Berlín - Německo se chystá třem severoafrickým státům, které nově zařadilo na seznam bezpečných zemí, poskytnout finanční pomoc ve výši milionů eur.
Tunisko, Alžírsko a Maroko za to mají přijmout zpět své občany, jimž Berlín odmítl žádost o azyl.
S odvoláním na německé vládní kruhy o tom ve čtvrtek informoval bulvární deník Bild.
Finance poskytnuté na rozvoj Tuniska, Alžírska a Maroka by měly prý proces vyhoštění výrazně urychlit.
Příslušné dohody se třemi maghribskými státy o navracení neúspěšných žadatelů o azyl jsou už údajně v podstatě dojednané. Na konci února by měl spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziére podniknout cestu do Tunisu, Alžíru a Rabatu, aby je svým podpisem stvrdil.
Tři severoafrické státy se dosud v mnoha případech zdráhaly přijmout zpět své občany, kteří se vydali za lepším životem do Německa. Výměnou za užší kooperaci německé ministerstvo pro hospodářskou spolupráci a rozvoj údajně připravuje programy pomoci ve výši milionů eur.
Soustředit by se měly především na rozvoj pracovního trhu a vzdělávání. Úředníci ministerstva jsou podle deníku Bild v Tunisku, Alžírsku a Maroku na jednáních právě v těchto dnech.
"Je stále výhodnější podporovat rozvoj zemí na místě než živit odmítnuté žadatele o azyl tady," uvedl mluvčí pro otázky vnitra frakce poslanců vládních stran Křesťanskodemokratické a Křesťanskosociální unie (CDU/CSU) ve Spolkovém sněmu Stephan Mayer.
Balíček azylových opatření, který německá vláda ve středu schválila, obsahuje mimo jiné rozhodnutí o zařazení Maroka, Alžírska a Tuniska na seznam bezpečných zemí. Znamená to, že jejich obyvatelé už nebudou mít v Německu prakticky šanci získat azyl.
Opatření zpřísňující azylovou politiku by měla platit 1. března, souhlas s nimi však ještě musí vyslovit obě komory parlamentu.
Tunisané, Alžířané a Maročané už nyní azyl dostávali v Německu jen zřídka. Loni ho německé úřady udělily 2,3 procenta všech žadatelů z Maroka, necelému jednomu procentu žadatelů z Alžírska a žádnému Tunisanovi. Rozšíření seznamu bezpečných států by mělo urychlit vyřizování azylových žádostí, neboť lidé bez šance získat útočiště nebudou blokovat úřady při vyřizování žádostí těch, kteří ochranu v Německu dostat mohou.