Čínská chobotnice: Britský výzkum letadel platí i Peking. Nebezpečné, varují experti

Helena Truchlá Helena Truchlá
28. 11. 2019 20:31
Dvě renomované britské univerzity vytvořily společně s Čínskou akademií pro odpalovací technologie (CALT) vlastní výzkumné středisko. Před jeho působením nově varují experti. Spolupráce s někým, kdo je úzce napojený na čínskou armádu a je tamní jedničkou ve výrobě techniky pro mezikontinentální balistické rakety, může podle nich ohrozit bezpečnost ve Spojeném království.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Autory zprávy o nebezpečném vlivu armády lidové republiky jsou výzkumníci z Australského institutu pro strategickou politiku (ASPI). Podle nich má ze všech západních zemí zřejmě největší problém právě Spojené království. "Vyděsila nás míra (britské, pozn. red.) spolupráce s čínskými raketovými vědci," citoval britský list The Guardian analytika Alexe Joskeho, který zprávu sepsal.

Australané označili celkem šestnáct výzkumných center po celém světě, která jsou provozovaná buď ve spolupráci s čínskými armádními firmami, nebo za jejich peníze. Ve Spojeném království je jich deset, šest z nich působí při dvou vzdělávacích institucích: na Manchesterské a Královské univerzitě v Londýně. 

Společné a Čínou financované laboratoře na zahraničních univerzitách
Společné a Čínou financované laboratoře na zahraničních univerzitách | Foto: ASPI

S vojenskými instituty, tedy univerzitami přidruženými k lidové armádě, pak Britové spolupracují například na vývoji 3D tisku, leteckých motorů, satelitů, ovládání vojenských robotů, rychlých datových sítí 5G nebo na umělé inteligenci rozpoznávající lidskou identitu.

Jako pomůcku pro západní vlády a vzdělávací organizace sestavil ASPI společně s Mezinárodním centrem pro kybernetickou bezpečnostní politiku seznam čínských vzdělávacích institucí s vyznačenou mírou rizika a jejich napojením na státní sektor obrany a bezpečnosti. Upozorňují také na to, že v anglických překladech názvů jednotlivých institucí je propojení na vládu v Pekingu často záměrně maskováno. 

Královská univerzita v Londýně i Manchesterská univerzita se proti tvrzení australských expertů ohradily. Pro list Guardian uvedly, že dodržují potřebná bezpečnostní opatření.

"Neprovádíme tu žádný utajený výzkum, chováme se otevřeně. Veškeré výstupy jsou veřejně dostupné a pravidelně publikované v předních mezinárodních časopisech," sdělil mluvčí školy. "Když spolupracujete s někým, jako je čínský výrobce raket, tak není úplně potřeba spekulovat o využití (výzkumu, pozn. red.)," varuje nicméně Joske. 

Civilní a vojenské v jednom

Podle ASPI stojí za infiltrací britských univerzit snaha Čínské komunistické strany využít civilní část společnosti "k maximalizaci vojenské síly". Podle institutu tato strategie, poprvé představená už v roce 2007, významně posílila v posledních deseti letech za vlády prezidenta Si Ťin-Pchinga.

Projevuje se to mimo jiné právě zapojováním soukromých firem i univerzit v Číně do výzkumu v oblasti obrany a vojenství. Některé z takto zapojených škol se pak podle expertů z ASPI podílejí na kyberútocích nebo špionáži. 

Před strategií této "vojensko-civilní fúze" již v minulosti varovaly například Spojené státy. Obávají se propojení výzkumu a vývoje na Západě a v Číně a následného vývozu znalostí zejména v oblasti umělé inteligence, ve které se Čína intenzivně snaží prosadit.

Podle expertů by právě vyvinutí co nejpokročilejší umělé inteligence mohlo být klíčové v boji o ekonomickou i vojenskou globální dominanci. 

Zbraně hromadného ničení

Podle americké vlády jsou také na Peking často tajně napojeny tisíce vědců, kteří působící na západních školách a ve firmách. A zpráva australských expertů přichází jen několik týdnů poté, co poslanci zahraničněpolitického výboru britského parlamentu zveřejnili zprávu s názvem "Obrana demokracie v éře autoritářství".

Upozornili v ní na řadu případů, kdy se čínská vláda často prostřednictvím svého velvyslanectví pokouší ovlivnit nebo umlčet vědce a jejich výstupy, zejména ty kritické k čínskému režimu. Popisují také míru dohledu, kterou Čína nad svými občany v zahraničí udržuje. Podle poslanců Britové své výzkumné a vzdělávací instituce před vlivem z Číny a dalších autoritářských států dostatečně nechrání. 

Podle Joskeho jsou spolupráce britských škol s čínskými subjekty škodlivé přímo pro národní bezpečnost Spojeného království. "Nemyslím, že by s tím občané, co tu platí daně, souhlasili," říká. Některá z britských výzkumných středisek navíc tím, že spoluprací s Číňany, můžou nechtěně porušit zákony týkající se zbraní hromadného ničení. 

Deník Aktuálně již dříve popsal český případ soukromé firmy s původním názvem Středisko bezpečnostní politiky působící při Univerzitě Karlově. Ta se tvářila jako výzkumná organizace, která se měla zabývat bezpečností České republiky, z velké míry ji ale financovala Čína prostřednictvím svého velvyslanectví v Praze.

Další subjekt pojmenovaný "EU-China Economics & Politics Institute" (Evropsko-čínský institut pro ekonomiku a politiku) pak pro Univerzitu Karlovu za provizi získával z Číny studenty, kteří za studium platili školné. 

Podle tento týden zveřejněné zprávy Bezpečnostní a informační služby (BIS) se aktivity čínského režimu namířené na "českou akademickou obec, bezpečnostní sbory a státní správu" v loňském roce rozrostly. Režim podle BIS v této souvislosti využívá zejména "pozvání na školení, semináře a poznávací zájezdy" pro české občany. 

Video: Audit z Univerzity Karlovy bude do konce roku, slibuje šéf akademického senátu Moravec. 

Šéf akademického senátu Václav Moravec: Audit v kauze peněz od čínské ambasády bude do konce roku | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy