Bin Ládin pohřben v moři, USA varují před novým terorem

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
2. 5. 2011 11:43
Informaci Američanů potvrdila i pákistánská rozvědka

* zabití Usámy bin Ládina oznámil Barack Obama * tělo vůdce Al-Káidy už bylo pohřbeno do moře * při akci zemřel i bin Ládinův syn a další tři lidé * USA varovaly Američany před možnými odvetnými akcemi teroristů

Washington/Islámábád - Vůdce teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin je mrtvý.

V přímém přenosu televizní stanice CNN to brzy ráno našeho času oznámil americký prezident Barack Obama.

Podle CNN Usámu bin Ládina zabilo zvláštní komando amerických sil při cílené operaci v domě v Abbottabádu u pákistánské metropole Islámábádu.

Američané oznámili, že mají tělo bin Ládina a že jeho identitu potvrdili speciální metodou na základě tvarů obličeje. Odebrali také vzorky pro analýzu DNA, která by měla být hotová v průběhu několik dnů.

Tělo Usámy bin Ládina bylo převezeno do Afghánistánu a poté pohřbeno do moře, uvedla CNN. Armáda uvedla, že s ostatky bylo nakládáno v souladu s islámskými tradicemi. Ty velí, aby byl mrtvý pohřben do 24 hodin.

Na internetu se záhy objevila údajná fotografie mrtvého, na které je vidět obličej zasažený střelami. Pravost snímku ale zatím není potvrzena, deník Aktuálně.cz proto fotografii nezveřejní.

Zemřel i bin Ládinův syn

Američané nejhledanějšího teroristu zabili ve městě nedaleko pákistánské metropole.

Nejmenovaný činitel amerických protiteroristických sil podle agentury AP zdůraznil, že šlo o pozemní operaci, nikoliv o útok bezpilotního letounu.

Usáma bin Ládin byl podle něj zabit při přestřelce, když se bránil zatčení. Podle zdroje CNN byl střelen do hlavy.

Američané oslavují oznámení, že Usáma bin Ládin je po smrti
Američané oslavují oznámení, že Usáma bin Ládin je po smrti | Foto: Reuters

Při akci nebyl zraněn nikdo z Američanů, komando se prý také snažilo, aby nedošlo k obětem mezi civilisty. Přesto při střelbě zahynuli tři muži, jedním z nich byl bin Ládinův syn a dva daší byli zřejmě kurýři. Zemřela také jedna žena, kterou teroristé údajně použili jako lidský štít. Další dvě ženy byly zraněny.

Akce trvala asi 40 minut a zasahující komando při ní přišlo o jeden vojenský vrtulník.

Před Bílým domem se po Obamově projevu shromáždily stovky lidí, kteří s americkými vlajkami oslavují teroristovu smrt.

Ve svém projevu prezident Obama označil bin Ládinovo dopadení za vítězství spravedlnosti.

Odvetné akce

Pro Obamu a jeho národní bezpečnostní je to velký úspěch - mnozí Američané už ani nedoufali, že se teroristu někdy podaří dopadnout, upozornila agentura Reuters.

Bývalý prezident George W. Bush, který byl v úřadu v době zářijových útoků a usiloval o dopadení bin Ládina živého či mrtvého, označil úspěšnou operaci za "momentální úspěch". "Boj proti terorismu pokračuje, ale dnes v noci (ráno SELČ) Amerika vyslala neklamné poselství: nezáleží na tom, jak dlouho to potrvá, ale spravedlnost se naplní," uvedl Bush ve svém prohlášení.

USA v důsledku této události uvedly do pohotovosti svá velvyslanectví. Varovaly Američany před možnými odvetnými akcemi Al-Káidy.

Na útěku od roku 2001

Původem Saúdský Arab pocházel z bohaté rodiny. Založil a financoval činnost Al-Káidy, v jejímž čele stál. Mimo jiné byl mozkem teroristických útoků z 11. září 2001 v USA, které si vyžádaly několik tisíc lidských životů. Na svědomí měl i řadu dalších atentátů včetně útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998.

Po bin Ládinovi pátraly americké síly od roku 2001, kdy se mu podařilo uniknout při operaci amerických i afghánských sil v jeskynním komplexu Tora Bora na východě Afghánistánu. Dařilo se mu nadále skrývat a nakonec řada činitelů výzvědných sil dospěla k přesvědčení, že se skrývá v Pákistánu.

Bin Ládin se čas od času objevil na videozáznamech s různými prohlášeními, v nichž především obhajoval extremistické islamistické postoje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy