Senátor Bernie Sanders ukončil boj o Bílý dům. Trumpovi se zřejmě postaví Biden

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2020 20:44
Levicový senátor Bernie Sanders ukončuje boj o nominaci Demokratické strany pro listopadové prezidentské volby ve Spojených státech. Uvedl to ve středu v prohlášení společně se svým týmem. Sanders tím uvolnil cestu ke kandidatuře pro bývalého viceprezidenta Joea Bidena, který tak zřejmě bude soupeřem nynější republikánské hlavy státu Donalda Trumpa.
Bernie Sanders, kandidát na amerického prezidenta se svou ženou Jane
Bernie Sanders, kandidát na amerického prezidenta se svou ženou Jane | Foto: ČTK

"Cesta k vítězství je v podstatě nemožná," uvedl Sanders ve streamovaném projevu svým stoupencům z domovského města Burlington ve státě Vermontu. "Dospěl jsme k závěru, že tato bitva o demokratickou nominaci nebude úspěšná, a proto dnes (ve sředu, pozn. red.) oznamuji konec své kampaně," dodal Sanders, který byl posledním, kdo stál Bidenovi v cestě k tomu, aby se stal Trumpovým vyzyvatelem v boji o Bílý dům.

Bývalého zástupce prezidenta Baracka Obamy označil za "slušného muže", s nímž "bude spolupracovat na prosazování progresivních myšlenek".

Senátor byl po začátku letošních demokratických primárek považován za favorita. Po sérii porážek se svým stranickým rivalem Bidenem však v posledních týdnech čelil výzvám, aby ze stranického klání odstoupil, a umožnil tak demokratům připravit se na prezidentské volby tím, že se sešikují za Bidenem. Nechtějí totiž opakovat zkušenost z roku 2016, kdy se Sanders o nominaci dlouho přetahoval s Hillary Clintonovou, která nakonec ve volbách podlehla Trumpovi.

Osmasedmdesátiletému Sandersovi, který sám sebe označuje za socialistu a oblíbený je nejvíce mezi levicovými progresivisty, se nepodařilo získat podporu středových voličů demokratů ani zasloužilých stranických funkcionářů, kteří se většinově přiklonili na Bidenovu stranu.

Podle agentury Reuters někteří Sandersovi stoupenci senátora vyzývali, aby z kampaně neodstupoval a tím ovlivňoval Bidenova politická stanoviska. Koronavirová krize však přesměrovala pozornost veřejnosti směrem k pandemii a Sanders přišel o možnost být slyšen. I tak se mu podařilo dostat do veřejné debaty demokratů mnoho svých návrhů, jako je přeměna systému soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model, zavedení minimální mzdy ve výši 15 dolarů (374 korun) či vyšší zdanění bohatých.

Sandersovi budu naslouchat, slíbil Biden

Biden k Sandersovu kroku vyjádřil respekt. Řekl, že si je vědom toho, jak těžké rozhodnutí to pro senátora muselo být. Dodal, že Sanders podřídil vše společnému cíli porazit Trumpa v nadcházejících volbách. "I když Sandersova kampaň skončila, jeho vliv na nadcházející volby zdaleka neskončil," uvedl Biden s tím, že názorům Sanderse i jeho levicového stranického křídla bude naslouchat.

Demokratické klání o prezidentskou nominaci "dopadlo přesně tak, jak si to vedení Demokratické strany přálo", napsal v reakci na Twitteru Trump, kterému předvolební průzkumy přisuzovaly větší šance v přímém souboji s levicovým Sandersem než s centristou Bidenem. Zklamané Sandersovy stoupence šéf Bílého domu vyzval, ať raději volí republikány.

Kvůli koronavirové krizi vedení demokratů minulý týden posunulo nominační sjezd z července na 17. srpna. Ve stejný měsíc oficiálně vyberou svého kandidáta do prezidentských voleb i republikáni. Prezidentské volby se konají 3. listopadu.

 

Právě se děje

Další zprávy