Protesty proti válce v Iráku byly menší

rst, ČTK
20. 3. 2006 10:00
Praha - Tisíce odpůrců války demonstrovaly o víkendu ve světě u příležitosti třetího výročí americké invaze do Iráku. GALERIE
Demonstranté nesli i tuto podobu americké vlajky, na níž byly počty obětí konfliktů, jichž se účastnila americká armáda.
Demonstranté nesli i tuto podobu americké vlajky, na níž byly počty obětí konfliktů, jichž se účastnila americká armáda. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Účast na protestních akcích však byla výrazně nižší než v předchozích letech, přestože kritiky řešení irácké otázky neutuchají a bývalý irácký premiér Ajád Aláví dokonce poprvé situaci v Iráku popsal termínem občanská válka.

Americký prezident George Bush se naopak ve svém rozhlasovém projevu v předvečer výročí snažil dodat Američanům odvahu, aby dokázali čelit dalšímu krveprolévání.

Zřejmě nejvíce, asi 15 000 nespokojenců se v sobotu shromáždilo v centru Londýna, kde organizátoři původně čekali stotisícovou účast.

Demonstrace o jedné až třech tisícovkách účastníků zažily i další evropské a asijské metropole jako Řím, Stockholm, Kodaň, Atény, Istanbul, Tokio či Soul.

V Praze se uskutečnily dva malé protesty - na prvním z nich se na Hradčanském náměstí sešly asi čtyři desítky lidí, o hodinu později se 20 příznivců Komunistického svazu mladých setkalo u sochy svatého Václava.

"Žádnou krev za ropu!" bylo nejčastěji skandované heslo.
"Žádnou krev za ropu!" bylo nejčastěji skandované heslo. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Cílem byly americké ambasády

Cílem protestních pochodů, jejichž účastníci požadovali především stažení zahraničních vojsk z iráckého území, byly většinou americké či britské zastupitelské úřady.

Zhruba tisícovka lidí přišla vyjádřit svůj nesouhlas s iráckou válkou také k náměstí Times Square v New Yorku, kde však řečníci odbočili i k jiným tématům, jako vztah USA s Íránem či pomoc obětem hurikánu Katrina.

Nejpočetnější americké protiválečné akce se v sobotu konaly v Chicagu a v San Francisku, na něž dorazilo asi 7000, respektive 6000 lidí. Na požadavky protiválečných aktivistů, aby Spojené státy okamžitě odvolaly své vojáky z Iráku, však americký ministr obrany Donald Rumsfeld odpověděl, že by to byla "moderní obdoba předání poválečného Německa zpět nacistům".

"Mohla by to být obrovská hanba, stejně jako kdybychom žádali osvobozené národy východní Evropy, aby se vrátily pod sovětskou nadvládu, protože je příliš náročné nebo obtížné nebo nemáme dost trpělivosti s nimi pracovat při budování svobodných zemí," uvedl Rumsfeld v rozhovoru pro sobotní vydání listu The Washington Post.

Bush se snažil uklidnit znesvářené Iráčany

Také prezident Bush obhajoval ve svém rozhlasovém projevu v pátek večer iráckou kampaň a vyzval znesvářené irácké politické frakce k urychlenému vytvoření reprezentativní vlády, která by byla schopna čelit teroristické hrozbě a získala si důvěru Iráčanů.

Podle Bushe bude vítězství v Iráku dosaženo, až nebudou teroristé a stoupenci bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna ohrožovat iráckou demokracii, až irácké bezpečnostní síly budou s to zajistit bezpečnost obyvatel a teroristé nebudou nadále nazývat Irák svým domovem.

Více než tři čtvrtiny Američanů se ale domnívají, že v Iráku patrně vypukne občanská válka, vyplývá z průzkumu agentury AP-Ipsos. O probíhající občanské válce již v sobotu hovořil s poukazem na průměrný počet 50 až 60 iráckých obětí denně někdejší irácký premiér Aláví, který zároveň varoval, že by následky konfliktu mohly mít vážný dopad i na Evropu a Spojené státy. Za příčinu situace označil mimo jiné působení okupačních sil, a zvláště rozpuštění Saddámovy armády.

Iráčané: Život je stejný

Většina Iráčanů oslovených agenturou Reuters nadále nepociťuje zlepšení své životní situace. Staré obavy z všemocných úřadů předchozího režimu nahradil nový strach z pumových útoků a ozbrojených komand.

S cílem zlepšit situaci vedou američtí a iráčtí vojáci od čtvrtka jednu z nejrozsáhlejších ofenziv od války proti povstaleckým skupinám v oblasti města Sámarra.

V jejím rámci bylo zadrženo také šest osob podezřelých z únorové vraždy zpravodajky televize Al-Arabíja. Násilnosti v Iráku pokračovaly i dnes, kdy byla z města Karbalá hlášena silná exploze dělostřeleckého granátu.

Do Karbaly se sjíždějí desetitisíce poutníků na pondělní vyvrcholení jednoho z nejvýznamnějších svátků šíitských muslimů ašúrá, kterým si věřící připomínají mučednickou smrt imáma Husajna ze 7. století.

 

Právě se děje

Další zprávy