To má být vtip? Kandidatura Kanyeho Westa může být reklama na album, má to ale háček

Daniel Anýž Daniel Anýž
15. 7. 2020 13:13
Oblíbený americký zpěvák Kanye West je skvělý muzikant a zdatný obchodník. Jeho vyhlášení, že hodlá kandidovat na prezidenta USA, je možná jen propagace jeho nového alba. Ale kdyby to myslel vážně, komu by více překážel, prezidentu Donaldu Trumpovi, nebo jeho demokratickému vyzyvateli Joeu Bidenovi?
Americký zpěvák Kanye West s charakteristickou červenou čepicí ještě v době, kdy podporoval Donalda Trumpa.
Americký zpěvák Kanye West s charakteristickou červenou čepicí ještě v době, kdy podporoval Donalda Trumpa. | Foto: ČTK

Rozhodnutí, že chce kandidovat, Kanye West nejdříve oznámil na Twitteru 4. července na americký Den nezávislosti. O pár dní později úmysl potvrdil v rozhovoru pro časopis Forbes. Tomu kromě jiného řekl, že už nepodporuje současného prezidenta Trumpa.

"Tímto rozhovorem sundavám červenou čepici," pronesl Kanye West s odkazem na jeden ze symbolů Trumpova prezidentství, kterým je červená baseballová čapka s Trumpovým sloganem "Make America Great Again".

Před necelými dvěma roky měl West právě jednu z těchto čepic na hlavě, když v říjnu 2018 přišel podpořit Trumpa do Bílého domu. V hiphoperském obleku, který připomínal montérky, tehdy vypadal jako česká hračka igráček.

Ale pro Trumpa byla podpora ze strany Westa a jeho manželky Kim Kardashian vítanou pomocí. Mohl poukázat, že má své velké zastánce mezi černochy a celebritami popové společnosti, kteří jsou jinak většinově proti Trumpovi.

Jeden z komentátorů tehdy označil Kanyeho a Kim za Trumpovy "nejoblíbenější maskoty". A dalo by se čekat, že pokud se teď Kanye West prezidenta takto veřejně zřekl, Trump mu nezůstane nic dlužen. S mnohými obdobnými odpadlíky si to v minulosti vždy tvrdě vyřídil na Twitteru nebo v médiích.

Trumpova vstřícnost

Tentokrát je ovšem Trumpova reakce zdaleka shovívavější až vstřícná. "Vždycky tu bude pro nás a jeho žena (Kim Kardashian) tu bude pro nás. Je to velmi dobrý chlapík, vycházím s ním velmi dobře. A ve výsledku nám dá, myslím, přednost před kýmkoli jiným," uvedl Trump v rozhovoru pro FOX News.

A na Twitteru pak Trump přeposlal vyjádření jednoho ze svých černošských poradců, člena skupiny Černošské hlasy pro Trumpa, Davida Harrise, podle kterého může jít Westovi o něco jiného, než že by skutečně sám usiloval o Bílý dům.

"Možná se jen snaží od Trumpa distancovat dost na to, aby získal část černošské komunity, která by nevolila Trumpa, ale mohla by volit Bidena," naznačil Harris, že Westova úloha by ve skutečnosti mohla být rolí "škůdce", který Joeu Bidenovi vysaje část černošských hlasů, a tím naopak pomůže Trumpovi.

Trump na Twitteru k této hypotéze připojil vlastní komentář: "A to by nemělo být tak těžké. Zkorumpovaný Joe neudělal pro černochy nic dobrého."

Někteří komentátoři a politologové ovšem tuto hypotézu a z ní plynoucí závěr, že případná Westova kandidatura by byla namířena proti Bidenovi, zpochybňují. Upozorňují přitom na průzkumy, které dosud ukazovaly, že Kanye West je ve skutečnosti populárnější mezi republikánskými voliči než mezi demokraty.

Podle jiného průzkumu z letošního května Westa vnímá pozitivně jen 29 procent Američanů. Mezi jeho nejvěrnější fanoušky patří hispánci a běloši, nikoliv mladí černoši, tedy skupina, která může být pro Bidena klíčová a přitom nejméně spolehlivá.

"Obliba a sláva nejsou to samé a tato čísla (z průzkumů) potvrzují, co slýcháme i z ulice: mezi Westovými největšími fanoušky je mnoho bílých a Westova kandidatura by zdaleka nepřitahovala jen Afroameričany," napsal k tomu politický reportér David Byler v listu Washington Post.

Podporovatel Musk

Podle analytika Teda Johnsona z Brennanova Centra pro justici při Newyorské univerzitě posuzují mnozí Afroameričané volby a kandidáty zcela pragmaticky. Dají přednost tomu, "kdo má největší šanci na Bílý dům, a tedy i na to, aby prosazoval občanská práva a další klíčová témata".

"A West, který by měl jako kandidát k vítězství velmi daleko, a navíc je znám pro svá kontroverzní rasová prohlášení a má spoustu zájmů mimo politiku, by měl problém zaujmout větší část afroamerické (voličské základny) Joea Bidena," řekl Ted Johnson deníku Washington Post.

Kanye West se pochlubil, že mezi podporovatele jeho kandidatury patří miliardář a vizionář Elon Musk a vyhlásil, že jako prezident by založil novou stranu - Stranu narozenin (Birthday Party), protože po jeho zvolení by Amerika zažívala narozeniny každý den.

Kromě všech těchto vyhlášení ale zatím ve skutečnosti neudělal k potvrzení své kandidatury žádný praktický krok. Zaprvé by se musel jako kandidát zaregistrovat u Federální volební komise (FEC). To ještě neučinil, stejně jako nezačal sbírat podpisy pro svoji kandidaturu v jednotlivých státech USA.

V americkém systému musí nezávislý kandidát v každém jednom státě získat určitý počet podpisů, aby tam byl zapsán na volební lístek. Vyžadovaný počet podpisů se liší. Zatímco v Tennessee stačí 275 ověřených podpisů, tak například na Floridě to musí být nejméně 132 781 podpisů.

Jednotlivé státy mají navíc různé lhůty pro odevzdání podpisových archů. V pěti státech (Indiana, New Hampshire, Nové Mexiko, Severní Karolína a Texas) přitom už Kanye West tento termín promeškal, ve dvaceti dalších by to musel stihnout do 4. srpna, ve zbytku pak o měsíc později.

"Uvidíme, zda volba padne na rok 2020, nebo zda to bude 2024 - protože Bůh vybírá prezidenta. Když vyhraji v roce 2020, bude to Boží volba. Když vyhraji v roce 2024, bude to Boží volba," uvedl Kanye West v rozhovoru pro Forbes.

Opět to lze brát jak čisté "selfpromo", reklamu na sebe samého. Nebo jako náznak, jak spekulují někteří komentátoři, že tentokrát, pro volby 2020, Kanye West jen testuje terén, ale že pro některé příští volby nelze jeho vážnou kandidaturu vůbec vyloučit.

Ale než se tak stane, je tady v každém případě Westova pozoruhodná hudba. Jeho nejnovější singl, který je ochutnávkou na jeho blížící se album, odráží aktuální společenské, rasově podbarvené nepokoje v USA. 

Video: Píseň Wash Us In The Blood bude součástí Westova příštího alba

Singl Wash Us In The Blood bude součástí Westova příštího alba. | Video: Kanye West
 

Právě se děje

před 2 minutami

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy