Ještě předtím se Biden setkal s irským prezidentem Michaelem Higginsem a také s premiérem Leem Varadkarem. Biden je v Irsku na čtyřdenní návštěvě u příležitosti 25 let od podpisu mírové dohody o Severním Irsku, den strávil také v Belfastu.
"Spojené království by mělo úžeji spolupracovat s Irskem. Politické násilí už se nikdy nesmí opakovat," řekl Biden. "Spojené státy budou vaším nejbližším partnerem, nejspolehlivějším partnerem a nejnadšenějším podporovatelem na každém kroku," dodal šéf Bílého domu.
Biden svůj projev začal vzpomínkami na své irské předky a dlouze také hovořil o historických momentech, které obě země pojí. Irům poděkoval za to, že přijali 80 tisíc ukrajinských uprchlíků, i za jejich boj proti hladu a chudobě, zejména v Africe. Několik minut věnoval také apelu na nutnost rychlé reakce stran změny klimatu. "Už nemáme mnoho času," řekl Biden, který si projevem vysloužil ovace zákonodárců vestoje.
S irským premiérem americký prezident hovořil o společných hodnotách obou národů a o příležitostech, které se před nimi otevírají. Iry přitom pochválil za vstřícnost vůči ukrajinským uprchlíkům, uvedla agentura AP. Varadkar uvedl, že si cení amerického vůdcovství při podpoře Ukrajině. Zmínil také Bidenovu návštěvu v severoirském Belfastu a Velkopáteční dohodu, která ukončila tři desetiletí bojů v Severním Irsku.
"Nikdy v životě jsem si nemyslel, že se v Evropě ještě někdy odehraje válka tohoto druhu," řekl irský premiér. "Demokracie a svoboda a všechny věci, ve které věříme, jsou ve velké části světa na ústupu. Kdyby nebylo amerického vůdcovství a kdyby Amerika a Evropa nespolupracovaly, nevím, v jakém světě bychom žili," citovala Varadkara agentura AP.
Setkání Bidena s Higginsem bylo méně formální, během schůzky v prezidentově sídle se oba hodně smáli, píše irský server The Journal. Vyměnili si dary a zasadili strom.