Biden si za viceprezidentku zvolil Harrisovou. Zlá jako Pocahontas, reagoval Trump

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 12. 8. 2020 11:42
Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral senátorku za stát Kalifornie Kamalu Harrisovou. Bidenova kampaň o tom informovala své podporovatele prostřednictvím SMS. Pětapadesátiletá politička je dcerou imigrantů z Jamajky a Indie a je první ženskou zástupkyní menšin, která se v prezidentské kampani dostala tak daleko.
Americká senátorka Kamala Harrisová
Americká senátorka Kamala Harrisová | Foto: Reuters

Podle agentury AP Biden svou volbou poukázal na klíčovou roli, kterou afroameričtí voliči budou mít v jeho snaze porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

"Mám tu velkou čest oznámit, že jsem si vybral Kamalu Harrisovou jako svou kandidátku na viceprezidentku," uvedl Biden na Twitteru, přičemž senátorku označil za "nebojácnou bojovnici" za běžné lidi a vynikající představitelku veřejné správy.

V SMS svým stoupencům Biden uvedl "Společně s vámi Trumpa porazíme". Harrisová na Twitteru napsala, že je pro ni ctí stát po boku Bidena, protože věří, že zemi sjednotí.

Harrisová s Bidenem by podle AP měli spolu vystoupit ve středu ve Wilmingtonu.

Chová se neuctivě, reagoval Trump

Prezident Trump řekl, že jej volba senátorky Harrisové překvapila, protože se prý v kampani k Bidenovi chovala neuctivě a podává průměrné výkony. Na tiskové konferenci Trump političku kritizoval i za její plány a postoje, které podle něj zahrnují zvyšování daní, snižování výdajů na armádu, "socialistický přístup" ke zdravotnictví či odpor k fosilním palivům.

Trump novinářům řekl, že Harrisová se během demokratických primárek ke svému tehdejšímu soupeři v souboji o demokratickou nominaci chovala "opravdu hrozně". "Jeden z důvodů, proč jsem překvapený, je to, že byla na Joea Bidena zlá jako Pocahontas. Chovala se velmi neuctivě… a je těžké vybrat někoho, kdo nemá úctu," uvedl prezident. "V primárkách si vedla velice bídně," dodal.

Pocahontas je přezdívka, kterou americký prezident v minulosti použil na adresu demokratické senátorky Elizabeth Warenové, která se v minulosti zaregistrovala do advokátní komory jako indiánka, ačkoliv má podle DNA testů méně indiánské krve než průměrný Američan. Warrenová, která se sama účastnila demokratických primárek, ale v březnu z boje odstoupila, v dubnu podpořila Bidenovu kandidaturu a prohlásila, že by stála o to stát se jeho viceprezidentkou.

Trump také vyčetl Harrisové její údajně neurvalý přístup během sporů o nominaci soudce Bretta Kavanaugha do amerického nejvyššího soudu, které souvisely s jeho obviněním ze sexuálních útoků. "Jsem toho názoru, že to byla ta nejpodlejší, nejhroznější a nejnezdvořilejší členka Senátu," uvedl Trump s odkazem na schvalovací proces v roce 2018. Mezi demokraty si naopak Harrisová za svoje vystoupení při slyšeních získala popularitu a respekt.

Trump dříve prohlásil, že doufá, že si Biden vybere Harrisovou, protože ji považuje za nejjednodušší soupeřku. Podle stanice CNN však několik Trumpových poradců v soukromí uvedlo, že by byli raději, pokud by kandidaturu získala například bývala velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová či členka Sněmovny reprezentantů Karen Bassová, proti nimž by se podle nich lépe vedla negativní kampaň.

Biden oznámil svůj výběr spolukandidátky do listopadových voleb v úterý. Pětapadesátiletá senátorka za stát Kalifornii Harrisová byla dříve v demokratických primárkách Bidenovou soupeřkou, ale nakonec svůj boj vzdala. Je to první politička tmavé pleti, která má šanci získat ve volbách viceprezidentský post.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy