I tak to byl summit, který nezklamal. Nikdo od něj totiž nečekal víc než "shodu nad tím, že se neshodneme," jak řekl nejmenovaný izraelský diplomat deníku Jerusalem Post.
Také šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která v neděli připravovala půdu pro dnešní schůzku u izraelského premiéra Ehuda Olmerta v Jeruzalémě a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse v Ramalláhu, otevřeně snižovala index očekávání: "Za úspěch budu považovat to, pokud začneme," řekla v rozhovoru pro izraelský list Haarec.
Co tedy přineslo Američany zprostředkované jednání v jeruzalémském hotelu? Podle Riceové se všechny tři strany shodně ujistily, že chtějí mír a vytvoření palestinského státu na základě plánu známého coby "cestovní mapa".
"Shodli jsme se na tom, že palestinský stát se nemůže zrodit z násilí a teroru," dodala Riceová s tím, že na Blízký východ přijede znovu.
Čeká se na palestinskou vládu
Znovu se mají potkat také Olmert s Abbásem. Při prohlášení, které summit následovalo, Riceová přesné datum nesdělila.
Jejich jednání o míru zastiňují snahy Palestinců o vytvoření nové vlády národní jednoty. Izrael otevřeně varoval, že pokud kabinet vedený islámským hnutím Hamás židovský stát neuzná, bude ho bojkotovat. Izraelci dále požadují, aby se Palestinci vzdali násilí a uznali předešlé mírové smlouvy.
Dohody o koaliční vládě dosáhl palestinský prezident Mahmúd Abbás spolu s vůdci radikálního Hamásu na začátku měsíce v saúdskoarabské Mekce. Jejich cílem bylo zastavit násilí mezi stoupenci Fatahu a Hamásu. Pouliční boje stály od prosince život více než 90 lidí.
Palestinský premiér Ismaíl Haníja z hnutí Hamás má na zformování nové vlády ještě pět týdnů.
Podle Olmerta s případným ingorováním nového palestinského kabinetu souhlasí i americký prezident George W. Bush.
Pokud USA bojkot otevřeně podpoří, hrozí, že palestinská území dál nedosáhnou na finanční pomoc ze Západu. Evropská unie, USA a Rusko tam přestaly posílat peníze poté, co Hamás loni v lednu vyhrál parlamentní volby. Vzhledem ke špatné situaci v Gaze a na Západním břehu Jordánu teď posuzují, jestli nemají dotace obnovit.