Bod po bodu: Jak má vypadat a co bude dělat nová Evropská pohraniční a pobřežní stráž

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 15. 12. 2015 15:35
Argument zastánců společné ostrahy zní: pokud vnější hranice nebudou dostatečně účinně chráněny, Schengenský prostor zkolabuje a obnoví se hraniční kontroly mezi všemi zeměmi, jak jsme je znali v České republice do roku 2007. Některé státy se bouří proti tomu, že stráž má zasahovat i v zemi, jejíž vláda s tím nebude souhlasit.
Na řecko-makedonské hranici
Na řecko-makedonské hranici | Foto: Reuters

Brusel – Evropská pohraniční a pobřežní stráž má pomoci členským státům na okraji EU zvládat uprchlickou krizi.

Evropská komise představila návrh speciální jednotky v Evropském parlamentu. V bodech shrnujeme, jak má společná evropská stráž fungovat, co bude jejím úkolem a proč už nyní vyvolává mezi členskými zeměmi EU spory.

1) Evropská pohraniční a pobřežní stráž bude rozmístěná v místech, kde to úřady a policejní či armádní síly dotyčné země nezvládají. Jedná se především o Řecko a Itálii, kam přijíždí nebo připlouvá většina žadatelů o azyl.

2) Stráž má mít až dva tisíce příslušníků z mnoha zemí. Část by byla v záloze a povolávána jen v mimořádných případech.

3) Počítá se s jejím rozmístěním i v zemích, které nejsou členy Evropské unie, ale ochrana jejich hranic s EU souvisí. Tedy především v Makedonii a Srbsku, přes které míří uprchlíci z Řecka dále na západ. Řecké úřady v letních měsících nestíhaly uprchlíky registrovat a na lodích je posílaly do Atén a dál do Evropy.

4) Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn uvedl pro agenturu Reuters, že stráž by rovněž pomáhala s deportací osob, jejichž žádost o azyl úřady jednoho z členských států Evropské unie zamítly.

5) Kontroverzním bodem je návrh, aby stráž zasahovala v krajních případech v nějaké zemi i proti vůli tamní vlády. Pro některé státy je to příliš velký zásah do suverenity. Odpor už dalo najevo Polsko, které hraničí s Ukrajinou a Ruskem.

6)  Na vytvoření evropské pohraniční a pobřežní stráže naléhají hlavně Francie a Německo. Itálie ani Řecko nejsou proti. Řekové ale odmítli jiný plán Evropské komise: společné řecko-turecké patroly v Egejském moři.

7) Stráž by měla nahradit Agenturu EU pro správu vnějších hranic (Frontex), která existuje od roku 2005 a má sídlo ve Varšavě.

8) Návrh na vytvoření stráže musejí schválit ministři vnitra členských zemí kvalifikovanou většinou (tedy pro musí být 55 procent členských států, představujících alespoň 65 procent obyvatelstva Unie) a poté Evropský parlament.

9)  Argument zastánců společné ostrahy zní: pokud vnější hranice nebudou dostatečně účinně chráněny, schengenský prostor zkolabuje a obnoví se hraniční kontroly mezi všemi zeměmi, jak jsme je znali v České republice do roku 2007.

10) Území České republiky by se činnost stráže přímo netýkala. Patří ke dvanácti zemím, které mají hranici pouze s dalšími členy Evropské unie nebo schengenského prostoru. A neleží jako první země na migrační trase ze severu Afriky (ČR, Rakousko, Německo, Slovinsko, Francie, Dánsko, Belgie, Nizozemsko, Portugalsko, Irsko, Velká Británie a Švédsko).

 

Právě se děje

Další zprávy