Blair opouští Bushe. Velí odchod z Iráku

lem, ČTK, BBC
21. 2. 2007 14:02
Londýn - Do Iráku míří americké vojenské posily. Spojenecká Británie se však rozhodla pro opak. Uvnitř: MAPA
V Iráku zůstaneme i v roce 2008. Dokud tam budeme vítáni a dokud tam budeme mít co na práci, prohlásil premiér Blair.
V Iráku zůstaneme i v roce 2008. Dokud tam budeme vítáni a dokud tam budeme mít co na práci, prohlásil premiér Blair. | Foto: Reuters

Oznámil to dnes v parlamentu britský premiér Tony Blair.

Již v nadcházejících týdnech má zpět domů zamířit půldruhého tisíce britských vojáků.

"Z momentálních 7 100 se počet našich vojáků sníží na přibližně 5 500. Britská vojenská přítomnost v Iráku pak bude pokračovat i v roce 2008, a to tak dlouho, dokud tam budeme vítáni a dokud tam budeme mít, co dělat," prohlásil Blair před poslanci dolní komory parlamentu.

  • Mapu Rozdělení Iráku na vojenské sektory NAJDETE ZDE

Pomalejší než se čekalo

Odcházející premiér již minulý měsíc připustil, že bude o příští strategii v Iráku informovat poslance poté, co skončí společná operace britských a iráckých vojáků v Basře zaměřená na vymýcení korupce z řad policie. V neděli oznámil, že operace skončila.

Stahování britských vojáků z Iráku bude tedy pomalejší, než se očekávalo. Po sérii vystoupení vojenských i politických představitelů Blairova kabinetu, kteří dali najevo, že pokračující přítomnost v Iráku spíše škodí než prospívá, mnohí spekulovali, že Londýn své muže a ženy ve zbrani stáhhne z Iráku ještě do konce letošního roku.

List Guardian zase soudí, že i po roce 2008 Britové v Iráku zůstanou, ovšem jen jako poradci a vojenští instruktoři v zanedbatelném počtu.

Velký problém pro Bushe

Pro amerického prezidenta Bushe přichází Blairovo rozhodnutí ve velmi nevhodnou dobu. Spojené státy vysílají do Iráku na základě nedávno oznámené Bushovy strategie nové posily.

Bush však má s prosazením svého plánu v USA problémy. Sněmovna reprezentantů minulý týden schválila rezoluci, v níž přesun posil do Iráku odmítla. O podobném opatření zatím bez výsledku debatuje také Senát.

Do Iráku by mělo podle nedávného oznámení Bushe odjet dalších 21 500 amerických vojáků, aby pomohli obnovit bezpečnost v Bagdádu a v provincii Anbár, která je centrem povstání arabských sunnitů.

"Pro Bushe představuje Blairovo rozhodnutí politický, ale i vojenský problém," řekl televizi CNN poradce několika bývalých amerických prezidentů David Gergen.

"Politický proto, že posiluje obrázek Bushe jako totálně osamoceného ve věci Iráku. A vojenský proto, že pokud propuknou po odchodu Britů na jihu Iráku násilnosti, budou to muset řešit američtí vojáci," vysvětlil Gergen.

Zástupci koaličních jednotek v Iráku drží minutu ticha během shromáždění připomínající 5. výročí útoků na Spojené státy.
Zástupci koaličních jednotek v Iráku drží minutu ticha během shromáždění připomínající 5. výročí útoků na Spojené státy. | Foto: Reuters

Přátelé, díky

Oficiálně nicméně Washington dává najevo, že britské stahování pro něj nepředstavuje žádný velký problém. Mluvčí Bílého domu oznámil, že Blair o svém záměru George Bushe informoval už v úterý. Americký prezident podle něho v telefonickém hovoru ocenil pevnou podporu Británie na jihu Iráku.

"Jsme spokojeni s tím, že se podmínky v Basře dostatečně zlepšily, a Britové mohou převést další část kontroly na Iráčany," řekl mluvčí Gordon Johndroe.

Británie, hlavní spojenec USA v Iráku, má nyní v této zemi přes 7 000 vojáků a je druhým největším kontingentem mezinárodních sil. V roce 2003 přitom v rámci invaze vedené Spojenými státy zamířilo do Iráku 46 000 britských vojáků.

Více než polovina z nich byla stažena během dvou měsíců po dobytí Bagdádu a zbytek kontingentu operuje právě v oblasti Basry.

Válka v Iráku dosud stála životy 130 britských vojáků a mezi britskou veřejností je velmi nepopulární.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy