Nejen uplácení milenek. Prokurátor chce Trumpovy záznamy i kvůli praktikám jeho firmy

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 8. 2020 6:09
Úsilí newyorského prokurátora ohledně vydání prezidentových finančních záznamů je podle Donalda Trumpa jen pokračováním údajného honu na čarodějnice.
Donald Trump, prezident USA
Donald Trump, prezident USA | Foto: Reuters

Prokurátor z newyorské čtvrti Manhattan Cyrus Vance v pondělí sdělil federálnímu soudu, že o vydání finančních záznamů prezidenta usiluje i kvůli možnému rozsáhlému a dlouhodobému kriminálnímu počínání v prezidentově firmě The Trump Organization, včetně údajného pojistného a bankovního podvodu.

"Toto je jen pokračováním honu na čarodějnice. Jsou to výmysly demokratů. Neuspěli s Muellerem. Neuspěli v ničem. Neuspěli v Kongresu. Selhali v každé fázi hry. Tak to šlo po tři a půl, po čtyři roky," řekl Trump na pondělní tiskové konferenci v Bílém domě.

Trump se cítil být obětí honu na čarodějnice v minulosti už mnohokrát. Označoval tak zejména práci zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňoval ruskou úlohu v amerických prezidentských volbách v roce 2016. V závěrečné zprávě z loňského dubna Mueller uvedl, že nenašel důkazy, že by Trump či jiný Američan ve volbách cíleně spolupracoval s ruskou vládou.

Od své kampaně z roku 2016 se Trump také snaží zabránit zveřejnění svých finančních záznamů a daňových přiznání.

Vance je ve sporu s Trumpovými právníky, kteří po soudu chtějí, aby žádost prokuratury zamítl. Vance žádá osm let Trumpových soukromých i firemních záznamů, dosud ale neřekl příliš mnoho o tom, z jakého důvodu je požaduje. V médiích se dosud hovořilo pouze o tom, že vyšetřuje podezření, že Trump při prezidentské kampani před čtyřmi lety uplatil k mlčenlivosti dvě ženy, s nimiž měl údajně nemanželský poměr. Prezident to popírá.

Trumpovi právníci v červenci neuspěli u nejvyššího amerického soudu s tvrzením, že prezident nemůže čelit trestnímu vyšetřování, dokud zastává svůj úřad. Ačkoliv se rozhodnutí dá považovat za Trumpovu částečnou prohru, dalo prezidentovi téměř jistotu, že se jeho dokumenty nedostanou na veřejnost před listopadovými volbami, v nichž usiluje o znovuzvolení.

Trump pohrozil Nevadě

Trump se na pondělní tiskové konferenci vyjádřil mimo jiné i k nadcházejícím prezidentským volbám. Státu Nevada slíbil žalobu za to, že chce všem voličům rozeslat korespondenční hlasovací lístky.

Trump, který je odpůrcem korespondenčního hlasování kvůli obavám z machinace s hlasy, to považuje za protizákonné. Některé státy USA naopak považují korespondenční hlasování za užitečný nástroj umožňující občanům hlasovat v době koronavirové pandemie. Trump už dříve Nevadě pohrozil pozastavením financování.

Prezidentský kandidát demokratů Joe Biden v pondělí řekl, že Trump říká čiré lži o korespondenčním hlasování, aby odvedl pozornost od svých vlastních selhání.

Podle Bidena Trump udělá vše, co je v jeho silách, aby poukázal na podvodnost voleb. "Navrhl, abychom volby odložili, pln zcela očividných lží o tom, jak jsou korespondenční hlasy podvodné a jak je to hrozné," řekl Biden podle agentury Reuters v dosud nejsilnějším vyjádření k tématu.

Trump dal předtím najevo, že nebude důvěřovat výsledkům voleb, pokud by se široce hlasovalo i korespondenčně. Trump dokonce v jednu chvíli navrhl, aby byly volby ze zákonem stanoveného termínu 3. listopadu odloženy, což odmítli demokratičtí i republikánští zákonodárci.

Mluvčí Trumpovy kampaně Tim Murtaugh prohlásil, že Biden a "radikální levice" vyvolávají strach a zneužívají koronavirové krize k děšení voličů s cílem, aby ve volební den zůstali doma.

Podle některých komentátorů se Trump obává také toho, že by hlasování poštou zvýšilo volební účast, což v USA obecně nahrává demokratům.

Americký prezident Donald Trump věnoval část předvolebního mítinku v Tulse tématu, proč si sklenici s vodou držel při pití oběma rukama. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 6 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy