Berlusconi nepřišel,Senát zlobil Prodiho

Lenka Málková
28. 4. 2006 20:00
Řím - Tři týdny po kontroverzních volbách se v Římě sešly obě komory italského parlamentu. Dosavadního premiéra Silvia Berlusconiho byste však v aule nenašli.
Foto: Reuters

Muž, který se nedokázal smířit s těsným volebním výsledkem a vítězstvím středolevé koalice Romana Prodiho, čeká na zázrak. Všichni jeho koaliční partneři se od něj však pomalu odvracejí a vyrovnávají se s vlastní prohrou.

O budoucím premiérovi není pochyb

Slavnostní zahájení dnešního zasedání začalo minutou ticha za včera zavražděné italské vojáky v Iráku a odpoledne vyvrcholí volbou nového italského premiéra.

Tím se již nemůže stát nikdo jiný než vítěz dubnových parlamentních voleb a bývalý předseda Evropské komise Romano Prodi.

Na oficiální mandát k sestavení vlády si bude muset ale přece jen počkat. Předá mu ho až nový italský prezident, který v polovině května nahradí dosavadní hlavu státu Carla Azeglia Ciampiho.

Horké chvilky Prodiho v Senátu

Těžší test tak v těchto dnech čeká Prodiho koalici v Senátu.

Levicový kandidát na předsedu horní komory italského parlamentu Franco Marini neuspěl v prvním kole hlasování, když musel čelit doživotnímu senátorovi a několikanásobnému premiérovi Giulio Andreottimu.

Infobox

Ikona Italské volby

  • Italské volby: Souboj Titánů

PŘEČTĚTE SI:

  • Berlusconi klidnější, stále trvá na svém
  • Berlusconi označil volby za plné podvodů

Téměř devadesátiletý politik a přiznivce Berlusconiho byl v uplynulých letech obviněn z kontaktů s mafií, ale v zemi se stále těší velké popularitě a řadu příznivců má i mezi levicovými senátory.

Ve druhém kole Prodiho kandidát Marini uspěl o jediný hlas. Berlusconiho zákonodárci však vzápětí výsledky hlasování zpochybnili s tím, že na dvou lístcích bylo špatně uvedeno jeho křestní jméno, což je učinilo neplatnými. Volba šéfa Senátu se tak musí opakovat.

Podobný průběh se očekává i při volbě předsedy dolní komory, kde se až ve třetím kole očekává zvolení Fausta Bertinottiho, vůdce Strany za komunistickou přeměnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy