Bílý dům: Analýza DNA hotova, byl to bin Ládin

Michal Štůsek Michal Štůsek
3. 5. 2011 7:00
Vojenskou operaci, která se plánovala od srpna 2010, provedla elitní jednotka SEAL
Usáma bin Ládin byl zastřelen v neděli večer v pákistánském městě Abbottábád.
Usáma bin Ládin byl zastřelen v neděli večer v pákistánském městě Abbottábád. | Foto: Reuters

* Komando prý bylo připraveno bin Ládina zatknout, ale bránil se * Identitu už podle úřadů potvrdily první testy DNA * Do moře byl pohřben, protože jej nechtěla žádná země přijmout * Bílý dům stále upřesňuje detaily akce

Islámábád - Necelých čtyřicet minut stačilo elitnímu komandu námořnictva USA, aby dopadlo a zastřelilo nejhledanějšího muže světa Usámu bin Ládina, který se překvapivě neschovával v afghánských horách, ale v malé pevnosti uprostřed pákistánského města Abbottábád.

O smrti nejhledanějšího muže světa informoval v pondělí brzy ráno v přímém přenosu televize CNN americký prezident Barack Obama.

Večer agentura Reuters uvedla, že prvotní analýzy odebraných vzorků DNA s velmi vysokou pravděpodobností potvrzují, že Američané skutečně zabili Usámu bin Ládina. Zpravodajská agentura se odvolala na zdroj z americké administrativy.

Bílý dům také zpřesnil jeden z detailů akce - při útoku na bin Ládina nebyla usmrcena jedna z jeho manželek, byla pouze zraněna. Opravena byla také původní informace, že ji terorista použil jako živý štít.

Úkryt jako osm domů

Vrcholně utajenou operaci plánovala vybraná hrstka amerických oficiálních činitelů od srpna loňského roku. Tehdy Ústřední zpravodajská služba (CIA) objevila při sledování kurýra Al-Káidy, který měl údajně blízký vztah s Usámou bin Ládinem, nápadně opevněnou vilu ve městě Abbottábád asi 100 kilometrů severně od pákistánského hlavního města Islámábád.

Komplex byl na první pohled podezřelý svojí rozlohou, která byla zhruba osminásobná oproti ostatním domům. Sídlo v movité čtvrti bylo obklopené až 5,5 metru vysokými zdmi s ostnatým drátem a přes střežené brány do něj vedly pouze dvě přístupové cesty.

Obrněná pevnost a spalovna odpadů

Hlavní budova komplexu měla tři patra s několika málo okny a terasou ve třetím podlaží, kterou chránila přes dva metry vysoká zástěna. Dovnitř nevedly žádné telefonní linky ani internetové kabely.

Odpadky obyvatelé nenechávali venku ke sběru jako u ostatních domů, ale sami je pálili. Pracovníci špionáže předpokládali, že vila v hodnotě zhruba milionu dolarů byla postavena před pěti lety, aby chránila nějakou významnou osobu.

Prohlédněte si, jak Američané oslavují smrt Usámi bin Ládina

Po spojení všech indicií došla CIA k jednomu konkrétnímu jménu - Usáma bin Ládin. Paradoxem přitom je, že město Abbottábád slouží jako útočiště řadě vysloužilých příslušníků pákistánské armády a zhruba 800 metrů od pevnosti stojí vojenská akademie. Pákistán přesto dlouhodobě odmítal, že by se vůdce Al-Káidy skrýval na jeho území.

Příprava trvala dva a půl měsíce

O tom, že se v obrněné vile schovává Usáma bin Ládin, bylo definitivně jasno v polovině února, kdy americké složky nashromáždily dostatek informací, které tuto teorii potvrdily.

Prezident Barack Obama se proto rozhodl přejít k akci. Během následujících dvou a půl měsíců proběhlo pět schůzek národní bezpečnostní rady, které se věnovaly výhradně operaci na dopadení nejhledanějšího muže světa.

Američané slaví smrt Usámy bin Ládina.
Američané slaví smrt Usámy bin Ládina. | Foto: Reuters

USA se tentokrát rozhodly držet informace o celém zásahu v přísném utajení a podle CNN o něm neinformovaly ani pákistánskou rozvědku.

Mise vyžadovala podle jejího vedení chirurgickou přesnost, a proto byla vybrána elitní jednotka SEAL vojenského námořnictva USA, které ze své kanceláře velel ředitel CIA Leon Panetta.

Barack Obama schválil provedení zásahu 29. dubna těsně před odjezdem do tornády zdecimované Alabamy.

Jedna kulka do hlavy

Kdy přesně k útoku došlo, americká strana neupřesnila. Podle pákistánských zdrojů to bylo v pondělí v 01:15 místního času - tedy neděli 22:15 SELČ. To potvrzují i reakce několika obyvatel města Abbottábád na sociální síti Twitter.

Jednotku přivezly do města v neděli večer čtyři vrtulníky, při výsadku po nich začali ze střechy domu střílet bin Ládinovi muži. Jeden vrtulník se jim podařilo zasáhnout a musel nouzově přistát.

Podrobnosti o tom, jak zásah proběhl, zatím americká strana nepopsala. Podle CNN se ve vile skrýval Usáma bin Ládin, hledaný kurýr Al-Káidy, jeho bratr a jeden z bin Ládinových synů. Při operaci byli všichni čtyři zabiti.

Podle původních informací zemřela také jedna žena, bin Ládinova manželka, kterou údajně terorista použil jako živý štít. Bílý dům však tuto informaci později upřesnil s tím, že byla pouze zraněna a živým štítem nebyla.

Z Američanů nebyl nikdo zabit ani zraněn.

Ačkoliv mělo komando primárně bin Ládina zabít, bylo podle vyjádření Bílého domu připraveno ho zatknout, pokud by se ale nevzpíral.

Podle vysokých vládních představitelů byl Usáma bin Ládin zastřelen kulkou do hlavy. Jeho tělo naložili vojáci bezprostředně po zásahu do helikoptéry a odletěli pryč.

Identitu zastřeleného vůdce teroristů si Američané bezprostředně po akci ověřovali s pomocí speciální metody, která srovnává body v obličeji.

Tělo Usámy bin Ládina bylo podle CNN převezeno do Afghánistánu a pohřbeno do moře. Zdroj z amerického ministerstva vnitra agentuře Reuters řekl, že nebyla země, která by chtěla známého teroristu pohřbít. S ostatky prý ale bylo naloženo v souladu s islámskými tradicemi, které velí pohřbít mrtvého do 24 hodin.

 

Právě se děje

Další zprávy